REKLAMA

Wyścigi NASCAR na nowo! Ford Mustang gotowy!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Ford · Dodane: 11 maja 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ford Mustang szykuje się na wyścigi NASCAR Cup Series. W 2022 roku nastąpią zmiany regulaminowe, które wymuszają na uczestnikach zawodów opracowanie nowych samochodów wyścigowych. Ford Mustang z serii NASCAR poza silnikiem to zupełnie nowa konstrukcja.

Nowy regulamin wyścigów NASCAR wymusił gruntowną zmianę konstrukcji samochodów ścigających się w tej serii. Zmiany objęły szereg elementów, a tym co w zasadzie pozostało po staremu to silniki V8. Ale i to pewnie się zmieni, bo producenci aut chcą poprzez wyścigi popularyzować silniki hybrydowe i elektryczne. Choć nikt poza nimi tego nie oczekuje, bo żaden silnik elektryczny, choć najbardziej potężny i wydajny, nie ma dźwięku i tych wibracji, jakie generuje wolnossące V8.

Wyścigi NASCAR na nowo czyli 7 generacja

Wśród nowości jakie pojawią się samochodach NASCAR w 2022 roku wymienić na pewno trzeba na nowo zbudowane nadwozie. W przyszłości będzie to w zasadzie monolityczna struktura wykonana z lekkich kompozytów, pod którą znajdzie się konstrukcja przypominająca klatkę bezpieczeństwa. Obecnie poszycie samochodów jest częściowo metalowe. Co więcej, aby poprawić aerodynamikę wyścigówki NASCAR będą mieć od teraz zupełnie płaską podłogę. Same auta będą przy tym stały aż o 5 cm wyżej, a o właściwą przyczepność zadbają odpowiednio zestrojone ze sobą przednie splitery i tylne dyfuzory. Natomiast o właściwa trakcję mają zadbać nowa koła. Do lamusa przejdą 15-calowe felgi stalowe mocowane na 5 nakrętek. Ich miejsce zastąpią 18-calowe felgi z kutego aluminium mocowane 1 centralną nakrętka (jak w wyścigach GT3, DTM, czy F1).

Zobacz: Test Ford Mustang GT 5.0 V8 Facelifting

Ale to nie koniec. Samochód z 7. generacji serii NASCAR będzie mieć też niezależne tylne zawieszenie, amortyzatory z pięciostopniową regulacją, potężniejsze tarcze hamulcowe oraz zwiększony o 7,5 litra zbiornik paliwa. Jak przyznają przedstawiciele firmy Ford, nowy samochód, rozwijany od dwóch lat, jest zupełnie inny od swojego poprzednika, bowiem został zaprojektowany od podstaw. W przeciwieństwie do poprzednich wersji, w których jedynie wygląd zewnętrzny był zauważalną zmianą, ten model został zbudowany z myślą o przyszłości. Przyszłości, w której mają pojawić się też bardziej wydajne, choć i raczej mniej spektakularne napędy hybrydowe i elektryczne.

Nowy Ford Mustang NASCAR Cup Series

Na tę chwilę źródłem napędu są wolnossące silnik V8 o mocy od 550 do 670 KM, która to jest uzależniona od toru na których rywalizują zawodnicy.Nowością w układzie napędowym jest natomiast sekwencyjna, 5-stopniowa skrzynia biegów, która zastąpi 4-biegowy manual. Przekładnię opracowała firma X-trac, ta sama która stworzyła skrzynię biegów dla Ginetty G60 czy Gordon Murray T.50, auta z najwyżej kręcącym się silnikiem V12 na świecie.

Zobacz: Ford Mustang otrzyma napęd na cztery koła? To prawie pewne!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności