REKLAMA

Mniej wypadków drogowych, ale ich liczba rośnie na autostradach

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 27 lipca 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Spada liczba wypadków drogowych w Polsce. Polacy z roku rok jeżdżą wolniej, a do tego korzystają z coraz większej sieci dróg ekspresowych i autostrad, które są z zasady bezpieczniejsze. Sęk w tym, że większy ruch na trasach szybkiego ruchu powoduje, że proporcjonalnie rośnie na nich liczba wypadków drogowych, zabitych i rannych.

W 2021 roku liczba wszystkich wypadków na polskich drogach wyniosła 22,8 tys. co oznacza spadek względem 2020 roku, w którym odnotowano 23,5 tys. takich zdarzeń. Odwrotną tendencję widać jednak na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie w ubiegłym roku liczba wypadków wzrosła o ponad ponad 25%. Główną przyczyną jest nieustąpienie pierwsza przejazdu. Wysokie prędkości rozwijane przez auta na autostradach w połączeniu z małym doświadczeniem polskich kierowców z jazdą po autostradach sprawia, że mniej wprawni kierowcy nie potrafią właściwie ocenić odległości od innych aut, w tym od tych jadących lewym pasem. W rezultacie nagminnym jest zajeżdżanie drogi, czego efektem są poważne kolizje i wypadki. Sprzyja im także jazda na zderzaku i nietrzymanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego auta. Dlatego w Polsce już po raz piąty organizowana jest kampania Bezpieczna Autostrada, której celem jest wyczulenie kierowców na kwestie związane z bezpieczeństwem i edukacja z zakresu pierwszej pomocy w razie wypadku.

Rośnie liczba wypadków na autostradach

Liczba wypadków drogowych w Polsce w ostatnich latach spada, ale odwrotny trend widać na autostradach. Tutaj liczba wypadków rośnie. W ubiegłym roku było ich o 28% więcej niż jeszcze w poprzednim. To oznacza prawie 400 wypadków, w których zginęło ponad 70 osób, a 500 zostało rannych. Zsumowane statystyki pokazują, że w latach 2000–2021 na autostradach doszło do prawie 6,6 tys. wypadków, w których zginęło ponad tysiąc osób, a 9,5 tys. zostało rannych. Teoretycznie to niewiele. Przez 21 lat zginęło na autostradach mniej ludzi, niż ginie w jeden rok na wszystkich rodzajach dróg. Ale gęstsza sieć tras szybkiego ruchu powoduje, że niezbędnym jest edukowanie kierowców w zakresie prawidłowej jazdy autostradami i drogami ekspresowymi. Inaczej drogi szybkiego ruchu przestaną być bezpiecznymi.

Najmniej bezpiecznie na drogach szybkiego ruchu jest latem. Dlatego właśnie w tym okresie startuje ogólnopolska akcja Bezpieczna Autostrada, której celem jest rozpowszechnienie wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po autostradach i trasach szybkiego ruchu. Obejmie ona pikniki rodzinne w mniejszych miastach i miejscowościach, na których prezentowanych będzie pięć różnych stref tematycznych o charakterze edukacyjnym. Nauka pierwszej pomocy, symulatory zderzenia i dachowania, lekcje tematyczne, a nawet badania profilaktyczne typu pomiary cukru we krwi, ciśnienia i wzroku dla kierowców.

Zobacz: W jakich miesiącach jest najwięcej wypadków samochodowych w Polsce?

Bezpieczna Autostrada wystartowała z początkiem maja i w tym roku zagości łącznie w 16 lokalizacjach w całej Polsce. W nadchodzących tygodniach weekendowe edukacyjne pikniki rodzinne odbędą się m.in. w Ustce, Słupsku, Trzciance, Krynicy Morskiej, Władysławowie i Myszkowie. Organizatorzy nie bez kozery skupili się na mniejszych miastach i miejscowościach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności