REKLAMA

Co to jest numer ORGA?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 3 października 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Właściciele samochodów marki Citroen czy Peugeot na pewno spotkali się kiedyś z czymś takim jak numer ORGA. Wbrew pozorom, warto znać jego znaczenie, bo jest on pomocny w różnych kwestiach związanych z eksploatacją samochodów tych marek. O tym co jest i gdzie szukać numeru ORGA dowiecie się z poniższego poradnika.

O tym co to jest numer VIN samochodu, wiedza przeciętnego użytkownika pojazdu jest całkiem szeroka. Ale warto pamiętać, że numer VIN nie jest jedynym oznaczeniem kodowym, jakie może być wymaga od użytkownika samochodu. Często do poprawnej weryfikacji np. kompatybilności części do danego pojazdu, potrzebne będą inne kody. Wśród nich jest np. numer ORGA.

Numer ORGA – co to takiego?

Czym jest numer ORGA? Koncern PSA, do którego należy Peugeot i Citroen, w latach 70-tych XX wieku wprowadził 4-cyfrowy numer oznaczający datę produkcji samochodu. Jest on umieszczony na nadwoziu w określonym, choć łatwym do znalezienia miejscu. Przyjmuje się, że oznaczenia rozpoczęto w dniu 9 listopada 1976 roku i od tego dnia numer ORGA wzrasta o 1 każdego dnia, niezależnie czy tego dnia fabryka działała czy była w przestoju.

Numer ten nieco ewoluował, bowiem w 1994 roku do 4 cyfr dołączony 2 symbole (literowe lub liczbowe). Oznaczają one fabrykę, z której wyjechał samochodów.

Kod Fabryka Kraj
89 Sochaux Francja
CJ Rennes la Janais Francja
FL Mangualde Portugalia
FV Vigo Hiszpania
U4 Dangel Francja
U6 Sevel Sud Włochy

Powyższe oznaczenia są tylko przykładowe, bowiem jest ich znacznie więcej. Było to niezbędne w związku z dynamicznie rozwijaną siecią fabryk koncernu PSA na całym świecie. Dla przykładu numer 78 oznacza fabrykę Porto Real w Brazylii, a numer 83 zakład w Ryton w Anglii.  Jeśli zastawiasz się po co potrzebny może być numer ORGA, to ma on dość szerokie zostawanie. Oprócz wiedzy na temat konkretnej daty produkcji, pozwalającej wykryć egzemplarze z wadą produkcyjną, numer ORGA może pomóc w doborze odpowiedni części do samochodu. Jest on przydatny też m.in. do określenia koloru nadwozia w konkretnym egzemplarzu, a do tego przydaje się, jeśli chcemy wiedzieć np. jaki płyn do filtra FAP potrzebuje dany samochód. Często bowiem się zdarza, że data produkcji ma niebagatelny wpływ na zmianę technologii w jakiej produkowany jest samochód.

Gdzie szukać numeru ORGA?

Pytanie zasadnicze brzmi gdzie można znaleźć numer ORGA? Na pewno nie będzie go w dowodzie rejestracyjnym. Zdarza się, że czasem jest w książce serwisowej danego egzemplarza, ale jeśli książka pochodzi z innego modelu to narobi nam tylko problemów. Numer ORGA powinien znajdować na prawym kielichu przedniej kolumny zawieszenia, czasem w bagażniku pod podłogą, na słupkach przednich lub we wnęce koła zapasowego. W ostatnich latach najczęściej znajduje się na słupku B od strony kierowcy i jest widoczny po otwarciu drzwi.

Zobacz: Gdzie znaleźć numer VIN w samochodzie?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności