REKLAMA

Ford i jego darmowy kurs doskonalenia techniki jazdy!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Ford · Dodane: 10 października 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Dobra szkoła doskonalenia techniki jazdy i na dodatek tanio? Brzmi niedorzecznie. A co powiesz na darmowe szkolenie z techniki jazdy autem? To nie fikcja tylko program Ford Driving Skills for Life, który właśnie rusza w Polsce. Jakie są jego główne założenia i kto może wziąć w nim udział?

Poziom bezpieczeństwa na polskich drogach od lat ulega poprawie, ale nadal wypadamy pod tym względem słabo na tle pozostałych Państw Unii Europejskiej. Według danych dostarczonych przez Komisję Europejską w 2014 roku na drogach Wspólnoty doszło do ponad 1 miliona wypadków, w których rannych zostało blisko 1,5 miliona osób, a 26 tysięcy poniosło śmierć. Pod względem bezpieczeństwa, w podziale na 28 krajów wspólnoty, Polska zajmuje 24. miejsce.

wypadki-na-polskich-drogach

Wypadki na polskich drogach w latach 2011-2015

W ciągu ostatnich lat poziom bezpieczeństwa na polskich drogach uległ sporej poprawie. Mimo rosnącej liczby pojazdów, liczba wypadków oraz śmiertelnych ofiar sukcesywnie spada. W 2011 roku doszło do 40 065 wypadków, w których śmierć poniosło 4189 osób. Cztery lata później, tj. w 2015 roku, miało miejsce już tylko 32 967 wypadków, które kosztowały życie aż 2938 osób (czyli 1251 ofiar mniej).

Zobacz: Sprawcy wypadków samochodowych według wieku

Z bezpieczną jazdą spory problem w Polsce mają młodzi ludzie. W 2014 roku spowodowali oni 23% wypadków, w których zginęło 511 osób. Co prawda łatwo zauważyć ze statystyk, że śmierć na drogach najczęściej ponoszą winę kierowcy w wieku 25-59 lat (ponad 50%), ale to jednak młodzi kierowcy powinni zadbać najbardziej o swoje umiejętności za kierownicą. I właśnie w tym chce pomóc im Ford, tworząc dla nich specjalny kurs doskonalenia techniki jazdy.

Ford Driving Skills for Life – przebieg szkolenia

Program Ford Driving Skills for Life to szkolenie składające się z dwóch podstawowych części – teoretycznej i praktycznej, na którą kładziony jest szczególny nacisk. Kierowcy pod okiem doświadczonego instruktora, wykonują specjalne ćwiczenia samochodem ucząc się rozpoznawać potencjalne zagrożenia na drodze, kontrolować prędkość jazdy i utrzymywać optymalną odległość od pozostałych pojazdów oraz panowania nad samochodem także w sytuacjach awaryjnych.

Ford Driving Skills for Life 2016

Ford Driving Skills for Life ćwiczenia praktyczne na autodromie

Uzupełnieniem ćwiczeń są zajęcia wykonywane w alkogoglach oraz specjalnych kombinezonach, które pozwalają przekonać się jak zmieniają się zdolności psychomotoryczne kierowcy po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających.

Ford Driving Skills for Life 2016

Całe szkolenie Ford Driving Skills for Life przewidziane jest na pół dnia, auta do jazdy są udostępnione przez Forda, a nad jazdą kursantów czuwają instruktorzy doskonalenia techniki jazdy z Sobiesław Zasada Centrum.

Zobacz: Ford Fiesta ST200 – przetestowaliśmy ją na Torze Łódź!

Pomysł Forda na tego typu szkolenie pojawił się w 2003 roku w Stanach Zjednoczonych. Dziesięć lat później został on rozszerzony o kolejne 11 państw europejskich, dzięki czemu skorzystało na nim aż 17 000 kierowców w wieku 18-24 lat. W 2016 roku Ford Driving Skills for Life zagościł w Polsce i w Finlandii. Polska edycja rozpoczęła się 8 października w Warszawie na terenie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie.

„Ford od zawsze zaangażowany był i jest w różnego rodzaju działania na rzecz społeczności na całym świecie. Jednym z przykładów takich aktywności jest program Ford Driving Skills for Life dedykowany młodym kierowcom. Liczę, że przygotowane przez nas zajęcia praktyczne jak i materiały poglądowe dostępne na www.forddsfl.pl wpłyną na wyobraźnię młodych osób, pozwolą w praktyce poznać zagrożenia i ocenić własne umiejętności oraz realnie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Zaprosiliśmy 300 młodych kierowców na bezpłatne szkolenie do Warszawy w pierwszy weekend nowego roku akademickiego. Natomiast w kolejnym etapie nasz program rozszerzymy o kolejne miasta w Polsce”

– podsumowuje Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

Jeśli jednak nie jesteś w stanie wziąć udziału w pełnym szkoleniu Ford Driving Skills for Life, możesz skorzystać z darmowej platformy edukacyjnej www.forddsfl.pl, na której znajdziesz ciekawe i przydatne materiały dotyczące prowadzenia i bezpiecznej jazdy samochodem. Co ważne, dostęp do niej nie wiąże się z koniecznością rejestrowania się, logowania czy nawet podawania wieku. Myśle, że to fajny pomysł na spędzenie kilku jesiennych wieczorów, które jak żadne inne sprzyjają lekturze.

Zobacz: Skoda Autodrom Poznań i doskonalenie techniki jazdy

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności