REKLAMA

Wskaźnik SOC akumulatora – co oznacza?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 11 marca 2024
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Każdy akumulator ma parametr SOC, który określa stan naładowania. Do jego badania niezbędny jest miernik lub tester akumulatorowy. Ale określając SOC akumulatora należy brać pod uwagę też wskaźnik SOH.

Jak sprawdzić stan akumulatora? Metody są różne. Nawet jeśli auto nie chce odpalić, bo brakuje mu prądu, nie zawsze niezbędna jest wymiana akumulatora. Bardzo często wystarczy sprawdzić stan jego naładowania poprzez określenie wartości SOC. Żeby to jednak zrobić, trzeba mieć profesjonalny miernik akumulatora. Pozwoli on bowiem ocenić też drugi, jeszcze ważniejszy parametr – SOH akumulatora.

Akumulator i wskaźnik SOC

Wskaźnik SOC akumulatora to nic innego jak stan jego naładowania (State of Charge). Określa on procentową ilość energii zgromadzonej w akumulatorze w stosunku do jego rzeczywistej pojemności całkowitej lub do pojemności nominalnej. Jeśli spada poniżej 80% zaleca się doładowanie prostownik lub ładowarką z mikroprocesorem. Co ważne, żeby zmierzyć SOC akumulatora nie trzeba go demontować z samochodu, co w niektórych autach jest problematyczne.

Żeby zmierzyć SOC należy podłączyć tester akumulatorowy najpierw klemą plusową do plusa akumulatora (najcześciej jest czerwona), a klemę ujemną albo do minusa na akumulatorze, albo do masy samochodu. W wielu nowszych modelach aut, masa jest wyprowadzona obok akumulatora, z uwagi na fatalny lub wręcz niemożliwy dostęp do bieguna minusowego. Przykładem może być prezentowany na zdjęciach Ford C-MAX z 2011 roku. Żeby wyjąć akumulator, należy zdemontować obudowę filtra powietrza, a potem jeszcze odkręcić mocowania akumulatora, aby móc go wysunąć. Jednak trzeba pamiętać, że poziom SOC to tylko połowa sukcesu. Bardziej istotny jest wskaźnik SOH. Więcej o nim niebawem.

Zobacz: Ładowanie akumulatora rozładowanego do „zera”

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności