REKLAMA

Alkomat na prezent pod choinkę w 2020 roku? Sprawdzamy jaki wybrać!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 1 grudnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jaki alkomat wybrać w 2020 roku np. jako prezent pod choinkę dla kierowcy? Przedstawiamy Wam najciekawsze alkomaty do 250 zł, do 300 zł, do 500 zł oraz powyżej 500 zł kilku różnych producentów. Wśród nich znajdziecie alkomat łączący się z telefonem, designerski czy z dodatkowym certyfikatem.

W Polsce ogromna grupa kierowców, którzy tracą prawo jazdy za kierowanie pojazdem po alkoholu, jest nieświadomych tego, że siadają za kierownicę na „podwójnym gazie”. Gdy wstają rano po suto zakrapianej kolacji czy imprezie, mają złudne wrażenie, że alkohol już dawno z nich wyparował. Dopiero w trakcie policyjnej kontroli drogowej okazuje się, że są w poważnym błędzie, czego efektem jest utrata prawa jazdy, a nawet pozbawienie wolności. Dlatego wręcz niezbędnym elementem każdego polskiego kierowcy wydaje się być alkomat.

Alkomat na prezent dla kierowcy

Święta Bożego Narodzenia to wręcz idealna okazja na sprawienie alkomatu w prezencie ukochanej osobie, która dużo podróżuje „za kółkiem”. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej ofercie alkomatów dostępnych na rynku, bo wbrew pozorom ich wybór jest zróżnicowany.

Potrafią one różnić się od siebie nie tylko ceną i wyglądem, ale i sposobem działania czy funkcjami. Wybraliśmy 7 alkomatów różnych firm, które powinny trafić w przeróżne gusta Polaków. Od bardziej klasycznych, po zaawansowane modele, które potrafią łączyć się z innymi urządzeniami. Cześć z nich jest potrafi przy tym wykonywać pomiary w sposób bardzo widowiskowy.

Alkomat łączący się z telefonem

Większość alkomatów, które są dostępne na rynku, prezentują wskazania na wbudowanych ekranach. Ale są też takie, które potrafią się komunikować ze smartfonem i prezentować wyniki pomiarów na jego ekranie. Jednym z nich jest BACscan Mobile. Wyglądem przypominający jajko, ma niewielkie gabaryty, biały kolor i opływowy kształt, przez co prezentuje się bardzo nowocześnie. Do jego obsługi potrzebna jest aplikacja na telefon (darmowa), która komunikuje się z alkomatem poprzez Bluetooth. Zaletą takiego rozwiązań jest to, że możemy mieć pod ręką zapisane wyniki poszczególnych pomiarów.

Alkomat BACscan Mobile wyniki pomiarów prezentuje na smartfonie. Mimo braku wyświetlacza, potrafi sygnalizować stan trzeźwości danej osoby kolorowymi diodami. To najmniejszy alkomat w zestawieniu. Naprawdę ciekawy model.

Co ciekawe, mimo że alkomat nie posiada wyświetlacza, to można go używać bez telefonu. Wynik pomiaru prezentowany jest za pomocą wbudowanych w niego diod  – zielonej i czerwonej. Gdy kierowca ma więcej niż dopuszczalne 0,20‰ alkoholu w wydychanym powietrzu, to zapala się na nim czerwona lampka. To samo rozwiązanie spotkać można w policyjnych alkomatach o charakterystycznym, żółtym kolorze określanych mianem „świeczek”. Cena urządzenia to ok. 330 zł, ale aktualną jego cenę sprawdzisz tutaj.

Alkomat do 250 zł

Zwolennicy bardziej klasycznych rozwiązań, pewnie wybiorą alkomat z wyświetlaczem, na którym będą prezentowane dokładne wyniki pomiarów. A w tym przypadku jest w czym wybierać. Alkomat BACscan F-30 to niewielkie urządzenie wyposażone w wysokiej klasy analizator elektrochemiczny mający gwarantować precyzyjne i powtarzalne wyniki pomiarów.

Posiada też wbudowany czujnik przepływu powietrza, który zweryfikuje czy użytkownik z właściwą siłą wydmuchuje powietrze. Przydatną cechą jest to, że w urządzeniu zmienia się kolor ekranu na czerwony, jeśli alkomat wykryje za duże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu (od 0,20 ‰).

Zmienny kolor wyświetlacza posiada też alkomat BACscan F-45 Comfort, który ma jednak zupełnie inny kształt niż model F-30. Po złożeniu przypomina paczkę zapałek, a jego konstrukcja zabezpiecza urządzenie przed przypadkowym uderzeniem. Alkomat posiada platynowy sensor i podaje wyniki z dokładnością do części tysięcznych. Oba alkomaty BACscan produkowane są w Korei Południowej i objęte są aż 10-letnią gwarancją. Na dodatek przez 24 miesiące można je bezpłatnie kalibrować. Cena obu alkomatów sięga około 230 zł.

Alkomat designerski

Osoby ceniące niesztampowe wzornictwo powinny zwrócić uwagę na nieco droższy model BACscan F-55. Co prawda jego ekran nie zmienia koloru podświetlenia tak jak wyświetlacze z niższych serii, ale jego szklany front prezentuje się elegancko i nowocześnie. Na dodatek jego ustnik jest efektownie podświetlany na niebieski kolor, co może być też przydatne przy ograniczonym dostępie światła.

Podświetlany na niebiesko ustnik, szklany front i nowoczesne wzornictwo wyróżniają BACscana F-55 na tle innych alkomatów w zestawieniu.

Urządzenie wyróżnia się też szybkością uruchamiania i błyskawiczną gotowością do przeprowadzenia pomiaru. W zestawie jest solidny i usztywniany pokrowiec mieszczący 6 dodatkowych ustników. Gwarancja 10 lat, a do tego 2 lata darmowej kalibracji. Cena ok. 290 zł.

Alkomat do 300 zł

Amatorzy naprawdę mocnych wrażeń powinni zwrócić uwagę na alkomat AlcoFind Elite. Model ten dokonuje pomiarów nawet do 5 promili, mimo że 4 promile uznawane są za dawkę śmiertelną dla człowieka. Niektórzy upierają się jednak, że Polacy i Rosjanie mają większe „możliwości”, zatem taki zakres może być przydatny. Alkomat posiada precyzyjny, platynowy sensor i sygnalizację dźwiękową ostrzegającą o przekroczeniu dopuszczalnego w Polsce limitu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zobacz: Alkomat jednorazowy – na ile jest wiarygodny? Sprawdzamy!

Jego ekran nie zmienia barwy podświetlenia, ale urządzenie ma za to wbudowany moduł kontroli temperatury urządzenia, który uniemożliwia wykonanie pomiaru w przypadku,  gdy przekroczony jest zakres temperatury pracy testera. W zestawie jest materiałowe etui, baterie oraz 6 ustników. Gwarancja 5 lat, a w cenie 2 lata bezpłatnych kalibracji. Koszt urządzenia ok. 300 zł.

Alkomaty Premium

Mając większy budżet na zakup alkomatu można pokusić się o model AlcoVisor MARS BT. Ma niewielkie gabaryty, obudowę wykonaną ze szczotkowanego aluminium i wbudowaną baterię ładowaną przez gniazdo microUSB. Ekran oprócz tego, że prezentuje wyniki z dokładnością do setnych części, wyświetla także godzinę, naładowanie baterii i temperaturę otoczenia. Alkomat wyposażony jest precyzyjny i bardzo stabilny, modułowy sensor elektrochemiczny nowej generacji. Jego dokładność potwierdza także fakt, że alkomat AlcoVisor Mars spełnia wymagania normy EN16280: Breath alcohol test devices for general public.

Alkomat AlcoVisor MARS BT ma bardzo rozbudowany zakres funkcji. Wyróżnia go też front wykonany ze szczotkowanego aluminium.

Co ciekawe alkomat może też łączyć się z aplikacją w telefonie robiąc notatkę, którą wraz z wynikiem testu i zdjęciem z badania można udostępnić za pośrednictwem Facebook’a, wiadomości SMS czy e-mail. Na dodatek, poprzez port microUSB można podłączyć go do drukarki i wykonać wydruk bezpośrednio po wykonanym pomiarze, na którym zaprezentowane będą m.in. wynik badania, data oraz godzina, liczba wszystkich wykonanych pomiarów, data ostatniej kalibracji. Jakby tego było mało, w menu urządzenia można ustawić dopuszczalne stężenia alkoholu w większości krajów świata, co jest szczególne przydatne jeśli podróżujemy za granicę. Alkomat dostępny jest w kolorze niebieskim lub czarnym, ma 5-letnią gwarancję i 1 rok bezpłatnych kalibracji. Cena to ok. 450 zł

Alkomat Premium z wyjątkowym system pomiaru

Najdroższym urządzeniem w naszym zestawieniu jest alkomat AlcoVisor Deimos. Ten zaawansowany model wyróżnia się efektowną oprawą wizualną dokonywanych pomiarów. Zakładany na jego górę ustnik (lub lejek do badania na odległość) zmienia barwę w zależności od wyniku pomiaru. W trakcie pobierania próbki powietrza ma on niebieski kolor, natomiast jeśli urządzenie wykryje za duże stężenie alkoholu, ustnik zmienia barwę na czerwoną. Kolor zielony oznacza, że osoba jest rzeźwa, a żółty, że zawartość alkoholu jest poniżej progu stanu po spożyciu (0,20‰). Z kolei kolor niebieski oznacza, że pomiar przeprowadzany jest prawidłowo i z odpowiednio dobraną siłą.

Alkomat AlcoVisor Deimos to niebywale widowiskowy model. W zależności od wyniku pomiaru zmienia się nie tylko kolor cyfr na ekranie, ale i barwa podświetlenia ustnika. Alkomat jest przy tym pokryty wyjątkowo przyjemnym w dotyku materiałem i posiada precyzyjny sensor elektrochemiczny.

Co ważne, wyniki pomiarów prezentowane są na dużym i kolorowym ekranie, a cyfry mają tożsame barwy z tymi z ustnika. Precyzję pomiaru gwarantuje sensor elektrochemiczny europejskiego producenta oraz pneumatyczny system podawania ściśle określonej próbki powietrza na czujnik. Urządzenie jest solidnie zmontowane i przyjemne w dotyku (miękkie tworzywo ABS), a do tego ma wbudowany akumulator o pojemności 1800 Ah ładowany przez gniazdo microUSB. W zestawie jest usztywniane etui, kabel do ładowania, nasadka i ustnik.  Gwarancja 2 lata i 12 miesięcy darmowej kalibracji. Cena ok. 770 zł.

Alkomat – regularna kalibracja to podstawa

Jak widać wybór alkomatów jest naprawdę ogromny, dlatego wybierając urządzenie warto wybrać taki, jaki najlepiej będzie pasował do danej osoby. Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od wybranego modelu, podstawą prawidłowego działania alkomatu jest regularna kalibracja. Bez niej nawet najdroższy alkomat przestaje prawidłowo działać i staje się bezużyteczny.

Pomiar przeprowadzony próbnie przez naszą redakcję pokazał, że dobrze skalibrowany alkomat będzie podawał prawidłowe wyniki niezależnie czy kosztuje 300 czy 700 zł. Tańsze alkomaty mogą mieć jedynie tendencję do delikatnego zawyżania wyników (ze względów bezpieczeństwa). 

Dlatego szukając alkomatu dla siebie, warto wziąć pod uwagę szczególnie te modele, które mają też wydłużony okres bezpłatnej kalibracji. O tym dlaczego jest to tak ważne oraz jak często trzeba kalibrować alkomat pisaliśmy tutaj.

Podane w artykule ceny są aktualne na dzień publikacji. Ceny i promocje zaprezentowanych w materiale alkomatów można sprawdzić bezpośrednio na stronie dystrybutora (link tutaj).

W artykule wykorzystaliśmy alkomaty dostarczone przez firmę Aisko specjalizującą  się w urządzeniach pomiarowych

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JurekCastorFabiiPrzemko Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jurek
Gość
Jurek

Zdecydowałem się na ten mobilny. Narazie jestem zachwycony. Dobrze łączy się z telefonem i nie rozłacza się. Pomiary jak narazie raczej dobre. Teraz sprawdzić trzeba będzie jak z darmową kalibracja.

Castor
Gość
Castor

Ten do telefonu super

Fabii
Gość
Fabii

Z tych wszystkich bralbym albo ten f55 albo mobile. Najciekawsze. I z najdłuższą gwarancją a w tym przypadku to ważne bo elektronika to dziś z papieru jest robiona

Przemko
Gość
Przemko

Alkomat to super patent na prezent. Moja żona jednak się nie domysli wiec będe musial go sam sobie w koncu zrobic…….

Aktualności