REKLAMA

Hyundai i30 i Elantra bez systemów ABS i ESP! Rusza akcja serwisowa!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 16 maja 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Wadliwy system ABS i ESP jest przyczyną akcji serwisowej, którą rozpoczął Hyundai dla modeli i30 oraz Elantra. Okazuje się, że auta mogą stracić wsparcie tych układów, co zwiększa ryzyko wypadku lub kolizji. Właściciele samochodów powinni się skontaktować z najbliższym ASO Hyundaia i dokonać bezpłatnej naprawy.

Jazda samochodem bez ABS-u (czyli systemu zapobiegającego blokowaniu się kół) to dla osoby z małym doświadczeniem za kierownicą spory problem, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Auto przestaje być sterowalne przy hamulcu wciśniętym w podłogę, więc w trakcie konieczności hamowania połączonego z omijaniem przeszkody, manewr jest znacznie trudniejszy do wykonania bez porządnego treningu. Jeszcze gorsze dla niedoświadczonego kierowcy jest próba wyjścia z poślizgu w sytuacji, gdy dotąd mógł liczyć on na system stabilizacji toru jazdy ESP (nazywany też ESC). Szansa, że mu się to uda jest praktycznie żadna. A właśnie oba te systemy (ABS i ESP) mogą przestać działać w w tysiącach Hyundaiach!

Wadliwe systemy ABS i ESP w samochodach marki Hyundai

Jak się okazuje, po latach od zakończenia produkcji modeli i30 oraz Elantra, Hyundai wykrywał poważne problemy z systemami bezpieczeństwa w tych modelach. Powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,o tym, że w samochodach

  1. i30(FD)
  2. Elantra (HD),

które zostały wyprodukowane w Korei Południowej, może dochodzić do zwarcia elektrycznego w obwodzie zasilania modułu sterowania układem wspomagania hamowania ABS oraz stabilizacji toru jazdy ES. Usterka może zaskoczyć kierowcę i doprowadzić do wypadku lub kolizji. Ja poinformował koreański koncern, na samym tylko polskim rynku kampanią naprawczą objętych jest aż 5 912 pojazdów.

Właściciele pojazdów zostaną powiadomieni o konieczności umówienia się na wizytę w ASO Hyundai w celu przeprowadzenia stosownej naprawy (bezpłatnej).  Informacji związanych z kampanią udziela Hyundai Motor Poland sp. z o.o. (adres: ul. Wołoska 24, 02-675 Warszawa; tel. 22 645 17 00). To nie pierwszy problem Hyundaia w ostatnim czasie. Niedawno okazało się, że auta tej marki mogą być łatwo skradzione przez hakerów. Więcej na ten temat w artykule poniżej:

Zobacz: Toyota, Hyundai i Kia mogą zostać łatwo skradzione przez hakerów!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności