REKLAMA

Senat przyjął projekt zmian w akcyzie od samochodów na 2017 rok

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 15 grudnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Projekt zmian w podatku akcyzowym na rok 2017 został zaakceptowany przez Senat. Oznacza to, że teraz trafi on do Sejmu. Kiedy zmiany w akcyzie wejdą w życie?

Zmiany w akcyzie od samochodów sprowadzanych z zagranicy wydają się nieuchronne. Budzący duże kontrowersje nowy projekt podatku akcyzowego od aut dostał zielone światło od Senatu. Dokładnie 13 grudnia 2016 roku została przyjęta uchwała w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i ustawy Prawo o ruchu drogowym. Uchwała ta jednocześnie upoważnia senatora Grzegorza Peczkisa z PiS do reprezentowania Senatu w pracach nad projektem.

Zobacz: Nowa akcyza ograniczy import do Polski zdezelowanych aut? Bzdura!

Warto jednak zauważyć, że senator Peczkis jeszcze w marcu tego roku zapowiadał obniżenie akcyzy dla samochodów z silnikami o pojemności skokowej większej niż 2000 cm3. Niestety jego plany dość szybko uległy zmianie, bowiem jak twierdził, wymusiło to na nim Ministerstwo Finansów. Zamiast obniżenia akcyzy na auta z większymi motorami, stworzono kolejny projekt podatku akcyzowego, który brał pod uwagę rok produkcji auta, pojemność silnika oraz normę emisji splin, którą on spełniał. Niestety w przypadku najstarszych aut z silnikami o pojemności większej niż 4000 cm3, niezależnie od wartości pojazdu, nowy projekt akcyzy wymuszał na jego właścicielu opłacenie podatku w wysokości aż 56 000 zł!

Naród jednak szybko zaprotestował, a projekt nowej akcyzy od aut został po raz kolejny zmieniony. Wprowadzono m.in. współczynnik deprecjacji oraz wzięto pod uwagę dodatkowe czynniki obniżające wartość pojazdu. W ten sposób powstał projekt, który trafił do Senatu. Jego dokładne założenia przedstawiliśmy poniżej:

Zobacz: Nowa akcyza 2017 od samochodów – mamy wzór do jej liczenia!

Kiedy nowa akcyza od samochodów wejdzie w życie?

Proces legislacyjny wymusza zachowanie pewnym ram czasowych. Niestety nadal trudno podać konkretną datę wejścia w życie zmian. Warto bowiem zauważyć, że do Sejmu trafił projekt, który może zostać jeszcze zmieniony (projekt nowej akcyzy od aut) bądź nawet odrzucony. Na to drugie rozwiązanie nie ma jednak według nas co liczyć. Gdy projekt zmian w ustawie zostanie zatwierdzony przez Sejm, trafi ona do Marszałka Sejmu, a następnie zostanie ona przedstawiona Prezydentowi RP do podpisania. Ten z kolei może ustawę podpisać lub odmówić tego i skierować ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. Prezydent ma też prawo przekazać ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, aby stwierdzić jej zgodność z Konstytucją. Na to też nie ma raczej co liczyć. Po podpisaniu ustawy trafi zostanie ona ogłoszona w dziennika ustaw. A w projekcie zmian w akcyzie zapisano, że ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Teoretycznie zmiany nie powinny wejść w życie szybciej niż w lutym 2017 roku. Takie są przynajmniej nasze przypuszczenia.

Aktualizacja 28 lutego 2017 roku

Coraz więcej osób uważa, że nowa akcyza od samochód wejdzie w życie już w marcu 2017 roku. Skąd mają takie przypuszczenia? Czy ma to związek z pierwszym czytaniem projektu zmian w ustawie o akcyzie zaplanowanym na koniec lutego 2017 roku? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej:

Zobacz: Nowa akcyza na samochody od marca 2017?

Aktualizacja  2 marca 2017 roku

Do sejmu trafił poselski projekt całkowitego zniesienia akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy! Czy ma on szansę wejść w życie? Jeśli tak to kiedy? O tym przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz: Akcyza na samochody będzie zlikwidowana

Jeśli chcesz być na bieżąco w temacie akcyzy na samochody, polub nasz profil na Facebooku. Dzięki temu będziesz wiedział o wszelkich zmianach najszybciej. Nasz profil DailyDriver.pl

16
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Daily DriverMichałmateuszgomachauto sprzedaz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

„Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Przedmiotem projektowanych przepisów jest likwidacja opodatkowania akcyzą samochodów osobowych.”

„Przewiduje się że nowe przepisy miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.” 2018 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

No zaraz mnie …. jasny strzeli !

gomach
Gość
gomach

czy coś wiadomo już czy od 1.03 zmienia sie akcyza

auto sprzedaz
Gość
auto sprzedaz

coś wiadomo w temacie tej chorej propozycji?? bo nie wiadomo co sprowadzac?? :)))

Michał
Gość
Michał

Takie coś znalazłem w necie dzisiaj:

„W harmonogramie rozpoczynających się jutro obrad zabrakło wyczekiwanych przez branżę motoryzacyjną zmian w opodatkowaniu aut. O zdjęcie projektu wnioskował prominentny poseł PiS. Pytanie dlaczego.”

Michał
Gość
Michał

No i jak tam, co tam ? Ciekawe, już 2017 a wszędzie w necie cisza.
A ja jak ten pies czekający przez cały dzień na właściciela przed drzwiami, aż wróci do domu 🙂

Wkurwiony Polak
Gość
Wkurwiony Polak

kaczka to żyd a żydzi chcą zniszczyć Polskę. Tyle w temacie.

Aktualności