REKLAMA

Jazda autostradą – 5 najważniejszych zasad

Autor: Materiał sponsorowany · Zdjęcia: · Dodane: 27 grudnia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jazda autostradą wydaje się prosta i nieskomplikowana. I teoretycznie tak jest, bo tego typu drogi tworzy się by usprawnić ruch. Ale trzeba mieć też na uwadze kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać jeżdżąc po tego typu trasach.

Rozbudowana sieć autostrad to duże ułatwienie dla kierowców, ponieważ mogą szybko i bezpiecznie pokonywać nawet duże odległości. Jednocześnie chcąc poruszać się po autostradach w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach oraz o utrzymywaniu pojazdu w dobrym stanie technicznym. Jeżeli zastanawiasz się, co trzeba mieć na uwadze, aby jazda autostradą lub po drogach szybkiego ruchu odbywała się bez żadnych problemów, poniżej znajdziesz pięć najważniejszych zasad.

  1. Dlaczego jazda autostradą to najlepszy wybór?
  2. Bezpieczna jazda autostradą: 5 najważniejszych zasad
  3. Przydatne wskazówki na autostradach i drogach szybkiego ruchu

Warto się z nimi zapoznać i to niezależnie od tego, jak długo ktoś ma prawo jazdy. Czasami nawet doświadczeni kierowcy, którzy od lat uczestniczą w ruchu drogowym i pokonują tysiące kilometrów, zapominają o takich rzeczach, jak zachowanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów lub konieczność trzymania się prawego pasa.

Dlaczego jazda autostradą to najlepszy wybór?

Dla osób, które chcą szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu, jazda autostradą to najlepszy wybór. Wynika to z tego, w jaki sposób projektowane są tego typu drogi. Są one bardzo wydajne, nawet jeżeli jednocześnie korzysta z nich wielu kierowców. Dodatkowo mają (lub przynajmniej powinny mieć) oddzielające pasy awaryjne, dobre oświetlenie i oznakowanie, co ułatwia poruszanie się nawet po nieznanych autostradach.

Bezpieczna jazda autostradą: 5 najważniejszych zasad

Za najważniejszą zasadę, o jakiej należy pamiętać podczas podróżowania autostradami, jest zachowanie odpowiedniej prędkości. Nie może być ani za wolna, ponieważ będzie to uciążliwe dla innych kierowców, ani zbyt duża, bo wówczas rośnie ryzyko wypadku. W ruchu pojazdów samochodowych na autostradzie trzeba więc zawsze dostosowywać prędkość do ograniczeń drogowych oraz aktualnych warunków.

Równie ważne jest to, aby przez większą część podróży wybierać prawy pas. To właśnie on przeznaczony jest to jazdy z dozwoloną na danej drodze prędkością. Lewym pasem należy podróżować wyłącznie podczas wykonywania manewru wyprzedzania. Jazda po lewym pasie przez całą drogę to często popełniany błąd, co wynika między innymi z tego, że wielu kierowców nawet nie wie, że powinni jechać prawym pasem.

Zobacz: Ile kosztuje autostrada z Warszawy do Poznania? Sprawdziliśmy!

Trzecia zasada to zachowanie ograniczonego zaufania i uważanie na innych uczestników ruchu. Na autostradzie wiele aut porusza się z maksymalną prędkością, co często jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Trzeba więc przez cały czas zachowywać czujność i to niezależnie od tego, czy jedzie się na prawym pasie, czy akurat wyprzedza. Chociaż jest to oczywiste, warto również przypomnieć, że na autostradzie zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego. Nie należy również rozpraszać się innymi czynnościami (jedzeniem, piciem). Jeżeli zaistnieje taka konieczność, najlepiej skierować się do miejsca obsługi podróżnych, czyli jednego z licznych parkingów znajdujących się w pobliżu autostrad. Zawsze też należy być przygotowanym na nieprzewidziane sytuacje i mieć w aucie koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy i inne tego typu rzeczy.

Przydatne wskazówki na autostradach i drogach szybkiego ruchu

Jak widać jazda autostradą, wcale nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, aby można było poprawić poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz na stronie autostrady.com.pl, gdzie można również przeczytać o winietach, które są wymagane na wielu odcinkach oraz za granicą.

Materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności