REKLAMA

Toyota ma lakier, który zmienia kolor! Ma trafić do produkcji seryjnej

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Toyota · Dodane: 30 kwietnia 2024
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Toyota przedstawiła lakier, który zmienia kolor. Innowacyjny patent umożliwia zmianę barwy w kontrolowany sposób za pomocą światła i ciepła. Nowa technologia może zrewolucjonizować proces zmiany koloru pojazdów, czyniąc go bardziej efektywnym i przystępnym cenowo.

W marcu 2024 roku Urząd Patentowy i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) opublikował wniosek patentowy Toyoty z 2022 roku dotyczący lakieru, który umożliwia szybką i kompleksową zmianę koloru. Nowa technologia może być wykorzystywana przez dealerów do dostosowywania kolorów pojazdów do oczekiwań klientów oraz przez właścicieli samochodów, którzy chcą być na bieżąco z trendami lub po prostu chcą odmienić wygląd swojego pojazdu. Cała technologia jest bowiem stosunkowo prosta w obsłudze, co sprawia, że jest to możliwe do zastosowania w praktyce komercyjnej. System został opracowany przez zespół Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America.

Jak lakier może zmienić kolor?

Według opisu zawartego w wniosku patentowym, samochód zostaje wprowadzony do specjalnego tunelu zbudowanego z elementów grzewczych, które otaczają pojazd z wszystkich stron. Powierzchnia lakieru jest podgrzewana, a następnie nad nią przesuwany jest panel emitujący światło, zwany modulatorem kolorów, aby dokonać pełnej transformacji. Aby uzyskać wybrany kolor, konieczne jest zastosowanie światła o określonej częstotliwości oraz utrzymanie lakieru w ustalonej temperaturze przez odpowiedni czas.

Wniosek patentowy Toyoty opisuje również kontrolę procesu za pomocą elektronicznej jednostki sterującej (ECU) wbudowanej w modulator kolorów. Urządzenie może być sterowane przez operatora lub robota, a modulator komunikuje się zdalnie z serwerem oraz czujnikami temperatury wbudowanymi w karoserię pojazdu, aby dobrać właściwe ustawienia dla określonego koloru.

Nie pierwszy patent Toyoty

Patent Toyoty potwierdza pozycję firmy jako lidera innowacji w branży motoryzacyjnej w Stanach Zjednoczonych. W 2023 roku Toyota po raz 10. z rzędu zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby zarejestrowanych patentów w amerykańskim urzędzie patentowym. Najnowszy ranking „Top 300 Organizations Granted U.S. Patents” opublikowany przez Intellectual Property Owners Association potwierdza tę pozycję, przyznając Toyocie ogólne 7. miejsce dzięki uzyskaniu 2667 patentów w ciągu roku tylko w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz: Czy matowy lakier jest trudniejszy w eksploatacji?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności