REKLAMA

Mazda wprowadza silnika Wankla do auta elektrycznego! I to seryjnego!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Mazda · Dodane: 7 października 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Mazda wprowadza silnik Wankla do samochodu elektrycznego. Brzmi niedorzecznie? Być może, ale to oficjalny komunikat japońskiego koncernu. Mazda ma bowiem plan pełnej elektryfikacji swoich gamy modelowej do 2030 roku i w ramach tej koncepcji wykorzysta też silnika Wankla. I to już za rok!

Nie da się ukryć, że Mazda obrała mocno komercyjny kierunek w motoryzacji. W tym momencie na 8 swoich modeli, 4 to SUV-y. Wszystko wskazuje na to, że ich liczba niebawem jeszcze się zwiększy. Jest popyt, trzeba go zaspokoić podażą. Na szczęście będą też auta godne historii firmy, więc w gamie pozostać mają sportowe modele i limuzyna. Ale w Europie świetnie sprzedają się SUV-y i dwa nowe modele tej klasy pojawią się już niebawem. Co więcej, innowacyjne będą ich układy napędowe. I na tym się skupimy.

Mazda i hybryda z 6-cylindrowym silnikiem

W ciągi najbliższych 2 lat w Europie pojawi się Mazda CX-60 i Mazda CX-80. Mają one budować wizerunek Mazdy jako marki Premium.  W oparciu o wykorzystanie autorskiej strategii rozwoju i produkcji „Building Block”, która obejmuje rozwiązania z rodziny Skyactiv, kompleksowe planowanie i elastyczną produkcję, Mazda rozszerzy swoją ofertę gamy modelowej SUV-ów przy wykorzystaniu najnowszych technologii.

Zobacz: Mazda opatentowała nowy 6-cylindrowy silnik rzędowy!

Oba modele CX-60 i CX-80, wyposażone odpowiednio w dwa i trzy rzędy siedzeń, to prekursorzy Mazdy jako aut hybrydowych typu plug-in, wyposażonych w czterocylindrowe rzędowe silniki benzynowe połączone z silnikiem elektrycznym. Co ciekawe, wprowadzone zostaną sześciocylindrowe, rzędowe silniki – benzynowy motor nowej generacji e-Skyactiv X i silnik wysokoprężny Skyactiv-D. Oba połączone z 48-woltowym systemem miękkiej hybrydy, co ma przełożyć się na wysoką moc i niską emisją spalin.

Elektryczna Mazda otrzyma silnika Wankla

Kolejną nowością w pierwszej połowie 2022 r. będzie nowa wersja Mazdy MX-30. Model ten to pierwszy, seryjnie produkowany samochód elektryczny Mazdy. W nowej odsłonie otrzyma legendarny dla tej marki silnik Wankla. Ale jak to możliwe, skoro mówimy o samochodzie elektrycznym? Po prostu w nowej wersji Mazda MX-30 otrzyma pierwszy na świecie silnik Wankla pełniący rolę generatora energii elektrycznej.

Mazda CX-30 otrzyma silnik Wankla działający jako agregat prądotwórczy.

Od około 2025 r. firma wprowadzi szereg nowych samochodów na nowej platformie przeznaczonej dla samochodów elektrycznych. Wraz z wprowadzeniem tych modeli Mazda jest na właściwej drodze do zakończenia elektryfikacji całej gamy do 2030 r.

Zobacz: Silnik Toyoty GR Yaris przerobiony na wodór! Oto przyszłość motoryzacji!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności