REKLAMA

Toyota uruchomiła w Polsce drugą linię produkcyjną silnika 1.5 do hybryd

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 17 grudnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Toyota uruchomiła dziś w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną najnowszej generacji silnika 1.5 L zaprojektowanego w oparciu o globalną platformę projektową Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture). Silnik ten wraz z elektryczną przekładnią hybrydową produkowaną również w Wałbrzychu stanowi napęd hybrydowy Toyoty Yaris i Yaris Cross.

We wrześniu 2018 roku Toyota rozpoczęła w Wałbrzychu produkcję pierwszego komponentu hybrydowego – elektrycznej przekładni hybrydowej do silników o pojemności 1,8 litra. Był to pierwszy z 6 projektów wprowadzających polskie fabryki Toyoty na drogę ku elektromobilności. Od tego czasu Toyota w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach uruchomiła trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych, w tym produkcję silnika elektrycznego MG1 stanowiącego integralną część przekładni, oraz trzy linie silników TNGA. Dodatkowo w przyszłym roku w Wałbrzychu planowana jest zmiana generacji przekładni hybrydowej, w tym start produkcji drugiego silnika elektrycznego pracującego w przekładni – MG2.

Fabryka Toyoty w Wałbrzychu

Aby zrealizować powyższe projekty, Toyota zatrudniła do pracy dodatkowych 300 pracowników w Wałbrzychu oraz ponad 600 osób w Jelczu-Laskowicach. Na chwilę obecną całkowite zatrudnienie wynosi ponad 3300 pracowników. Wyraźnie wzrósł też poziom inwestycji w obu zakładach: z 4 do ponad 6 miliardów złotych, oraz możliwości produkcyjne: o 76% do 1,8 miliona podzespołów rocznie. Toyota podkreśla także że w TMMP funkcjonuje Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych, mający na celu przyspieszyć proces testowania napędów oraz lokalizacji produkcji komponentów hybrydowych w Europie.

Silnik 1,5 l stosowany w hybrydowym modelu Toyota Yaris i Yaris Cross

Nowa inwestycja zakładała m.in. wybudowanie całkowicie nowej hali produkcyjnej silnika TNGA o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych. Zainstalowano w niej ponad 300 maszyn i urządzeń stanowiących pięć nowych linii obróbczych oraz linię montażu, zaprojektowanych zgodnie z architekturą TNGA, która przewiduje większą automatyzację produkcji. Dodatkowo w hali Odlewni w zakładzie w Jelczu-Laskowicach rozbudowane zostały linie odlewnicze.

Inwestycje TMMP w technologię hybrydową stanowią kluczowy element strategii Toyota Motor Europe, która ma na celu dalszą lokalizację w Europie produkcji elektrycznych napędów hybrydowych tak, by zrealizować założenia firmy polegające na sprzedaży 1,5 mln pojazdów rocznie do 2025 r. W planach Toyoty w 2025 roku 90% sprzedaży będzie obejmowało zelektryfikowane układy napędowe: hybrydowe, hybrydowe typu plug-in oraz zeroemisyjne zasilane bateriami lub wodorem.

Napęd hybrydowy Toyoty

Samochody hybrydowe korzystają z dwóch źródeł mocy – silnika benzynowego oraz silników elektrycznych MG1 i MG2 zamontowanych w elektrycznej przekładni hybrydowej. MG1 to silnik elektryczny tzw. generator – przy uruchamianiu silnika spalinowego pełni rolę rozrusznika oraz wytwarza prąd do zasilania silnika MG2 i ładowania baterii. MG2 to główny silnik elektryczny, który napędza koła, wykorzystując prąd wytworzony przez MG1 oraz pochodzący z baterii. Odzyskuje on część energii kinetycznej w czasie hamowania oraz przy zwalnianiu, dzięki czemu napęd hybrydowy zużywa mniej paliwa w stosunku do silnika konwencjonalnego.

Toyota uważa technologię hybrydową za ważny krok na drodze do pełnej elektromobilności. Technologia ta zapewnia klientom najlepsze obecnie dostępne na rynku, ekologiczne, a zarazem ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, a miastom gotowe narzędzie do walki ze smogiem. Toyota ulokowała w Polsce pierwszy poza Azją ośrodek produkcji i rozwoju napędów hybrydowych na świecie. Dostarcza on elektryczne przekładnie hybrydowe i współpracujące z nimi silniki benzynowe TNGA do niskoemisyjnych samochodów koncernu produkowanych w Europie.

Zobacz: Ruszyła produkcja nowego silnika benzynowego Toyoty w Polsce!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności