REKLAMA

Akcyza na samochody będzie zlikwidowana?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 2 marca 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nie będzie akcyzy od samochód sprowadzanych z zagranicy! Tego przynajmniej chcą posłowie Kukiz’15, którzy przygotowali poselski projekt likwidacji podatku akcyzowego od aut. Od kiedy akcyza od aut miałaby przestać obowiązywać? Jakie korzyści przyniósłby powyższy projekt? Kiedy podatek akcyzowy od aut zostałby wycofany?

Emocje dotyczące ciągle niezatwierdzonych zmian w podatku akcyzowych od samochodów sprowadzanych z zagranicy jeszcze nie opadły, a posłowie mają już kolejny pomysł! I to nie byle jaki! Do sejmu trafił bowiem poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zakładający, że akcyza na samochody zostanie zlikwidowana!

Zobacz: Nowa akcyza 2017 od samochodów – mamy wzór do jej liczenia!

Od marca 2016 roku trwają pracę nad zmianą systemu naliczania podatku akcyzowego od samochodów sprowadzanych z zagranicy. Stworzono kilka koncepcji nowego podatku, od przystępnych i łatwych do zaakceptowania (obniżenia akcyzy od aut z silnikami większymi niż 2000 cm3 z 18,6% do 4%) po takie, które otwierały nóż w kieszeni (wzór do liczenia akcyzy, kilka stawek i wskaźników, całkowite wykluczenie z importu starych aut z dużymi silnikami). W ostatnich tygodniach temat zmian w akcyzie wyraźnie jednak ucichł, a zaplanowane na koniec lutego 2017 roku czytanie projektu zmian w przepisach o akcyzie od aut nie odbyło się! Teraz pojawiła się nowa, jeszcze bardziej sensacyjna informacja!

Likwidacja akcyzy od samochodów importowanych

Posłowie z komitetu wyborczego Kukiz’15 zaproponowali nowelizację ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, w ramach której akcyza na samochody miałaby zostać zlikwidowana! Według projektu z ustawy zostałyby wykreślone artykuły od 100 do 113, odnoszące się do akcyzy od aut osobowych.

Zdaniem pomysłodawców projektu, podatek akcyzowy od aut powinien zostać jak najszybciej wycofany. Podkreślają oni, że Polska to jedyny kraj Unii Europejskiej stosujący akcyzę na samochody. Podatek akcyzowy jest podatkiem zharmonizowanym w ramach Unii Europejskiej. Oznacza to, że państwa członkowskie UE uchwalają przepisy o podatku akcyzowym zgodnie z dyrektywą o podatku akcyzowym (dyrektywa Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego).  Dyrektywa ta określa produkty, które państwa UE zobowiązane są do opodatkowania akcyzą. Należą do nich :

  1. produkty energetyczne i energia elektryczna;
  2. alkohol i napoje alkoholowe;
  3. wyroby tytoniowe.

Powyższa lista jasno pokazuje, że nie ma konieczności utrzymywania dalej w Polsce podatku, który przy obecnej konstrukcji polskiej gospodarki (w tym przemysłu) i tak nie broni rodzimej myśli technicznej przed zagranicznymi wpływami, a jedynie obciąża polskiego obywatela wyższymi kosztami zakupu pojazdu.

Zobacz: Instalacja gazu LPG do silnika Diesla z normą Euro VI

Co więcej, stosowanie akcyzy od samochodów w praktyce prowadzi do podwójnego opodatkowania tego samego towaru. Obecnie bowiem ustawodawca opodatkowuje akcyzą samochody, najpierw w momencie ich nabycia, a następnie w trakcie ich używania, poprzez objęcie akcyzą paliwa do samochodów osobowych. Powoduje to, że samochód z towaru pierwszej potrzeby staje się towarem luksusowym.

Cel stosowania akcyzy od samochodów

Posłowie Kukiz’15 podkreślają także fakt, że obecnie stosowana akcyza ma jedynie wymiar fiskalny, a jej celem jest jedynie uzyskanie dodatkowych wpływów do budżetu. Nie można zatem powiedzieć, że nałożenie akcyzy na importowane samochody osobowe ma na celu zachęcić Obywateli do nabywania nowych samochodów w kraju, ponieważ różnica w cenie występującą między tymi dwom kategoriami towarów, czyni je wzajemnie niekonkurencyjnymi.

Zdaniem twórców projektu nowelizacji, zlikwidowanie akcyzy od aut pozwoliłoby odmłodzić park samochodowy w Polsce (moim prywatnym zdaniem, teza bardzo śmiała i trudna do obronienia). Co więcej, nowe przepisy mogły zahamować coraz popularniejszy trend wśród polskich obywateli do zakładania fikcyjnych firm za granicą tylko po to, by móc zarejestrować tam auta i nie płacić od nich podatku akcyzowego!

Koszt likwidacji podatku akcyzowego

Koszt likwidacji akcyzy od importowanych samochodów to ok. 1,46 mld zł rocznie. Zdaniem posłów, koszt ten zostanie w całości sfinansowany z dodatkowych środków pozyskanych przez rząd w związku z zapowiedzianym uszczelnieniem systemu podatkowego VAT.

Kiedy akcyza od auta zostanie zlikwidowana?

Czy nowy projekt zmian w podatku akcyzowym ma rację bytu? Czy rząd da zielone światło na usunięcie akcyzy od aut? Szczerze mówiąc, mam ku temu ogromne wątpliwości. Tym bardziej, że ostatnie pomysły posłów Kukiz’15, także odnoszące się do kierowców, zostały błyskawicznie odrzucone przez Sejm. Jeśli jednak jakimś cudem rząd dałby się przekonać do pomysłu posłów Kukiz’15, to akcyza od aut przestałaby być naliczana od 1 stycznia 2018 roku. A wtedy nasze polskie drogi powinny zalać się klasykami napędzanymi mocarnymi silnikami i fenomenalnymi daily driverami o wysokich mocach i znacznie niższych cenach niż dziś!!! Póki co zachęcam Was jednak do liczenia akcyzy za pomocą naszego kalkulatora, bo w kwestii akcyzy trudno już oddzielić fikcję od faktów.

KALKULATOR: Akcyza od sprowadzanych samochodów

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Daily DriverdarekMichal Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
darek
Gość
darek

obserwuję waszą stronę i wpisy dodawane przez Was na temat akcyzy za pojazdy. Niestety huraoptymiści w pierwszym artykule przerodziliście się następnie w przeciwników propozycji Peczkisa by obecnie przejść do tego co na początku pisałem „jeszcze będziecie się cieszyli żeby pozostał obecny stan” i się sprawdziło. Bądzmy realistami zmiany związane z bezpieczeństwem, ekologią itd są możliwe do wprowadzania w krajach BOGATYCH. Nasz biedny naród pracujący w obozach pracy (strefach ekonomicznych) nie stać aby rezygnować z wpływów ściąganych do tej pory. Muszę przyznać że mimo obojętności do partii (jakiejkolwiek) PiS zacieśnia pętle nad wyłudzającymi VAT na który my robaczki się składamy. Mimo… Czytaj więcej »

Michal
Gość
Michal

Projekt niby trafił wczoraj do pierwszego czytania:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1369

Michal
Gość
Michal

„Przygotowany przez posłów Kukiz’15 projekt likwidacji akcyzy od samochodów osobowych trafi pod głosowanie; wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu złożył w środę PiS.”

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/pis-za-odrzuceniem-projektu-likwidujacego-akcyze-od-aut,2494331,4199

Aktualności