Ford Fiesta ST po chiptuningu Mountune ma ponad 230 KM!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Mountune · Dodane: 24 lutego 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ford Fiesta ST z silnikiem 1.5 EcoBoost doczekał się pakietu tuningowego od Mountune. Większa moc i moment obrotowy to efekt zastosowania nowego oprogramowania. Chiptuning pozwolił zwiększyć moc do 235 KM w najmocniejszym  programie. Software ma także dodatkowe funkcje sterowane poprzez aplikację w telefonie.

Wbrew pozorom nie każdy turbodoładowany silnik jest chętny na modyfikacje. Zdarza się, że nawet duże jednostki napędowe wyposażone w turbo mają bardzo małe rezerwy w zakresie ewentualnego podwyższenia mocy. Tak jest np. w przypadku 3-litrowego silnika Volvo S60 Polestar, którego mieliśmy okazję testować w przeszłości. Problemy z paliwem sprawiają, że mimo dużej pojemności skokowej i doładowania, trudno o solidne zwiększenie jego mocy bez inwestowania relatywnie dużych środków pieniężnych. Dlatego cieszy fakt, że nowy motor Forda 1.5 EcoBoost ma całkiem duże rezerwy mocy. Zwłaszcza jeśli uwzględnimy to, że jest to 3-cylindrowa jednostka.

Ford Fiesta ST 1.5 EB po tuningu Mountune

Za modyfikację nowego silnika Forda Fiesty ST wzięła się firma Mountune. I przygotowała od razu 2 pakiety tuningowe. Pierwszy, oznaczony symbolem m225, zakłada wzrost maksymalnej mocy z 200 do 225 KM. Na dodatek moment obrotowy ma rzekomo wzrosnąć z 290 aż do 340 Nm. Drugi setup, określony mianem m235, zakłada zwiększenie mocy z 200 do 235 KM, a momentu obrotowego z 290 do 350 Nm! Program ma zapewnić dużo szerszy zakres użytecznych obrotów i zwiększenie mocy w górnym zakresie obrotomierza. Firma nie podaje jednak, jak modyfikacje wpływają na osiągi auta. Seryjny egzemplarz Forda Fiesty ST rozpędza się 0-100 km/h w 6,5 sekundy, a prędkość maksymalna to 232 km/h. Nowe oprogramowanie m235 pozwala też na przyspieszanie autem bez konieczności zdejmowania nogi z gazu, w trakcie zmiany biegu. Ale to nie koniec nowości, jakie kryje oprogramowanie Mountune.

W ramach pakietu, Mountune dostarcza klientowi także specjalne oprogramowanie do zdalnej komunikacji z OBD (poprzez Bluetooth). Aplikacja SMARTflash pozwala kierowcy ma wybór różnych opcji kalibracji software oraz zmianę pewnych funkcji. Tuner oferuje 3 kalibracje w ramach pakietu m235. Pierwsza z nich nazywa się m235 Performance i sprawia, że silnik ma bardzo agresywną procedurę startu optymalizującą czas przyspieszania. Tryb ten wyraźnie też zwiększa głośność wydechu w trybach Sport oraz Torowy. Druga kalibracja Stock zakłada powrót do oryginalnych ustawień silnika, a trzecia Anti-Theft potrafi całkowicie unieruchomić pojazd na wypadek jego kradzieży. Koszt oprogramowania m235 to 750 funtów.

Zobacz: Limitowany Ford Fiesta ST Performance Edition z regulowanym zawieszeniem!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności