REKLAMA

Duży wzrost liczby zawieranych umów leasingowych w 2023 roku

Autor: Materiały prasowe · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 22 listopada 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Znowu rośnie sprzedaż nowych aut, co odnotowują firmy leasingowe. Wzrosty liczby umów przekraczające 10% rok do roku pokazują, że najprawdopodobniej poważny kryzys mamy już sobą. Przynajmniej na ten moment.

Po 9 miesiącach od rozpoczęcia, PKO Leasing odnotowuje wzrost dynamiki finansowania samochodów osobowych o ponad 30% w porównaniu z poprzednim rokiem. Wyniki branży leasingowej oraz ogólna sprzedaż samochodów w Polsce (ponad 350 tys. rejestracji nowych pojazdów od stycznia do września 2023 r., co oznacza wzrost o 10,6% rok do roku – dane: IBRM Samar) również potwierdzają odbicie rynku samochodów osobowych.

Wzrost liczby zawieranych umówi leasingowych

Prognozy wskazują, że wzrosty będą utrzymywać się do końca roku. W dużej mierze jest to zasługa klientów instytucjonalnych, którzy odblokowali inwestycje zatrzymane w poprzednim roku i obecnie wymieniają firmowe floty. Ponadto, dostępność samochodów znacznie poprawiła się, nie tylko nowych, ale także zauważalny jest wzrost ruchu w pojazdach pokontraktowych. PKO Leasing, który uważa się za rynkowego lidera w obszarze leasingu aut używanych, uzyskuje dobre wyniki w tym roku. Istotne jest również to, że utrzymuje się popyt na marki premium – luksusowe samochody radziły sobie doskonale w kryzysowych latach, a tendencja ta utrzymuje się w bieżącym roku.

Wracają rabaty na nowe auta

W ostatnich miesiącach 2023 r. dealerzy samochodów i firmy leasingowe znajdują się w najbardziej komfortowej sytuacji od kilku lat. Problemy z dostępnością części, wynikłe najpierw z pandemii, a następnie z wojny na Ukrainie, zdają się już być za nami. Dla klientów jest to dobra wiadomość, ponieważ dostępność samochodów u dealerów znacznie się poprawiła, co otwiera możliwość powrotu do wyprzedaży roczników i udzielania rabatów na używane pojazdy.

Zobacz: Kod rabatowy carVertical (Voucher) na raport historii auta 2023

Obserwujemy, że dealerzy chętnie sięgają po zgromadzone na placach zapasy i są otwarci na intensyfikację sprzedaży. Nawet jeśli, zgodnie z danymi IBRM Samar, średnia cena nowego samochodu osobowego wzrosła w pierwszych trzech kwartałach o 12% w porównaniu z zeszłym rokiem, to dzięki kilkunastoprocentowym rabatom klienci są w stanie zniwelować tę różnicę. Ceny wielu popularnych marek segmentów B i C rosną poniżej wspomnianego wzrostu, co w dużej mierze jest efektem wysokich cen coraz popularniejszych elektryków oraz aut luksusowych.

Premium odporne na kryzysy

Czy koniec roku będzie należał do segmentu premium? Podobnie jak przed rokiem, marki premium pozostają odporne na zawirowania makroekonomiczne, częściowo dzięki polityce rabatowej dealerów. W tym roku obniżki cen w tym segmencie sięgną kilkunastu, a w niektórych przypadkach nawet ponad 20%. Choć na wybrane modele aut z górnej półki trzeba oczekiwać 5-6 miesięcy, ceny są na tyle atrakcyjne, że nie wpływa to negatywnie na popyt. Klienci luksusowych aut kierują się przede wszystkim potrzebą, a nie sytuacją na rynku, co sprawia, że czynniki takie jak wysoka inflacja czy kilkumiesięczne oczekiwanie na auto mają mniejszy wpływ na ich decyzje zakupowe.

W portfelu PKO Leasing marki premium rosną szybciej niż na rynku ogólnym. Specjalizacja w finansowaniu aut z tego segmentu przyczyniła się do bardzo dobrych wyników. Po trzecim kwartale 2023 r., w głównych markach premium, odnotowano wzrost dynamiki finansowania o ponad 40% rok do roku. Firmy zwiększyły również udziały rynkowe z ponad 10% w 2022 r. do ponad 16% w 2023 r. Maciej Matelski podkreśla, że partnerstwo z firmą Inchcape JLR Poland to przykład udanych decyzji biznesowych. W ramach tej współpracy firma oferuje klientom finansowanie luksusowych marek: Jaguar, Range Rover, Defender i Discovery. Rynek samochodów luksusowych, mimo trudnych ostatnich lat, przechodzi go suchą stopą, a na ostatniej prostej 2023 r. eksperci spodziewają się dużego ruchu w tym obszarze.

Zobacz: Czym się różni leasing operacyjny od leasingu finansowego?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności