REKLAMA

Dlaczego filtry kabinowe są takie ważne? Jak często je zmieniać?

Autor: Materiał promocyjny · Zdjęcia: Inter Cars · Dodane: 26 maja 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Filtr kabinowy pełni kilka istotnych funkcji, o których nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę. Mimo to jest często pomijany przy okresowej wymianie filtrów w samochodzie. Jest to błąd, bowiem konstruktorzy samochód umieszczają go do realizacji konkretnych zadań mających ułatwić kierowcy i pasażerom podróż autem.

Filtry oleju, paliwa i powietrza to podstawowe filtry, jakie wymieniamy okresowo w aucie. Nie wszyscy pamiętają o filtrze kabinowym. To duży błąd, bo taki filtr znacząco poprawia komfort podróży i może chronić nasze drogi oddechowe przed bakteriami i grzybami.

Jaką rolę pełni filtr kabinowy?

Filtr kabinowy, znany również jako filtr przeciwpyłkowy, ma za zadanie filtrować powietrze dostające się do wnętrza samochodu. Dzięki temu to, czym oddychamy w samochodzie, jest wolne od pyłków, kurzu, różnych zarodników grzybów itd. Ponadto mocno ogranicza ilość nieprzyjemnych zapachów dostających się do środka auta. Mało znaną rolą filtra kabinowego jest wydajna pomoc przy osuszaniu powietrza podczas korzystania z klimatyzacji samochodowej. Nowoczesne filtry potrafią również usuwać alergeny, a niektóre są w stanie wyłapać cząsteczki składające się na smog.

Budowa filtra kabinowego nie jest zbyt skomplikowana

To kilka warstw włókien filtrujących, które mają za zadanie zatrzymać wszystkie niepożądane cząsteczki i pyłki. W ostatnim czasie dodaje się do filtrów węgiel aktywny, dzięki czemu są bardziej skuteczne, ponieważ dodatkowo zatrzymują nieprzyjemne zapachy z otoczenia, w tym spaliny z innych aut.

Filtr kabinowy — kiedy należy go wymienić?

Jak każdy filtr z czasem traci swoje właściwości w wyniku zużycia. Nie ma jednej odpowiedzi na to, kiedy należy go wymienić. Największy wpływ na jego żywotność będą miały warunki, w jakich samochód jest eksploatowany. Przyjmuje się, że wymiany należy dokonywać co najmniej raz w roku.

Zobacz: Dlaczego klimatyzacja nie działa w trakcie jazdy?

W szczególnych przypadkach, np. wtedy, gdy auto jest eksploatowane na drogach nieutwardzonych, albo gdy podróżujący nim cierpią na alergię, zaleca się wymianę nawet dwa razy w roku. Zużycie filtra kabinowego nie musi być powiązane z przebiegiem. Liczą się głównie warunki użytkowania samochodu.

Czy da się wymienić filtr kabinowy samodzielnie?

W większości samochodów filtr kabinowy umieszczony jest za schowkiem w prawej stronie kokpitu i jego wymiana trwa kilka minut. Jak to zrobić podpowiada instrukcja obsługi auta, w wielu przypadkach można też znaleźć odpowiednie poradniki wideo na Youtube. Można więc samemu wyjąć filtr, ocenić jego stan, a potem, gdy się okaże, że jest zabrudzony – kupić nowy, np. korzystając z oferty sklepu internetowego Inter Cars i samodzielnie go wymienić.

Ile kosztuje filtr kabinowy?

Ceny zależą od marki auta oraz stopnia skomplikowania filtra. Najprostsze kupimy już od kilkudziesięciu złotych, natomiast filtry z węglem aktywnym mogą kosztować ponad 300 zł.

Zobacz: Gdzie jest filtr kabinowy w aucie? Jak go wymienić?

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności