REKLAMA

Gaśnica samochodowa – legalizacja, termin ważności, przepisy

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 25 maja 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy gaśnica samochodowa musi przechodzić okresową legalizację? Czy jest ona obowiązkowym wyposażeniem auta? Jakie parametry musi spełniać gaśnica samochodowa? Czym się kierować przy wyborze gaśnicy? Jaki jest termin ważności gaśnicy?

Pożar w samochodzie to wbrew pozorom częste zjawisko, które zdarza się nie tylko w samochodach wyścigowych czy rajdowych, ale też i w cywilnych modelach. Na wypadek pojawienia się ognia zawsze trzeba być przygotowanym i wyposażonym w przenośną gaśnicę. Do jej posiadania obliguje kierowców polskie prawo. Jak pokazuje życie, w krytycznych chwilach, wielu z kierowców nie tylko nie potrafi użyć właściwie gaśnicy, ale nawet nie zdaje sobie sprawy wymaga ona okresowego przeglądu.

Gaśnica w samochodzie – obowiązkowe wyposażenie auta

Przenośna gaśnica jest elementem podstawowego wyposażenia każdego pojazdu mechanicznego. Właściciele samochodów na terenie Polski są prawnie zobowiązani do wożenia ze sobą sprawnej gaśnicy. Paragraf 11 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku mówi wyraźnie, że pojazd samochodowy wyposaża się „w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla”.

Zobacz: Trójkąt ostrzegawczy – kiedy, gdzie i w jakiej odległości ustawić?

Podobnie mówi paragraf 24 rozporządzenia w odniesieniu do taksówek. Akt reguluje również kwestię posiadania gaśnicy w innych typach pojazdów. Dwie gaśnice musi mieć z kolei samochód ciężarowy przystosowany do przewozu osób.

Parametry gaśnicy – jak wybrać właściwą?

Kupując gaśnicę samochodową, należy jej szukać wyłącznie w specjalistycznych punktach, które zajmują się dystrybucją tego typu urządzeń. Adres takiego miejsca można znaleźć w Internecie lub uzyskać w każdej placówce straży pożarnej. Prawo obliguje do kupienia gaśnicy proszkowej BC lub ABC, która zawiera minimum 1 kg środka gaśniczego. Litery umieszczone na zbiorniku odnoszą się do rodzajów pożarów, które można ugasić przy pomocy danej gaśnicy.

Najlepiej wybrać gaśnicę ABC, która oprócz płonących płynów (B) i gazów (C), może być użyta do gaszenia ciał stałych (A). Proszek w gaśnicy to najczęściej węglany lub fosforany sodu, które są wyrzucane z butli dyszą za pomocą sprężonego gazu (dwutlenek węgla lub azot). Warto pamiętać, że gaśnica samochodowa służy do gaszenia pożaru w zarodku. W przypadku większego pożaru, należy zadbać o własne bezpieczeństwo i zadzwonić po straż pożarną.

Legalizacja gaśnicy i jej gwarancja

Gaśnica samochodowa ma swój okres gwarancji oraz okres legalizacji. Okres gwarancyjny to czas, podczas którego producent zapewnia właściwe działanie gaśnicy. Wynosi on z reguły od 3 do 5 lat od daty produkcji, pod warunkiem dokonywania przeglądów gaśnicy (tzw. legalizacji). Okres legalizacji przeważnie waha się od 1 do 2 lat. Po tym okresie należy zabrać gaśnicę do zakładu serwisu gaśnic na przegląd. Data produkcji jest zawsze wybita na gaśnicy, więc samodzielne sprawdzenie jej przydatności do użytku nie powinno stanowić problemu.

Warto pamiętać, że gaśnica może być również przedmiotem czynności kontrolnych podczas okresowej oceny stanu technicznego pojazdu, o czym mówi rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 18 września 2009, w załączniku 1. Zgodnie z zapisem kontrola gaśnicy przyjmuje formę oględzin i jedynie jej brak powoduje negatywny wynik badania.

Co grozi za jazdę autem bez gaśnicy?

Z analizy aktów prawnych dotyczących ochrony przeciwpożarowej wynika, że warunki jakie powinny spełniać gaśnice samochodowe oraz zasady ich konserwacji, zostały określone bardzo pobieżnie. W związku z tym, policjanci podczas kontroli drogowej winni sprawdzić jedynie obowiązek posiadania gaśnicy w pojeździe. Natomiast przekroczony termin jej ważności nie powinien skutkować sankcjami w postaci zatrzymania dowodu rejestracyjnego lub nałożenia mandatu karnego. Policja stosuje w tym przypadku pouczenie o potrzebie konserwacji gaśnicy zgodnie z zaleceniami producenta. Istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto mieć sprawną gaśnicę w samochodzie. Jest to kolizja drogowa, w której doszło do pożaru. Brak gaśnicy może być wtedy uznany przez ubezpieczyciela za przesłankę do odmowy pokrycia kosztów naprawy.

Dobry zwyczaj

Prawny nakaz wyposażania samochodów w gaśnice powinien być uzupełnieniem dobrego zwyczaju panującego wśród uczestników ruchu. – Ważne, żeby gaśnica była nie tylko obowiązkowym rekwizytem w samochodzie, z którym nie wiadomo co zrobić – mówi Agnieszka Otfinowska z KZWM Ogniochron S.A. – Kierowcy muszą mieć świadomość zagrożeń czyhających na drodze i wiedzieć, że gaśnica jest podstawą wyposażenia samochodu przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Warto, aby była również obecna w każdym domu. W przypadku kuchni i salonu najbardziej sprawdzi się specjalna linia gaśnic domowych – dodaje.

Materiał został opracowany przez ekspertów z firmy OGNIOCHRON

53
Dodaj komentarz

avatar
40 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
49 Comment authors
gasnicaCmpMediakIrekUla Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gasnica
Gość
gasnica

nabijanie kabzy producentom gaśnic, a potem „legalizatorom”. 5 zł od sztuki za naklejkę.

Mediak
Gość
Mediak

Ta ogniochron to jakas lipa? Juz parę razy słyszałem że o niej zle opinie.

Cmp
Gość
Cmp

Mieli jakiś problem jakościowy. Dlatego unikam.

Irek
Gość
Irek

Ognichrona nie polecam.

Ula
Gość
Ula

Nie polece ognochrona. Niska jakosc

Marek
Gość
Marek

Ale się konkurencja napina na ten Ogniochron. Widać już na pierwszy rzut oka, że większość poniższych komentarzy została napisana tylko w jednym celu – aby zaszkodzić tej marce. Jest to ewidentny przykład tzw. „black seo”. W skrócie, konkurencja tej firmy płaci nieetycznym agencjom seo za tworzenie takich komentarzy. Konkurencja, która działa w ten sposób po prostu nie szanuje swoich klientów. Jest gotowa ich okłamywać byle tylko sprzedać swój produkt.

Aktualności