REKLAMA

Czy OC pokrywa szkody wyrządzone przez pasażera?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 12 czerwca 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Pasażer auta otworzył drzwi i uszkodził inne auto. Czy ubezpieczenie OC pokrywa tego typu szkody? Co jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania? Jak zachować się w takiej sytuacji?

Kierowcy, których samochody zostały uszkodzone przez pasażera innego pojazdu, otrzymują od towarzystw ubezpieczeniowych odmowę pokrycia wyrządzonych w taki sposób szkód z ubezpieczenia OC pojazdu. Czy takie zachowanie towarzystwa ubezpieczeniowego jest prawidłowe? Czy ubezpieczenie OC porywa szkody wyrządzone przez pasażera?

Szkoda wyrządzona przez pasażera

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Ciasna uliczka, z obu stron zaparkowane samochody. Jadąc samochodem zbliżasz się do stojącego auta. Gdy jesteś już na równi z nim nagle otwierają się drzwi pasażera i uderzają w Twój samochód. Pasażer zaparkowanego samochodu przez nieuwagę wgniótł i zarysował Ci bok auta. Pasażer wie, że to jego wina – spisujecie oświadczenie i zgłaszasz sprawę do towarzystwa ubezpieczeń. A odpowiedź przychodzi odmowna…

wypadek stłuczka ofiary

Z powyższą sytuacją spotyka się wielu kierowców. Niestety towarzystwo ubezpieczeń będzie miało rację nie uwzględniając żądania pokrycia szkody z odszkodowania OC.

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Istotne w tym przepisie jest pojęcie posiadacza i kierowcy. W przedstawionym stanie faktycznym nie wynika, żeby osoba wywołująca szkodę (pasażer), była posiadaczem samochodu, a tym bardziej kierowcą.

Odpowiedzialność pasażera

Posiadacz odpowiada za szkody wyrządzone ruchem pojazdu na zasadzie ryzyka, chyba że doszło do zderzenia poruszających się pojazdów (wtedy odpowiada na zasadzie winy). Przyjmuje się, że ruch pojazdu trwa także w okresie wsiadania i wysiadania z niego. Zatem uderzenie drzwiami w zaparkowany obok samochód, może być uznane za szkodę wyrządzoną ruchem pojazdu.

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC jest ważne mimo niezapłacenia drugiej raty składki?

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka nie zachodzi jednak, w wypadku tzw. wyłącznej winy osoby trzeciej. Pasażerem, który wyrządzi szkodę podczas wysiadania z pojazdu, może być inna osoba, niż jego posiadacz (np. przewożony krewny, znajomy). Wówczas, osoba ta będzie ponosiła wyłączną winę za powstanie szkody. Odszkodowanie z OC komunikacyjnego nie będzie więc przysługiwać. Za osobę trzecią nie może być jednak uznany posiadacz pojazdu.

Ubezpieczenie OC obejmie jednak szkodę wyrządzoną przez dziecko kierowcy!

Czy są szanse na odszkodowanie?

Aby skutecznie dochodzić odszkodowania w przedstawionym stanie faktycznym, należałoby wykazać, że pasażer, który zarysował bok naszego auta, był współposiadaczem samochodu. Powinno to wynikać z oświadczenia jakie zostało spisane. Współposiadaczem może być m.in. małżonek właściciela pojazdu.

Zobacz: Ubezpieczenie „anglika”: które OC jest najtańsze?

Jeżeli jednak szkoda została wyrządzona działaniem osoby trzeciej, której tożsamość jest znana i nie jest ona ani posiadaczem, ani kierowcą pojazdu, odszkodowanie z OC kierowcy się nie należy. W takim przypadku należy dochodzić roszczenia bezpośrednio od sprawcy.

Zobacz: Odszkodowanie za szkody spowodowane dziurą w jezdni – kto zapłaci?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

Jaka bzdura… Autor LEXman to ma prawo jazdy? Zna KD? Może powinien oddać prawo jazdy? Kierowca odpowiada za pasażerów w aucie i to kierowca odpowiada w jaki sposób opuszczają pojazd… Może zażądać żeby wysiedli drugą stroną lub wysadzić zanim wjedzie na miejsce parkingowe jeśli uważa, że wprowadzi to problemy w ruchu lub spowoduje niebezpieczeństwo…

Aktualności