REKLAMA

Jak opanować stres związany z jazdą autem zimą? Psycholog radzi

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 10 listopada 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nie od dziś wiadomo, że jazda zimą powoduje dodatkowy stres dla niektórych kierowców, zwłaszcza tych o mniejszym doświadczeniu. Goodyera przeprowadził niedawno badanie mające ocenić, którzy kierowcy w Europie zimy boją się bardziej, a którzy mniej. Na jego zlecenie powstał też poradnik mający pomóc kierowcom walczyć ze stresem dotyczącym jazdy zimą.

Listopad wciąż zaskakuje relatywnie ciepłą pogodą, ale warto zachować czujność, bo aura może się zmienić w każdej chwili przynosząc szadź, deszcz ze śniegiem czy śnieg i trudne warunki na drogach, szczególnie w nocy, ale też o poranku, gdy wielu z nas podąża do pracy. Jak pokazało niedawne europejskie badanie na zlecenie Goodyear, polscy kierowcy czują się za kierownicą mało pewnie gdy drogi stają się oblodzone, mokre i śliskie, a widoczność spada. Ceniony szwedzki psycholog David Waskuri opracował na zamówienie Goodyear 5 wskazówek, które pomogą przygotować się na zimowe warunki na drodze i pozwolą poczuć się pewniej za kierownicą.

Polscy kierowcy boją się zimy?

Badanie na zlecenie Goodyear pokazało, że zimą za kółkiem polscy kierowcy czują się wyraźnie mniej pewnie niż kierowcy w innych badanych krajach – tylko 15% zadeklarowało dobre samopoczucie wobec średniej europejskiej 29%. Z badania wynika też, że lękiem numer 1 w Polsce jest wizja jazdy po oblodzonej nawierzchni. Kolejne wysoko notowane obawy to jazda po śliskich i mokrych drogach przy ograniczonej widoczność. Boimy się też ośnieżonych dróg i utraty kontroli nad pojazdem przez siebie lub innego kierowcę.

Psycholog David Waskuri przygotował listę 5 wskazówek, które pomogą poczuć się pewniej za kierownicą:

  1. Skoncentruj się na drodze. Wiele wypadków powodowanych jest przez rozkojarzonych kierowców. Rozmowa telefoniczna, pogawędka z pasażerem lub wspominanie czegoś, co wywołało irytację, złość lub podekscytowanie może powodować rozproszenie uwagi. Jeśli odczuwasz natłok emocji, skup się na oddychaniu, a w sytuacji, gdy emocje zaczynają brać górę, zatrzymaj się i zrób sobie przerwę.
  2. Zadbaj o odpowiedni odpoczynek. Zmęczenie to jeden z największych wrogów kierowcy, gdyż wpływa zarówno na czas reakcji, jak i koncentrację. Dlatego dobrze wyśpij się w noc poprzedzającą podróż, zregeneruj się, a jeśli masz przed sobą długą trasę, zaplanuj postoje. Jeśli podczas jazdy nagle poczujesz zmęczenie, zatrzymaj się i odpocznij.
  3. Przećwicz jazdę w warunkach zimowych. Łagodniejsze w ostatnich latach zimy sprawiły, że w chwili pierwszego ataku śniegu czy mrozu wielu kierowców de facto nie pamięta, jak prowadzić auto w trudnych warunkach. Dlatego, aby poczuć się pewnie za kierownicą, warto poćwiczyć we wczesnozimowych warunkach. Ćwiczenie hamowania i przyspieszania w bezpiecznym otoczeniu sprawi, że poczujesz się pewniej wjeżdżając później na bardziej ruchliwe drogi. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zabierz ze sobą doświadczonego kierowcę, który udzieli Ci wskazówek lub zapisz się na kurs doskonalący umiejętności jazdy pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
  4. Zachowaj dystans od innych pojazdów. Utrzymując odpowiedni odstęp od innych pojazdów, zyskujesz czas na reakcję w przypadku nagłego zdarzenia. Pamiętaj, że droga hamowania wydłuża się w zależności od warunków pogodowych i drogowych.
  5. Ćwicz koncentrację. Umiejętność skupienie uwagi jest pomocna zarówno podczas jazdy samochodem, jak i w codziennym życiu. Skoncentruj się na „byciu tu i teraz”, na tym, co widzisz i słyszysz. Skup uwagę na sobie, poczuj fotel pod plecami i nogami. Skupienie się na swoim ciele i na chwili obecnej spowalnia tętno i działa uspokajająco.

Waskuri przekonuje, że przestrzegając tych zaleceń, każdy kierowca może przekształcić zimowe wyzwania w okazję do nauki i doskonalenia swoich umiejętności, a jazda samochodem w trudnych warunkach może przestać być źródłem stresu.

Zobacz: Jazda po alkoholu autem po podwórku – czy grozi za to kara?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności