REKLAMA

Rajd Polski 2022 eliminacją ERC! Oto przyszłoroczny kalendarz mistrzostw!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Marcin Maksymiuk · Dodane: 16 grudnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC) ponownie obejmuje Rajd Polski! Znany jest już termin i dokładna data. Jeśli nie dojdzie do jakiś zawirowań na świecie, powinniście już dziś rezerwować sobie czerwcowy weekend 2022 roku!

To już pewne – Światowa Rada Sportów Motorowych (WMSC) opublikowała przyszłoroczny kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC), w którym znalazł się Rajd Polski. Będzie on 4 z 8 rund i zostanie rozegrany w czerwcu. Ten 78. Rajd Polski oczywiście zorganizowany zostanie w okolicach Mikołajek na mazurskich szutrach. I choć ERC to kawał dobrego ścigania, to szkoda, że nie udało się ponownie ściągnąć na Mazury rajdowych Mistrzów Świata.

Rajd Polski 2022 – data i termin rajdu

Rajd Polski 2022 zostanie przeprowadzony w dniach 10 – 12 czerwca 2022. Bazą rajdu po raz siedemnasty będą Mikołajki. Szutrowe odcinki specjalne o łącznej długości ponad 200 kilometrów zostały zlokalizowane wśród mazurskich lasów i jezior. Warto przypomnieć, że 78. Rajd Polski stanowić będzie też czwartą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2022.

W harmonogramie najbliższej edycji rajdu znajdą się znane i lubiane oesy, ale aż 30 procent prób sportowych będzie przebiegało po nowych lub niewykorzystywanych od wielu lat trasach. Rekomendacji nie wymagają odcinki rozgrywane na torze Mikołajki Arena, czy też sama stolica Mazur – miejsce inauguracji i zakończenia rajdu

powiedział Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego.

Kreim Fabian, Christian Frank, Volkswagen Polo GTI R5, 77. Rajd Polski, Rally Poland 2021

Będą także inne „nowości” związane z imprezą. Tegoroczny, jubileuszowy 77. Rajd Polski był ostatnią rundą organizowaną przy udziale Eurosport Events, promotora mistrzostw Europy, z którym współpracowano przy czterech rajdach. W tym roku partnerem organizatorów będzie WRC Promoter, który do swoich dotychczasowych aktywności na polu mistrzostw świata dołączył również mistrzostwa Europy.

Kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy 2022

Kalendarz mistrzostw Europy w sezonie 2022 składa się z dobrze znanych rajdów, czterech szutrowych i trzech asfaltowych. Spodziewane jest również dołączenie do kalendarza jeszcze jednej rundy. Zmiany nastąpiły natomiast w systemie punktacji europejskiego czempionatu. Podobnie jak poprzednio punktowanych jest pierwszych piętnaście pozycji w rajdzie, ale nie będzie już można zdobywać punktów w klasyfikacji danego etapu. Dorobek punktowy w rywalizacji ERC zawodnicy będą mogli z kolei powiększyć plasując się na jednym z pięciu pierwszych miejsc na ostatnim oesie w rajdzie – Power Stage’u (5-4-3-2-1 pkt). To rozwiązanie znane jest z mistrzostw świata, ale także z mistrzostw Polski. Zachowany zostaje rozgrywany dotychczas w mistrzostwach Europy odcinek kwalifikacyjny.

Bonato Yoann, Boulloud Benjamin, Citroën C3 Rally2, 77. Rajd Polski, Rally Poland 2021

Promotor mistrzostw Europy potwierdził już także dołączenie relacji live z odcinków specjalnych ERC do istniejącej platformy streamingowej WRC Plus http://wrcplus.com/, która od czterech lat transmituje rywalizację na trasach wszystkich oesów mistrzostw świata.

  1. 12 – 13 marca:    Rajd Serras De Fafe E Felgueiras (Portugalia)   szuter
  2. 26 – 27 marca:    Rajd Azorów (Portugalia)                                     szuter
  3. 14 – 15 maja:      Rajd Wysp Kanaryjskich (Hiszpania)                   asfalt
  4. 10 – 12 czerwca:  78. Rajd Polski                                                     szuter
  5. 2 – 3 lipca:           Rajd Łotwy                                                           szuter
  6. 23 – 24 lipca:       Rajd Roma Capitale (Włochy)                              asfalt
  7. 27 – 28 sierpnia:  Rajd Czech Barum Zlin                                        asfalt

Kalendarz ERC 2022 będzie się składał z ośmiu rund. Ostatnia z nich zostanie włączona do kalendarza w terminie późniejszym.

Zobacz: 59. Rajd Barbórka z nowymi odcinkami – oto nasza relacja z zawodów!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności