REKLAMA

Kolejne autostrady z podniesionym limitem prędkości do 150 km/h

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 24 lipca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Włochy i Czechy chcą podwyższyć limit prędkości na autostradach do 150 km/h. Co ciekawe, określone decyzje już zostały podjęte i kwestią czasu jest, kiedy będziemy mogli poruszać się po Europie ze znacznie większymi prędkościami.

Polskie autostrady, podobnie jak te w Bułgarii należą do najszybszych w Europie, bowiem można poruszać się na nich z prędkością do 140 km/h. Szybciej można jeździć tylko w Niemczech, gdzie wiele odcinków autostrad nie ma ograniczeń prędkości (jest za to informacja o zalecanej szybkości). Niebawem może się to wszystko zmienić, bo Włochy i Czechy szykują się do podwyższenia limitów prędkości na autostradach.

Zwiększone ograniczenie prędkości na autostradach? Włochy i Czechy są na tak!

Włochy póki co jeszcze debatują na temat podwyższenia limitu prędkości, ale widać wyraźnie, że takowe zmiany nastąpią. Na ten moment trwają dyskusje czy limit ma być podniesiony w zakresie ogólnym i objąć wszystkie autostrady czy tylko te wybrane. Włoski minister transportu Matteo Salvini chce, by limit został podniesiony tylko na najbardziej bezpiecznych odcinkach, gdzie liczba zdarzeń drogowych jest najmniejsza. W grę wchodzą takie odcinki autostrad jak A14 z Bolonii do Bari, A4 (Mediolan-Brescia), A26 między Genuą-Voltri i Gravellona Toce oraz A30 z Caserty do Salerno.

Zobacz: Ograniczenie prędkości w mieście do 30 km/h w Unii Europejskiej

Czeski rząd decyzję już podjął. Od 2024 roku podniesiony zostanie limit prędkości na czeskich autostradach do 150 km/h. Jest jednak pewne „ale”. Otóż rozporządzenie zmieniające limity prędkości dotyczy tylko nowych lub wyremontowanych odcinków autostrad. A tych jest niewiele, raptem ok. 50 km. Cała sieć autostrad to ponad 1200 km, zatem na ten moment nowe przepisy będą tylko ciekawostką, chyba że w międzyczasie przeprowadzone zostaną pewne modernizacje kolejnych odcinków dróg szybkiego ruchu naszych czeskich sąsiadów.

Niemieckie autostrady

Co ciekawe, podczas gdy Europa zaczyna nieco luzować limity prędkości na autostradach, wprowadzenia limitów prędkości na niemieckich Autobahnach żądają niektóre niemieckie ugrupowania polityczne. Debata na ten temat trwa, ale ostatecznych decyzji w tym zakresie nie podjęto. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższych artykule:

Zobacz: Nie będzie ograniczeń prędkości na autostradach w Niemczech?

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
9 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
eMkaOallbergPaulaOla Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
eMka
Gość
eMka

Taki większy limit prędkości na autostradach powinien być też w Polsce.

Oall
Gość
Oall

U nas powinno byc tak samo i usunieci zawalidrodzy z lewego pasa. mandat za lewy pas 3000 zł i sie skonczy

berg
Gość
berg

Te ograniczenia to jest parodia. W latach 80tych były takie same jak teraz a o ile lepsze auta mamy

Paula
Gość
Paula

U nas też powinny być wieksze limity np. 160 kmh

Ola
Gość
Ola

Dobre

Aktualności