REKLAMA

Ekologiczny glikol? Orlen będzie go produkować w Trzebini!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Orlen · Dodane: 4 listopada 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ekologiczny tzw. zielony glikol to wysokomarżowy bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska, który jest wykorzystywany na szeroką skalę, m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym czy w lotnictwie. Orlen Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. A to o aż o 10 tys. ton więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

Orlen ma ambitne plany na przyszłość. Uruchomiona w Trzebini nowoczesna instalację, w której będzie wytwarzany ekologiczny glikol, ma zaspokoić zapotrzebowanie na ten bioprodukt nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Polska będzie zdaniem prezesa Obajtka europejskim liderem w jego produkcji. Równocześnie Orlen oddaje do użytku pierwszy polski hub wodorowy, który jest częścią kompleksu glikolu. Działania te mają wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki, a dla Orlen Południe są natomiast kolejnym krokiem w przekształcaniu spółki w nowoczesną biorafinerię i ugruntowaniem jej pozycji jako ważnego przedsiębiorstwa i pracodawcy w regionie.

Jak produkowany będzie ekologiczny glikol?

Do produkcji ekologicznego glikolu wykorzystana zostanie gliceryna, otrzymywana w Trzebini jako produkt uboczny w procesie wytwarzania biodiesla. Odbiorcami  glikolu będą, oprócz polskich firm, także zagraniczne przedsiębiorstwa. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi spółka rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny. Budowa instalacji do produkcji zielonego glikolu rozpoczęła się jesienią 2019 roku i została zrealizowana zgodnie z harmonogramem. Jej wykonawcą jest konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska i Biproraf.

Integralną częścią instalacji glikolu jest pierwszy w Polsce hub wodorowy, w którym roczna produkcja wodoru wyniesie 16 Nm3, z czego aż 75% będzie przeznaczone do produkcji glikolu, a pozostałe 25%, po doczyszczeniu, jako paliwo wodorowe. Moce produkcyjne hubu wyniosą 350 ton rocznie czystego wodoru jakości automotive.

Nowa inwestycja wzmocni pozycję ORLEN Południe na krajowym rynku biokomponentów, ale również jako pracodawcy w regionie. W instalacji glikolu powstało kilkadziesiąt miejsc pracy. Spółka zatrudnia obecnie ponad 670 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Paliwo z Trzebini docelowo będzie zasilać flotę komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej. Koncern podpisał  w tej sprawie listy intencyjne o współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie i Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. W przyszłości ORLEN Południe będzie dysponować także mobilną stacją tankowania paliwa wodorowego.

Zobacz: Orlen będzie produkować wodór! Stworzy sieć hubów wodorowych w Europie!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności