REKLAMA

Nowa akcyza na samochody od marca 2017?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 28 lutego 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Od kiedy będzie obowiązywać nowa akcyza na samochody sprowadzane z zagranicy? Na to pytanie od kilku miesięcy próbuje odpowiedzieć sobie tysiące Polaków. Najpierw mówiło się o grudniu 2016 roku, potem o styczniu i lutym. Teraz cała uwaga skupia się na marcu, bowiem w lutym miało nastąpić pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie w Sejmie.

Zmiany w ustawach o podatku akcyzowym i ustawy – Prawo o ruchu drogowym mające na celu wprowadzenie nowych stawek akcyzowych rozpoczęły się na przełomie marca i kwietnia 2016 roku. Wtedy to Senator Peczkis wpadł na pomysł, aby obniżyć akcyzę od samochodów z silnikami o pojemności większej 2000 cm3 z 18,6% do 4,6 %. Idea tych zmian ulegała stałym przeobrażeniom. W czerwcu postanowiono obniżyć stawkę akcyzy nie do 4,6 % ale do 8 % wartości pojazdu.

Zobacz: Obniżona akcyza na auta z silnikami powyżej 2 litrów?!

Gdy Polacy zaczęli już zacierać ręce na myśl o prawie nowych, świetnie zadbanych limuzynach z Zachodu, całym tym towarzystwem potrząsnęło Ministerstwo Finansów. Oszacowało ono, że na taką obniżkę nie stać budżetu Państwa i przygotowało specjalną tabelę stawek akcyzowych. Jej założenia były proste. Im starsze auto z większym silnikiem, tym wyższą należy za niego zapłacić akcyzę. W najgorszym przypadku nawet 18 tys. zł.

Niecały miesiąc później MF postanowiło jednak dołożyć do pieca i zarządziło, że wszystkie te stare samochody napędzane „męskimi” motorami należy jednak unicestwić. Wprowadzono zatem jeszcze wyższe stawki akcyzowe, stworzono specjalny wzór do liczenia akcyzy uwzględniający m.in. wskaźniki deprecjacji oraz uwzględniono nawet ponadnormatywne zużycie danego egzemplarza auta. W rezultacie na atrakcyjności zyskały w miarę świeże auta z niedużymi jednostkami napędowymi (bądź bardzo drogie z ogromnymi silnikami), ale marzenia o widlastej ósemce sprzed lat, wiele osób musiało odłożyć na później. Dokładny projekt tych zmian znajdziecie poniżej:

Zobacz: Nowa akcyza 2017 od samochodów – mamy wzór do jej liczenia!

Gdy Polacy zaczęli się oswajać z myślą o nowych stawkach akcyzowych, a do Sejmu trafił już projekt ustawy z nowymi stawkami akcyzowymi, nagle coś się zatrzymało. Zaplanowane w czwartym tygodniu lutego 2017 roku pierwsze czytanie senackiego projektu zmian w ustawach o podatku akcyzowym i ustawy – Prawo o ruchu drogowym nie odbyło się. Wypadło z terminarza. Co się stało? Nie wiadomo. Z jednej strony przyczyn tej decyzji upatruje się w dymisji wiceministra finansów Wiesława Jasińskiego, który w resorcie finansów nadzorował prace nad zmianą akcyzy. Z drugiej, istnieją obawy, że wprowadzenie w życie przepisów mogłoby nie być zgodne z przepisami Unii Europejskiej. Trzecia sprawa to ewentualne pogorszenie wyników wyborczych PiS na skutek wprowadzenia nowych przepisów w życie. Ale czy to jedyne przyczyny? Trudno powiedzieć.

Czy nowa akcyza od aut wejdzie w życie w marcu 2017?

Kiedy zatem nowe przepisy dotyczące akcyzy od aut wejdą w życie? Nie wiadomo. Tak naprawdę, to można mieć obecnie duże wątpliwości nawet co do tego, czy rząd w ogóle chce jeszcze wprowadzać nowe zasady liczenia podatku akcyzowego do samochodów. Jeśli jednak zdecyduje się zrobić to w bardzo krótkim czasie, to teoretycznie ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Teoretycznie nie powinno to więc nastąpić wcześniej niż w kwietniu 2017. Ale to tylko moje prywatne gdybanie, bowiem na chwilę obecną niczego człowiek nie powinien być pewny. Osobiście zaczynam skłaniać się ku myśleniu, że nowe przepisy nie wejdą w życie, a akcyzę nadal będziemy liczyć za pomocą poniższej kalkulatora:

KALKULATOR: Akcyza za samochód sprowadzony z zagranicy

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Daily DriverMichał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

„Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Przedmiotem projektowanych przepisów jest likwidacja opodatkowania akcyzą samochodów osobowych.”

„Przewiduje się że nowe przepisy miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.”

Aktualności