REKLAMA

Elektroniczne e-prawo jazdy zostanie wprowadzone jeszcze w 2020 roku!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 14 stycznia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Elektroniczne prawo jazdy ma wejść do użytku jeszcze w pierwszym półroczu 2020 roku. Na drodze stoją jeszcze przepisy prawne, które wymagają zmian. Tym samym będzie to kolejny dokumenty w formie elektronicznej, który trafi do zestawu mDokumnety.

Nie da się ukryć, że tzw. mDokumenty czyli elektroniczna wersja papierowych dokumentów to projekt, na który czeka wielu Polaków. Mają zapewnić większą wygodę na co dzień, gdyż nie będzie potrzeby noszenia przy sobie dowodu czy prawa jazdy, gdyż dostęp do elektronicznej bazy danych, pozwoli służbom szybko i zdalnie zweryfikować kim jest dana osoba i jakie ma np. kwalifikacje. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że mDokumenty będą też świetnym narzędziem inwigilacyjnym dla organów Państwa, dając służbom szereg istotnych informacji o danej osobie. Ściągalność podatków czy kar administracyjnych wzrośnie wielokrotnie, a do tego Państwo będzie lepiej kontrolować społeczeństwo nawet w zakresie korzystania z państwowej służby zdrowia.

E-prawo jazdy od 2020 roku

Termin wprowadzenia mDokumentów przeciąga się w czasie, ale mają na to wpływ też kwestie legislacyjne. Otrzymaliśmy jednak informację od Ministra Cyfryzacja, Marka Zagórksiego, że jeszcze w pierwszym półroczu 2020 roku zostanie wprowadzone elektroniczne prawo jazdy określane jako e-prawo jazdy.

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze.

Według szefa resortu cyfryzacji, e-prawo jazdy będzie działać tak samo, jak elektroniczny dowód rejestracyjny. Jak tłumaczył kilka tygodni temu:

nie musimy go wozić ze sobą, bo służby mają dostęp do danych w systemie. Przy kontroli drogowej za jego brak nie dostajemy mandatu. Dokładnie tak samo będzie z prawem jazdy. Nie będziemy go mieć przy sobie, a służby sprawdzą nasze uprawnienia w systemie.

Minister Zagórski dodał przy tym, że mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego, przypomni np. o zbliżającym się końcu badania technicznego czy polisy OC, a e-prawo jazdy przypomni natomiast o punktach karnych. Podkreślił przy tym, że do czasu zmiany odpowiednich przepisów, aby nie wprowadzać zamętu,  tradycyjne prawo jazdy trzeba będzie jeszcze mieć przy sobie.

Zobacz: Czy trzeba jeszcze wozić ze sobą dokumenty od auta i polisę OC?

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ocepopawuLeszekMichał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ocepopawu
Gość
ocepopawu

prawo jazdy elektroniczne to już powinno być w 2000 roku

Leszek
Gość
Leszek

Jak nasz rząd będzie dalej tak wspaniale pracował to e-prawo jazdy nie wyjdą ani za 10 lat. Przypominacie sobie rok 2019…… wyjdą do połowy roku potem do końca roku ..od początku 2020 …i tak dalej……to jest po prostu zenada

Michał
Gość
Michał

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji *** (reklama@dailydriver.pl) skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

Aktualności