REKLAMA

Czy ważność prawa jazdy jest wydłużona bo trwa pandemia COVID-19?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 29 stycznia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ważność prawa jazdy upłynęła w podczas trwania „pandemii”. Czy prawo jazdy jest dalej ważne z uwagi na koronawirusa i pandemii COVID-19? Problem reguluje ustawa z 31 marca o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Dostaliśmy sporo zapytań w ostatnim czasie od naszych czytelników z pytaniem o termin ważności prawa jazdy w trakcie „pandemii”. Okazuje się bowiem, że sprawa nie jest nadal jasna. I wcale nas to nie dziwi, biorąc pod uwagę chaos, jaki panuje w naszym Kraju w związku z nielegalnym ograniczaniem przez rząd działalności firm, swobód obywatelskich czy funkcjonowania obiektów administracji publicznej. Szereg przepisów wprowadzanych  jest „na kolanie” i w pośpiechu, na dodatek niezgodnie z ustawą zasadniczą czyli Konstytucją. Dlatego trudno się dziwić, że obywatele nie wiedzą często co tak naprawdę dzieje się w naszym Państwie.

Prawo jazdy straciło ważność podczas pandemii – co teraz?

Adam, jeden z naszych czytelników napisał do nas z bardzo istotnym zapytaniem. Termin ważności prawa jazdy kat. B jakie posiada upłynął 5 grudnia 2020 roku. Słyszał jednak, że w związku z pandemią, jego prawo jazdy ma wydłużoną ważność. Nie jest jednak pewny, czy to prawda. A jeśli tak, to do kiedy jego prawo jazdy będzie ważne? Przez całą pandemię, czy krócej?

Przede wszystkim należy napisać, że prawo jazdy Adama jest ważne. Zgodnie z przepisami tzw. Tarczy antykryzysowej ważność jego dokumentu jest zachowana w czasie epidemicznym. Wynika to z konkretnych zmian w prawie. Przedłużenie ważności dokumentów, uprawnień i wpisów związanych z kierowaniem pojazdami zostało uregulowane w ustawie z 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2020 poz. 568).

Wydłużona ważność prawa jazdy z uwagi na pandemie

W opisanej sytuacji, zastosowanie ma przepis (art. 15zzzw), który dodano powyższą ustawą do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020 poz. 1842 t.j., 2112, 2113, 2123, 2157 i 2255). Jak wynika z art. 15 zzzw:

W przypadku, gdy ważność prawa jazdy czy też uprawnień do kierowania pojazdami upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych dokumentów, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.

Tym samym prawo jazdy zachowuje ważność do czasu odwołania stanu epidemii. Nawet jeśli na blankiecie jest podana inna data. Niestety kierowca musi pamiętać, że ma limit 60 dni na załatwienie formalności, w tym badań lekarskich oraz psychologicznych (o ile takie są wymagane) i wymianę dokumentu prawa jazdy na nowy blankiet.

Zobacz: RPO: zatrzymanie prawa jazdy bez wyroku sądu jest niedopuszczalne!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności