REKLAMA

Za małe tablice rejestracyjne można stracić dowód rejestracyjny

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 2 grudnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Brak przeglądu technicznego za małe tablice rejestracyjne? Jak najbardziej. Nowe przepisy zakładają odebranie dowodu rejestracyjnego i kłopoty na przeglądzie technicznym dla tych właścicieli aut, którzy mają małą tablicę rejestracyjną, mimo że auto miało miejsce na pełnowymiarową tablicę.

Stosowane powszechnie w naszym kraju tablice rejestracyjne mają wymiary 520 x 114 mm, albo 305 mm x 214 mm (tablica dwurzędowa).  Z kolei samochody z USA czy Japonii zaprojektowane są pod tablice o wymiarach 305 x 155 mm. Tak duża różnica w wymiarach tablic powodowała, że w importowanych autach właściciele wyginali tablice, co nie tylko wyglądało mało estetycznie, ale też zmuszało właściciela do uszkodzenia tablic. Nowe, tzw. małe tablice rejestracyjne wprowadzone w lipcu 2018 roku, rozwiązały ten problem. Sęk w tym, że zaczęły używać je także osoby, które miały auta z wystarczająca ilością miejsca by w całości pomieścić tablice starego typu. Rząd postanowił w końcu ten problem rozwiązać, bo ilość tych tablic, z uwagi na ograniczoną numerację, nie jest nieskończona.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za małe tablice rejestracyjne

W tzw. pakiecie deregulacyjnym, rząd przyjął szereg ułatwień o jakie już dawno zabiegali kierowcy i reprezentujący je organizacje. Od 4 grudnia 2020 roku będzie można m.in. zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania, osoba posiadająca polskie prawo jazdy nie będzie musiała mieć przy sobie dokumentu, a jeśli kupione auto było już zarejestrowane w Polsce, to niezależnie od miejsca jego rejestracji możliwe będzie złożenie wniosku o pozostawienie dotychczasowych jego tablic. Jednak to nie koniec. Bo ustawodawca uznał także, że nie można stosować małych tablic do aut, które technicznie są w stanie zmieścić duże tablice starego typu.  

Zobacz: Zakaz jazdy na zderzaku – jaki trzeba trzymać dystans?

W myśl art.  60 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, który reguluje zakazy związane z oznakowaniem i użytkowaniem pojazdu, wprowadzono  dwa nowe punkty. W ustępie pierwszym pojawiły się podpunkty:

3a) umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone;

3b) umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej.

A to oznacza, że z punktu prawnego, poruszanie się autem z małymi tablicami może oznaczać spore kłopoty dla jego właściciela. Jeśli jego samochód może używać większych tablic starego typu, a mimo to posiada te małe, to policjant może zatrzymać mu dowód rejestracyjny. Podobnie diagnosta, który będzie wykonał przegląd techniczny pojazdu, nie zaliczy pozytywnie badania. Dopiero wyrobienie właściwej tablicy sprawi, że auto przejdzie przegląd i nie będzie mieć problemu w trakcie kontroli policyjnej.

Zobacz: Auto nie przeszło przeglądu technicznego – co robić dalej?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności