REKLAMA

Zakaz prowadzenia pojazdów kat. B a inne kategorie – przełomowy wyrok!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 5 lipca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zakaz prowadzenia pojazdów na prawo jazdy kategorii B nie może odbierać uprawnień na inne kategorie prawa jazdy – taki sensacyjny wyrok ogłosił we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Kierowca, który stracił prawo jazdy kat. B za jazdę po alkoholu, może prowadzić pojazdy innych kategorii.

Decyzja wydana przez Trybunał Konstytucyjny we wtorek 4 lipca jest sensacyjna. Uznał on bowiem, że zabronienie osobom, które utraciły prawo jazdy w określonej kategorii, odzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów innych kategorii, jest sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi. Według Trybunału, taka praktyka rozszerza nałożony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów.

Nie można odbierać uprawnień na wszystkie kategorie prawa jazdy

Trybunał stwierdził, że „organ administracyjny nie może pozbawić osoby, która posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w określonej kategorii prawa jazdy, możliwości odzyskania dokumentu potwierdzającego te uprawnienia w odniesieniu do pojazdów mechanicznych, dla których nie orzeczono zakazu prowadzenia”.

W swoim orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 12 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o kierujących pojazdami narusza konstytucję, gdyż deprymuje osoby, które wcześniej posiadały uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w określonych kategoriach, uniemożliwiając im odzyskanie dokumentu potwierdzającego te uprawnienia w odniesieniu do innych pojazdów mechanicznych, dla których zakaz prowadzenia nie został nałożony.

Uzasadnienie wyroku

W uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca, Andrzej Zielonacki, podkreślił, że zakwestionowane przepisy naruszają zasadę „ne bis in idem” (nie można dwukrotnie sądzić i karać w tej samej sprawie). Sędzia zauważył, że skarżący mężczyzna został ukarany dwukrotnie za to samo przewinienie, tj. prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Sędzia wyjaśnił, że mężczyzna został skazany przez sąd na karę w postaci pięcioletniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, dla których wymagane jest prawo jazdy kategorii B, oraz starosta odmówił mu wydania prawa jazdy kategorii A1, AM i innych potwierdzających jego uprawnienia. Trybunał zauważył, że obie nałożone sankcje mają podobne skutki, realizują ten sam cel i spełniają podobne funkcje, tj. funkcje prewencyjne i represyjne.

Zobacz: Odebranie prawa jazda za przekroczenie prędkości niezgodne z Konstytucją

Według Trybunału, zakwestionowany przepis faktycznie rozszerza nałożony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów, który dotyczy prawa jazdy kategorii B, na inne kategorie prawa jazdy. Jak argumentował sędzia:

W rezultacie dochodzi do zaostrzenia sankcji karnych, jakimi jest zakaz prowadzenia pojazdów, wydawanych przez sądy powszechne. Sporny przepis prowadzi do sytuacji, w której osoba skazana za przestępstwo lub wykroczenie i objęta zakazem prowadzenia określonego rodzaju pojazdów, zostaje pozbawiona możliwości legalnego prowadzenia także innych pojazdów

Trybunał zaznaczył, że ze względu na charakter wyroku, zakwestionowany przepis nie traci mocy obowiązującej, ale wyeliminowana zostaje jego niekonstytucyjna treść normatywna. Mężczyzna, który zgłosił sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, posiadał prawo jazdy w 11 kategoriach. Został zatrzymany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Sąd nałożył na niego pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów, dla których wymagane jest prawo jazdy kategorii B.

Dodatkowo mężczyzna musiał zwrócić prawo jazdy do starostwa. Kierowca wystąpił do starosty o wydanie wtórnego egzemplarza prawa jazdy w kategoriach, które nie były objęte zakazem. Starosta odmówił wydania dokumentu, powołując się na zakwestionowany przepis, który zabraniał wydawania prawa jazdy osobom objętym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które utrzymało decyzję w mocy. Skargi kierowcy zostały odrzucone przez sądy administracyjne na obu instancjach.

Trybunał stanął po stronie kierowcy

W związku z tym mężczyzna zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego, argumentując, że sporny przepis narusza zasadę zakazu ponownego karania za to samo przewinienie. Skarżący podkreślił, że zakwestionowany przepis, w praktyce, rozszerza nałożony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów, nie dotyczący tylko kategorii B, na inne kategorie prawa jazdy. W skardze podkreślono, że zakaz ten jest sankcją o charakterze represyjnym, która przede wszystkim zaostrza wymierzoną przez sąd sankcję karną. Trybunał wydał to orzeczenie w składzie pięciu sędziów pod przewodnictwem sędziego Bogdana Święczkowskiego.

Zobacz: Zakaz wyprzedzania się ciężarówek – kogo dotyczy i kiedy obowiązuje?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Karol Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol
Gość
Karol

Słabe to. pijak zawsze jest zagrozeniem

Aktualności