REKLAMA

Pękający filtr DPF w samochodach marek Peugeot, Citroen i DS

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 27 lipca 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Filtr cząstek stałych w samochodach marek Peugeot, Citroen i DS może się przegrzewać ulegając pęknięciu. Problem dotyczy niektórych egzemplarzy modeli Peugeot 308, 3008 i 5008, Citroen C4 Spacetourer i DS 7. Rusza akcja serwisowa mająca rozwiązać ten problem. 

Filtr cząstek stałych (z ang. DPF, z francuskiego FAP) to urządzenie mające ograniczać poziom emisji szkodliwych cząstek, w w tym głównie sadzy. W wyniku spalania sadzy, stopniowo ulega on zapychaniu jej popiołem i gdy zbyt mocno się zapełni zaczynają się problemy. W grę wchodzi jego wymiana, albo regeneracja filtra DPF (zaawansowane czyszczenie). Problem jaki wykryto w niektórych samochodach z grupy PSA polega jednak na czymś innym. Okazuje się, że filtr cząstek stałych może ulec przegrzaniu doprowadzając do jego mechanicznego uszkodzenia.

Pękające filtry DPF w autach Peugeot, Citroen i DS

Przedstawiciele Stellantis w Polsce, który jest właścicielem m.in. Peugeota, Citroena i DS-a poinformował, że wykrył wadliwe działanie układu oczyszczania spalin w niektórych egzemplarzach samochodów wspomnianych marek. Okazuje się, że zainstalowany w nich filtr cząstek stałych może ulec przegrzaniu i pęknięciu. Przedstawiciele marek nie tłumaczy na czym dokładnie polega problem, ale albo zastosowano niskiej jakości wkład ceramiczny, albo oprogramowanie zarządzające pracą układu oczyszczania spalin jest wadliwe i powoduje, że w jego obrębie temperatura spalin jest zbyt wysoka.

Stellantis zapewnia, że auta zagrożone problemem zostaną wezwane do serwisów w celu oceny stanu filtra DPF. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, zostanie on wymieniony na nowy. Problem dotyczy modeli Peugeot 308, 3008 i 5008 (łącznie 325 egzemplarzy) oraz Citroen C4 Spacetourer oraz DS7 Crossback (łącznie 35 aut).

Zobacz: Czyszczenie DPF – jakie są metody na zapchany filtr cząstek stałych?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności