REKLAMA

Wyjazd na święta – jak się przygotować do drogi, o czym pamiętać, czego unikać

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 23 grudnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Wyjazd autem na święta Bożego Narodzenia wiąże się z problemami. Eksperci z ITS podpowiadają czego unikać, jak ograniczać stres za kierownicą oraz o czym pamiętać w trakcie jazdy samochodem. Niebezpieczeństwo czyha bowiem nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz pojazdu.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Jest to szczególny okres dla Polaków, którzy w większości deklarują wiarę katolicką. Spotkania w rodzinnym gronie są w nich nieodzowne. Zanim do nich dojdzie, miliony Polaków ruszy w drogę. Aby zakończyła się ona bezpiecznie należy przede wszystkim ograniczyć emocje, przygotować się na korki i na dłużysz niż zwykle czas przejazdu danej trasy. Z takim nastawieniem podróż minie spokojniej i bezpieczniej. Wzajemna życzliwość na drodze powinna być na porządku dziennym. Nie da się bowiem przewidzieć wszystkich rzeczy jakie mogą wydarzyć się po drodze.

Jak podróżować w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego przygotowali dla naszych czytelników merytoryczny zestaw 10 porad, który ułatwią podróżowanie samochodem w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Te cenne wskazówki biorą pod uwagę szereg czynników, bo trzeba pamiętać m.in. to, że zimą dzień jest krótszy, że auto wymaga dodatkowej troski czy odpowiedniego ogumienia. Do tego są jeszcze asperkty związane z psychomotoryką kierowców i ich zachowań na drodze. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy sprawić, że podróżowanie w tym czasie będzie komfortowe i bezpieczne.

Zobacz: Jump starter czyli odpalanie silnika z rozładowanym akumulatorem (TEST)

  1. Przebywanie wśród tłumów jest jednym z istotnych czynników stresogennych. Może wzbudzać w nas irytację i poczucie zagrożenia. Zagrożenie zaś zwiększa tendencję do bardziej agresywnych i nieoczekiwanych zachowań, także na drodze. Dlatego nie odkładajmy świątecznych zakupów na ostatnią chwilę.
  2. Stres ograniczymy także, gdy w świąteczną podróż wyruszymy z wyprzedzeniem, planując ją tak, by uniknąć wzmożonego ruchu na drogach. A jeśli nawet wyjedziemy za późno, to nie próbujmy nadrabiać czasu prędkością. Lepiej się spóźnić, niż nie dojechać wcale.
  3. Do wyjazdu przygotowany musi być zarówno kierowca, jak i auto. Przed planowaną podróżą trzeba zadbać o stan techniczny samochodu. Należy sprawdzić: prawidłowe ciśnienie w ogumieniu i dostosować je do obciążenia samochodu, skontrolować stan zużycia bieżnika (prawo wymaga by nie był on mniejszy niż 1,6 mm), poziom płynów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy oraz przede wszystkim zimowego płynu do spryskiwaczy).
  4. Lusterka i lampy powinny być dobrze ustawione (z uwzględnieniem obciążenia samochodu), sprawne i czyste. Ważne jest również sprawdzenie działania wszystkich świateł oraz kierunkowskazów w samochodzie.
  5. Bagaż oraz luźne przedmioty powinny być zabezpieczone na czas podróży. Niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy!
  6. Po zmroku pamiętajmy o większej ostrożności podczas manewrów: skrętu, omijania i przede wszystkim wyprzedzania. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze.
  7. Kierowca powinien być wypoczęty przed podróżą, a w trakcie jazdy powinien robić kilkunastominutowe przerwy co 2-3 godziny, nawet jeśli nie odczuwa zmęczenia.
  8. Zamiast napojów energetycznych lepiej jest zabrać wodę i tabliczkę gorzkiej czekolady. Taka energia jest zdecydowania korzystniejsza dla organizmu.
  9. Temperatura w pojeździe ma wpływ na sprawność motoryczną kierowcy – jej optymalna wartość w samochodzie to 20-22°C.
  10. Skupienie uwagi kierowcy na drodze to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznej jazdy – nic  i  nikt nie powinno rozpraszać kierującego pojazdem.

Pamiętają o powyższych rzeczach, podróż samochodem nawet w trakcie świąt Bożego Narodzenia powinna upłynąć spokojnie i bezpiecznie. A przecież to jest w świętach najważniejsze, by przeżyć je w zgodzie, radości i w zdrowiu.

Zobacz: Obowiązkowe opony zimowe – kraje, w których trzeba mieć zimówki

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności