REKLAMA

Powrót z zagranicy – kiedy zrobić test na koronawirusa?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 20 marca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kiedy zrobić test na koronawirusa, aby uniknąć kwarantanny na granicy? Test w Polsce czy jednak za granicą? Postanowiliśmy to sprawdzić korzystają z wiedzy, jaką udostępnił nam Rzecznik Praw Obywatelskich.

Przekraczając granice Polski kwarantanna jest obowiązkowa. Nakładana jest ona automatycznie na każdą osobę wracająca do kraju i nie jest do tego potrzebna decyzja sanepidu. Dlatego przyjazd do Polski z zagranicy wiążę się z koniecznością przejścia kwarantanny. Ale jest pewien wyjątek od tej reguły. Istotny jest bowiem test na koronawirusa i moment jego wykonania.

Test na koronawirusa i przekraczanie granicy

Kwarantanna po przekroczeniu granicy RP jest obligatoryjna (wyjątki od tej reguły opisaliśmy tutaj) i większości przypadków nieunikniona. Ale jest możliwość, aby jej legalnie uniknąć. Osoba, która nie chce trafić do kwarantanny musi przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany jeszcze przed planowanym powrotem do kraju. Trzeba jednak pamiętać o istotnych ramach czasowych. Test powinien być wykonany nie więcej niż 48 godzin przed momentem przekraczania granicy. Wynik testu, w języku polskim lub angielskim, należy przedłożyć funkcjonariuszowi Straży Granicznej.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia. W uzasadnionych przypadkach sanepid może zadecydować o skróceniu lub zwolnieniu z obowiązku odbycia kwarantanny. W przypadku otrzymania wyniku testu dopiero po przekroczeniu granicy zasadne może być zatem przedłożenie go lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej wraz z wnioskiem o zwolnienie z kwarantanny. Zwolnienie w oparciu o wynik prywatnie wykonanego testu zależy jednak od decyzji sanepidu. Zasady te reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2316 z późn. zm.) a omawiany stan prawny jest aktualny na 22 luty 2021 roku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności