REKLAMA

Orlen przejmuje zagraniczne stacje Lukoil

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 27 maja 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Orlen przeprowadzi rebranding stacji paliw MOL na Węgrzech i Słowacji w ramach fuzji z Lotosem. W rezultacie Orlen przejmie m.in. stacje rosyjskiego marki Lukoil i zamieni je na własne obiekty.

Do 2030 roku w naszym regionie Europy, pod polską marką Orlen, ma działać docelowo co najmniej 3,5 tysiąca stacji. Akwizycja stacji na nowych rynkach jest elementem realizowanego przez koncern procesu budowy multienergetycznej firmy. Po finalizacji połączenia z Grupą LOTOS oraz po przejęciu stacji paliw od MOL, polski koncern planuje rebranding wszystkich 185 stacji na Węgrzech i na Słowacji na markę Orlen. Wśród nich znajdzie się 79 stacji na Węgrzech pod marką Lukoil, prowadzonych obecnie przez prywatnych udziałowców, którzy użytkują tę markę na podstawie licencji.

Orlen przejął zagraniczne stacje paliwowe

Fundamentem fuzji PKN Orlen z Grupą LOTOS jest umowa z Saudi Aramco. Oznacza ona zacieśnienie relacji polskiego koncernu naftowego ze saudyjskim partnerem i największym koncernem paliwowym na świecie.  Zdaniem przedstawicieli Orlenu, istnieje potrzeba dalszego rozwoju a współpraca z partnerem z Bliskiego Wschodu może zdecydowanie ułatwić utorowanie drogi do nowych projektów modernizujących Grupę. Umowa obejmuje także zabezpieczenie dostaw ropy naftowej na poziomie 20 mln ton rocznie co pokryje 45% zapotrzebowania nowej zintegrowanej Grupy w Polsce, Czechach i na Litwie.

Realizacja środków zaradczych ma umożliwić połączonemu koncernowi także dalszą ekspansję w obszarze detalicznym. Grupa Orlen pozyska nowe stacje na rynkach Europy Środkowej, które są kluczowe z punktu widzenia strategii rozwoju sieci detalicznej. Dzięki tej transakcji polski koncern przejmie 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji na Słowacji, co przybliży Orlen do zwiększenia planowanego udziału jego zagranicznych stacji. Dziś stacje zagraniczne stanowią 37% całej sieci, a ambicją koncernu jest osiągnięcie tego wskaźnika na poziomie ponad 45% w 2030 roku. Po finalizacji transakcji PKN ORLEN uzyska ponad 7% udział na rynku węgierskim i będzie czwartym koncernem na tym rynku pod względem ilości stacji. Również na Słowacji sieć ORLEN wzrośnie do ponad 60 obiektów. W ramach transakcji na rynku węgierskim wszystkie przejmowane stacje zostaną niezwłocznie poddane rebrandingowi, a dotychczasowe marki Lukoil i MOL zastąpi marka Orlen. Pozwoli to kierowcom tankować na stacjach Orlen w sześciu krajach europejskich. Dotyczy

Zobacz: Orlen zrywa umowy ze stacjami, które zawyżają ceny paliw

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności