REKLAMA

Nysa będzie produkować materiały do akumulatorów elektryków

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Volkswagen · Dodane: 9 października 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

W Nysie powstanie zakład zajmujący się produkcją CAM czyli materiałów niezbędnych do produkcji ogniw akumulatorowych dla pojazdów elektrycznych. Inwestycja należąca do spółki IONWAY otrzymała potężną dotację i wsparcie z polskiego rządu.

Nowy europejski producent materiałów do produkcji akumulatorów dla pojazdów elektrycznych, IONWAY, mający siedzibę w Brukseli, podjął strategiczną decyzję o wybudowaniu swojego pierwszego zakładu produkcyjnego w Nysie, blisko istniejącej fabryki firmy Umicore. Społka ta (joint venture), powstała we współpracy między PowerCo, firmą z Grupy Volkswagen, a Umicore, ma na celu wzmocnienie roli Unii Europejskiej jako kluczowego uczestnika na globalnym rynku elektromobilności.

Zdolność produkcyjna zakładu IONWAY

Planowane inwestycje zakładają, że do roku 2030 zdolność produkcyjna osiągnie imponującą wartość 160 GWh rocznie, co pozwoli na dostarczenie materiałów wystarczających do wyprodukowania 2,2 miliona pojazdów elektrycznych. Działania IONWAY wspierają realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu, przyspieszając rozwijanie lokalnych, zrównoważonych i przejrzystych łańcuchów wartości w produkcji akumulatorów.

Mathias Miedreich, dyrektor generalny firmy Umicore, podkreślił, że dzisiejsza wiadomość stanowi pierwszy krok IONWAY w kierunku realizacji jej planów, a także kluczowy moment w rozwijaniu zintegrowanego łańcucha wartości firmy Umicore. Jörg Teichmann, dyrektor ds. zakupów w PowerCo, zaznaczył, że IONWAY przynosi znaczącą przewagę zarówno jego firmie, jak i Umicore na dynamicznie rozwijającym się rynku elektromobilności w Europie. Długo oczekiwany efekt, jakim jest stworzenie efektywnego łańcucha dostaw, jest teraz na wyciągnięcie ręki, zapewniając niezawodne i konkurencyjne cenowo materiały katodowe, produkowane z poszanowaniem zasobów.

Nysa będzie produkować CAM

Inwestycja w Nysie, która przewiduje stworzenie nawet 900 nowych miejsc pracy, cieszy się także wsparciem polskiego rządu. Poprzez Tymczasowe Ramy Kryzysowe i Przejściowe, władze przekazują IONWAY dotację w wysokości 350 mln euro. Całkowita wartość inwestycji do roku 2030 wyniesie 1,7 mld euro (1,35 mld euro po uwzględnieniu dotacji). Mathias Miedreich dodatkowo podkreślił strategiczną lokalizację nowego zakładu, który znajduje się tuż obok fabryki materiałów katodowych należącej do Umicore, stanowiącej unikat w Europie. Dzięki temu transformacja w kierunku elektromobilności i zrównoważonego transportu staje się rzeczywistością.

Obecnie w Nysie trwają prace przygotowawcze, inżynieryjne i proces uzyskiwania niezbędnych pozwoleń. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na najbliższe dni po ich uzyskaniu. Produkcja w nowym zakładzie rozpocznie się w 2025 roku, a do tego czasu materiały CAM dla gigafabryki w Salzgitter zostaną dostarczone z zakładu Umicore w Nysie. Dzięki bliskiemu położeniu obu fabryk, IONWAY będzie miała dostęp do know-how firmy Umicore oraz surowców pochodzących z zakładów rafineryjnych firmy w Finlandii. Dodatkowo, strategiczna lokalizacja fabryki umożliwi IONWAY korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz pozyskanie wykwalifikowanych pracowników z regionu. Wsparcie ze strony polskiego rządu okazało się kluczowe dla rozwoju projektu.

Zobacz: Toyota zmieni działania fabryk, aby wyraźnie zwiększyć produktywność

Thomas Jansseune, dyrektor generalny IONWAY, podsumował projekt jako efekt zaangażowania PowerCo i Umicore w zrównoważony rozwój, mający na celu uczynienie samochodów elektrycznych dostępnymi dla każdego, już teraz. IONWAY będzie specjalizować się w produkcji aktywnego materiału katodowego (CAM) oraz materiałów prekursorowych (pCAM), dostarczanych do europejskich gigafabryk ogniw akumulatorowych PowerCo. Obecnie trwają również negocjacje w sprawie wyboru lokalizacji kolejnej fabryki IONWAY.

Zobacz: Volkswagen zmienia system zaopatrywania się w półprzewodniki

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności