REKLAMA

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Autor: Materiał promocyjny · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 24 listopada 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Chcesz wypowiedzieć umowę OC? Nie wiesz, jak to zrobić? Zajrzyj do poniższego tekstu, ponieważ może ułatwić Ci to zadanie.

Ubezpieczenie OC auta jest obowiązkowe, a do jego wykupienia zobowiązują nas polskie przepisy. Osoby, które próbują omijać narzucone przepisy, muszą spodziewać się sporych problemów i przy okazji kar finansowych nawet za jednodniową przerwę w ciągłości polisy OC. To jednak nie oznacza, że raz wykupiona polisa OC, musi być przez nas dożywotnio opłacana w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Są sytuacje, które pozwalają nam na szybkie rozwiązanie współpracy.

Wypowiedzenie umowy OC – kiedy jest możliwe?

Kiedy zatem możemy to zrobić? Kiedy uda nam się wypowiedzieć umowę OC? Na pewno nie będziemy mieli z tym problemów, gdy dojdzie do jej zawarcia na odległość. Dotyczy to wykupienia polisy OC nie tylko przez Internet, ale też przez telefon lub za pośrednictwem firmy kurierskiej. Na rezygnację z polisy mamy aż trzydzieści dni i nie musimy podawać przyczyny swojej decyzji. Jednak pamiętamy, że za okres ochrony towarzystwo ubezpieczeniowe naliczy nam stosowne opłaty i będziemy musieli je uregulować.

Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe również wtedy, gdy kończy nam się jej ważność. Jeśli ubezpieczyciel, z którym podpisaliśmy umowę, nie spełnia naszych oczekiwań, nalicza zbyt wysokie stawki za OC lub zapewnia ograniczony zakres ochrony, to możemy zrezygnować z jego usług. Nie możemy jednak całkowicie zostać bez ochrony i jak dowiemy się z wypowiadamoc.pl, lepiej z odpowiednim wyprzedzeniem poszukać ciekawszej oferty. Jednak to nie powinno być takie trudne, zwłaszcza że do swojej dyspozycji mamy naprawdę wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy brać pod uwagę te najlepsze, które dodatkowo cieszą się uznaniem wśród klientów, a na pewno będziemy zadowoleni.

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie?

Poza tym istnieje możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia OC wtedy, gdy dojdzie do wystąpienia podwójnego OC. Wielu z nas zapomina, że polisa odnawia się automatycznie, więc jeśli wykupimy produkt u konkurencji, a nie wypowiemy umowy u aktualnego ubezpieczyciela, to zostaną nam z tego tytułu naliczone dodatkowe koszty. Płacenie dwóch składek nie ma sensu, zwłaszcza że nie wpływa to na zakres ochrony. Dlatego lepiej zrezygnować z produktu, który nas nie satysfakcjonuje.

Podwójna polisa może wystąpić również przy zakupie używanego pojazdu. Polisa OC jest bowiem przypisana do samochodu, a nie d kierowcy. W chwili, gdy nabywamy pojazd, to otrzymujemy też polisę OC. Możemy ją zachować do momentu wygaśnięcia, przedłużyć lub wypowiedzieć i wyjdzie nam to na korzyść, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nalicza za wysokie opłaty.

Wypowiedzenie umowy OC – jak dopełnić formalności?

Wypowiedzenie umowy OC auta wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Całe postępowanie opiera się na przedłożeniu stosownego wniosku, więc najpierw musimy taki sporządzić. W piśmie powinniśmy zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje, a więc na przykład swoje dane. Trzeba będzie podać imię i nazwisko, adres i numer PESEL. Jeśli auto było kupione ze współwłaścicielem, to jego dane również muszą znaleźć się na wniosku.

Zobacz: Ubezpieczenie OC działa też wtedy, gdy auto nie służy do jazdy!

Nie możemy pominąć też danych samochodu, a więc marki i modelu, numeru rejestracyjnego i numeru polisy. Trzeba też podać dane ubezpieczyciela, którego wypowiedzenie umowy OC dotyczy i podstawę prawną, która nam pozwala na taki krok. Dodatkowo należy zawrzeć też datę i miejsce sporządzenia wniosku, a na koniec złożyć odręczny podpis. Forma wniosku o wypowiedzenie ubezpieczenia OC jest dowolna. Jeśli mamy czytelne pismo, to możemy sporządzić wniosek odręcznie. Z kolei jeśli obawiamy się tego, że agent będzie miał problemy z rozczytaniem najważniejszych informacji, to lepiej sporządzić wniosek na komputerze lub telefonie.

Oczywiście wśród nas na pewno nie zabraknie też osób, które będą obawiać się pominięcia najważniejszych sekcji wypowiedzenia umowy OC. W takich przypadkach najlepiej skorzystać z gotowych wzorów. Czekają one zwykle w stacjonarnych oddziałach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, więc wystarczy zgłosić się do swojego lub skierować się do sieci. Na pewno pomoc Internetu pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza że wzór wypowiedzenia umowy OC możemy pobrać w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Wystarczy nam laptop, telefon lub tablet ze stałym dostępem do sieci.

Zobacz: Zderzenie z dzikim zwierzęciem – czy należy się odszkodowanie?

W jego znalezieniu pomoże nam nie tylko wyszukiwarka internetowa, ale również serwisy branżowe. To właśnie na nich czekają liczne wskazówki, ale też druki, które można pobrać w formacie PDF lub DOC i to całkowicie za darmo. Gdy to zrobimy, to wystarczy wypełnić dokument swoimi danymi, wydrukować, podpisać i dostarczyć do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy to zrobić osobiście lub za pomocą przesyłki rejestrowanej. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe poszły o krok dalej i pozwalają dopełnić formalności online. Zatem zanim zabierzemy się za wydruk dokumentu, lepiej sprawdzić, jakie wypowiedzenie umowy OC jest akceptowane przez naszego ubezpieczyciela.

Zobacz: Kupno ubezpieczenia OC auta – dlaczego warto skorzystać z porównywarki?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności