REKLAMA

Toyota inwestuje w pierwszy elektryczny samolot pionowego startu i lądowania!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Toyota · Dodane: 7 lipca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Pierwszy samolot elektryczny do pionowego startu i lądowania (eVTOL), który jest jednocześnie pierwszym statkiem powietrznym produkowanym seryjnie, otrzymał zezwolenie na przeprowadzenie testowych lotów. Toyota jest strategicznym partnerem start-upu Joby Aviation, który otrzymał od Toyoty dofinansowanie w wysokości 400 mln dol.

Toyota konsekwentnie rozwija swoją pozycję jako dostawca szeroko pojętej mobilności. Oprócz produkcji samochodów, firma inwestuje w różne rozwiązania ułatwiające podróżowanie, w tym korzystanie z transportu powietrznego. W związku z tym Toyota stała się strategicznym partnerem i największym inwestorem Joby Aviation w 2019 roku, przeznaczając na ten cel około 400 mln dol.

Elektryczny samolot Toyoty?

Joby Aviation to kalifornijski start-up lotniczy, który jest liderem w rozwoju samolotów eVTOL. Samoloty pionowego startu i lądowania są przeznaczone głównie do krótkodystansowych lotów typu taxi. Pozwalają na lot w trudnych warunkach, zabieranie pasażerów z miejsc bez pasów startowych, a ich napęd elektryczny zapewnia cichą pracę i niskie koszty eksploatacji. Joby pracował nad tym rodzajem samolotu od ponad dekady. Od 2019 roku intensywnie testowano prototyp przedprodukcyjny, który przeleciał ponad 48 000 km. W czerwcu 2023 roku Joby otrzymał zezwolenie na przeprowadzenie testowych lotów wersji produkcyjnej.

Elektryczny samolot typu eVTOL opracowywany przez Joby jest wspierany przez Toyotę.

Najważniejszym aspektem zaangażowania Toyoty w ten projekt jest wsparcie w organizacji produkcji, utrzymaniu jakości i kontroli kosztów podczas kluczowego etapu wdrożenia samolotu eVTOL do masowej produkcji. W Marina, Kalifornia, powstała linia produkcyjna, która została zbudowana zgodnie z zasadami Systemu Produkcyjnego Toyoty. Samolot Joby będzie pierwszym statkiem powietrznym produkowanym na tej linii produkcyjnej. Toyota jest również dostawcą kluczowych komponentów układu napędowego.

Naszym wspólnym celem jest masowa produkcja samolotów eVTOL. Pomagamy Joby w stosowaniu najlepszych praktyk Systemu Produkcyjnego Toyoty, aby zapewnić najwyższą jakość, niezawodność, standardy bezpieczeństwa i niskie koszty

– powiedział Keiji Yamamoto, prezes Toyota Motor Corporation Connected Company. Samolot Joby będzie mógł zabrać na pokład pilota oraz czterech pasażerów. Będzie osiągał prędkość ponad 320 km/h i na jednym ładowaniu będzie w stanie przelecieć blisko 280 km. Pierwszy egzemplarz dla klienta – Edwards Air Force Base – ma być dostarczony już w 2024 roku. Od 2025 roku Joby planuje rozpoczęcie regularnych lotów samolotów we współpracy z linią lotniczą Delta Air Line. W ramach partnerstwa z Joby, Toyota planuje wprowadzić usługę powietrznych taksówek na japoński rynek, a w 2025 roku amerykański start-up będzie pełnił taką rolę podczas Wystawy Światowej EXPO 2025, której gospodarzem jest Osaka.

Zobacz: Porsche i Boeing budują latające auto elektryczne!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności