REKLAMA

E-prawo jazdy jeszcze w tym roku?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 18 września 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Elektroniczne prawo jazdy może zostać wprowadzone do użytku jeszcze w 2019 roku. Minister Cyfryzacji zapowiada, że odpowiednie projekty zmian przepisów trafią do Sejmu we wrześniu. Najpóźniej na początku 2020 roku e-prawo jazdy będzie już zatem w użyciu.

Ministerstwo Cyfryzacji jeszcze w tym roku chce rozszerzyć zakres mDokumentów o elektroniczne prawo jazdy czyli e-prawo jazdy. Tym samym, nie byłoby potrzeby wożenia ze sobą blankietu prawa jazdy, bo informacje o uprawnieniach byłyby dostępne dla Policji w systemie CEPiK. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział, że rząd przyjmie we wrześniu pakiet deregulacyjny umożliwiający wprowadzenie e-prawa jazdy jeszcze. Istnieje zatem spora szansa, że wprowadzenie e-prawa jazdy nastąpi na przełomie roku.

Elektroniczne prawo jazdy jeszcze w 2019 roku?

Okres przedwyborczy jest gorący, o czym świadczy też zakres zmian prawnym i udogodnień jakie rząd chce wprowadzić dla obywateli. Konieczność wożenia ze sobą prawa jazdy w dobie cyfryzacji wydaje się zbędnym obowiązkiem. Zupełnie irracjonalne jest jednak karanie kierowcy posiadającego uprawnienia mandatem w wysokości 50 zł za brak prawa jazdy. Przyznał to także Zagórski:

„Za brak prawa jazdy przy kontroli drogowej nie będzie mandatu. Podobnie jak dziś ma to miejsce z dowodem rejestracyjnym pojazdu i potwierdzeniem polisy OC. Po wejściu w życie tych przepisów jesteśmy gotowi niezwłocznie +włożyć+ e-prawo jazdy w aplikacji mObywatel, co będzie rozwiązaniem uzupełniającym. Dziś nie chcemy tego robić, bo mogłoby to wprowadzać w błąd obywateli” 

Eprawo jazdy wejdzie zatem w skład systemu mObywatel. Te jest oficjalną rządową aplikacją dostępną na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty, m.in. mTożsamość, czyli usługę w tej aplikacji, która zastępuje dokument ze zdjęciem np. na poczcie, w przychodni zdrowia, na siłowni. Korzysta ona z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument.

Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona, co powoduje, że w wielu wypadkach aplikacja jest de facto odpowiednikiem dowodu osobistego, tyle że w smartfonie. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, można ją pobrać m.in. z Google Play oraz App Store. By ją aktywować, trzeba założyć Profil Zaufany.

Zobacz: Kto musi mieć dokumenty od auta przy sobie mimo zmian w prawie?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności