REKLAMA

Ile kosztuje autostrada z Warszawy do Poznania? Sprawdziliśmy!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 17 maja 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ile kosztuje autostrada A2 na odcinku Warszawa-Poznań? W 2023 roku opłaty wzosły. Cena za przejazd autostradą z Warszawy do Poznania to łącznie prawie 66 zł. Opłaty na poszczególnych odcinkach autostrady A2 sprawdziliśmy podczas podróży na targi samochodowe PMS 2023. Niestety są bardzo wysokie.

Autostrada A2 prowadzącą z Warszawy do Niemiec to jedna z najdroższych dróg tego typu na świecie! Wyjątkowo kosztowna jest zwłaszcza podróż z Warszawy do Poznania. Na odcinku tym 3-krotnie pobierane są opłaty za przejazd, z czego największe koszty generują dwa odcinki prywatne należące do prywatnej spółki Autostrada Wielkopolska SA. Koszt przejechania jednego kilometra jest nawet o 500% większy niż pierwszym odcinkiem Państwowym. Dlatego wiele osób omija odcinki prywatne należące do tej spółki.

Opłata za odcinek Stryków – Konin Wschód

Na trasie z Warszawy do Poznania są 3 odcinki płatne. Pierwszy to Stryków – Konin Wschód. Opłata za jego pokonanie to 9,90 zł. Odcinek ten jest bardzo długi, ma 99 km, ale jest najtańszym na tej trasie, bo jest to odcinek należący do Państwa.  Ale trzeba pamiętać, że opłatę musimy wykonać wcześniej albo poprzez aplikację na smartfona, albo wcześniej na stacji paliw wykupując Bilet Autostradowy, bowiem nie ma już bramek po drodze.

My skorzystaliśmy z tej drugiej opcji, zajeżdżając na stację Orlen w Chrząstowie (jest w pasie autostrady, nie trzeba z niej zjeżdżać). Tylko w tej sieci ma się pewność, że bilety będą dostępne. Niestety, stacja w Chrząstowie ma bardzo drogie paliwo o czym warto pamiętać. Gaz LPG kosztował na niej prawie 4 zł, podczas gdy w Warszawie tankowaliśmy przed wyjazdem za niecałe 3 zł. Ale na stacji można skorzystać z dużego zaplecza gastronomicznego, obok jest też KFC, zatem ogólnie punkt jest dobry.

Opłata za odcinek Konin – Września

Po pokonaniu 99 km należącego do Państwa odcinka autostrada A2, czekają nas pierwsze bramki. A to oznacza, że wjeżdżamy na fragment prywatnej autostrady, który będzie nas słono kosztować. Za odcinek Konin-Września trzeba zapłacić aż 28 zł a to zaledwie 49 km. Dwa razy krótsza droga, za to 3 razy droższa.

Na szczęście obowiązuje płatność gotówką, kartą lub smartfonem. Ale warto zauważyć, że cena 28 zł dotyczy tylko aut osobowych i dostawczych do 3,5 t. Trzyosiowe pojazdy muszą za ten fragment zapłacić już 66 zł, a większe 100 a nawet 280 zł. Motocykliści „tylko” 14 zł. Absurd.

Opłata za odcinek Września – Poznań

Po tym odcinku czeka nas kolejny punkt poboru opłat w Nagradowicach. I on też kosztuje 28 zł. I jest to ostatni odcinek, jakim trzeba jechać do Poznania po A2. Tak naprawdę wiele osób z niego rezygnuje i odbija na drogę krajową nr 92, aby już za niego nie płacić. Ale jeśli zależy nam na czasie, to warto jechać dalej autostradą, o ile nie ma na niej wypadku. Łącznie koszt dwóch prywatnych odcinków na trasie z Warszawy do Poznania to 56 zł. Do tego należy doliczyć pierwszy odcinek Państwowy za 9,90 zł, co daje nam kwotę łączną 65, 90 zł.

Warto pamiętać, że opłaty te dotyczą tylko jednego kierunku! Za drogę powrotną należy ponownie zapłacić. Na szczęście koszt jest identyczny, ale łączny koszt podróży z Warszawy do Poznania i z powrotem to aż 131, 80 zł! A przecież do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt paliwa. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na podróż pociągiem. O ile może sobie na to pozwolić.

Zobacz: Test Honda Civic e:HEV – oszczędna także na autostradzie

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JerryMagda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jerry
Gość
Jerry

Od jutra chyba będzie taniej na tej autostradzie:)

Magda
Gość
Magda

Ja właśnie nacielam się na tym pierwszym odcinku se Strykowa bo nie było bramek i nie kupiłam biletu…Ti jest celowe działanie by wyciągać kasę od ludzi

Aktualności