REKLAMA

Migająca kontrolka silnika – co oznacza? Czy można jechać dalej?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 12 maja 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Migająca kontrolka silnika check engine oznacza poważny problem, bo wbrew pozorom nie jest to sytuacja tożsama z tym, że kontrolka świeci się bez przerwy. Jeśli check engine miga to kontynuowanie jazdy może doprowadzić do poważnej usterki. Przyczyna problemu jest zazwyczaj poważna.

Kontrolka silnika check engine jest jedną z najbardziej znanych wśród kierowców. Wsiadając w mocniej wyeksploatowane auto używane, bardzo prawdopodobnym jest, że będzie się ona świeciła. Powód, dla którego pojawia się na tablicy rozdzielczej bardzo często jest bagatelizowany. Jak to możliwe? Otóż stale świecąca się kontrolka check engine zazwyczaj nie wpływa na to, że auto zaczyna źle działać. Co więcej, w wielu wypadkach w zasadzie nic się specjalnie nie dzieje z autem podczas jazdy. Nie oznacza to jednak, że można to bagatelizować. Wręcz przeciwnie, należy auto poddać kontroli i usunąć przyczynę, z powodu której się pojawiła kontrolka. Ale trzeba pamiętać, że migającą kontrolka silnika check engine to już zupełnie inna sytuacja, której kategorycznie nie można bagatelizować.

Kontrolka silnika świeci się albo miga – różnica kolosalna

Warto zacząć od tego, że kontrolka check engine to sygnał, poprzez który układ do samodiagnostyki pojazdu OBD (On-Board Diagnostic) komunikuje kierowcy problem z pracą silnika. W zasadzie skupia się on na badaniu procesu spalania i jego wyniku, czyli spalin i ich składu. Z tego powodu najczęściej kontrolka check engine świeci się, gdy dochodzi do odchyleń w składzie mieszanki paliwowej, a tym samym i spalin np. na skutek zatankowania kiepskiego jakościowo paliwa. Może być to też efekt np. źle pracującego przepływomierza, który wpływa na skład mieszanki czy chociażby awaria zaworu EGR. Silnik w takim przypadku może pracować normalnie, ale zmieni się np. zużycie paliwa. Oczywiście prawdopodobnych usterek może być więcej. Ale mimo wszystko świecąca kontrolka silnika oznacza awarię, którą należy usunąć, ale nie jest to sytuacja wymagająca podjęcia nagłych i stanowczych działań.

Jeśli żółta kontrolka silnika świeci stale, to może oznaczać usterkę, którą nie wymaga natychmiastowej naprawy. Ale miganie tej kontrolki w trakcie jazdy zazwyczaj oznacza poważną usterkę. 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że zupełnie inaczej trzeba zareagować, jeśli kontrolka silnika miga w trakcie jazdy. W takim przypadku nie ma już żartów, bo jest to informacja, że najprawdopodobniej doszło do poważnej usterki mającej wpływa na działanie silnika. Dalsza jazda autem w takim stanie może doprowadzić do poważnej awarii jednostki napędowej, a nawet jej zniszczenia. Dlatego trzeba właściwie rozróżniać rodzaj sygnału, który jest wysyłany przez system OBD. Migająca kontrolka silnika w trakcie oznacza, że silnik należy zgasić, a jeśli po ponownym uruchomieniu problem się znowu pojawia, wezwać lawetę (i skorzystać z wykupionego wraz z ubezpieczeniem auta assistance) i udać się do mechanika.

Co oznacza migająca kontrolka silnika check engine?

Oprócz tego, że miganie kontrolki silnika oznacza problem z kontynuacją jazdy, to sugeruje też poważną usterkę silnika, najczęściej w układzie jego zasilania. Przeważnie miganie kontrolki silnika oznacza wypadanie zapłonów. W takim przypadku paliwo nie zostaje spalone w komorze spalania i trafia do układu wydechowego. Tam zostaje spalone w rozgrzanym katalizatorze, który dodatkowo się nagrzewa do niebezpiecznych temperatur, co może doprowadzić do jego usterki. Oczywiście wypadanie zapłonów odbija się też na osiągach silnika. Motor zaczyna bardzo nierówno pracować, co mocno obciąża też chociażby poduszki powietrzne. Ale drgania sprawiają, że przede wszystkim mocnemu obciążeniu poddawany jest układ korbowo-tłokowy.

Zobacz: Co się psuje w dieslu? Sprawdzamy typowe usterki i problemy

Zdarza się, że miganie kontrolki związane jest z niesprawnym wtryskiwaczem. Może być on zabrudzony, bądź uszkodzony. Efekt to bardzo nierówna praca silnika (brak pracy na 1 cylindrze), mocne obciążenie poduszek silnika (może dojść do ich uszkodzenia) i potencjalne ryzyko nawet uszkodzenia układu korbowo-tłokowego (np. w przypadku mocno przelewającego wtryskiwacza w silniku Diesla). Miganie kontrolki może też oznaczać problemy z pompą paliwową lub innego elementu układu paliwowego. Kontynuacja jazdy może doprowadzić do trudnej, a często niemożliwej w naprawie awarii osprzętu silnika lub całego motoru.

Zobacz: Kontrolki auta – poważna awaria czy ostrzeżenie?

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Daily DriverArturKasiadrajwerKuba Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Świeciła cały czas podczas jazdy a kiedy zaczęła migać, to dolałem oleju i wszystko wróciło do normy.

Kasia
Gość
Kasia

U mnie migająca kontrolka pojawiła się po wymianie sprzegla. Czy powodem może być źle zmontowanie całego układu, albo jakiś błąd mógł wpłynąć na awarie ?

Henryczek
Gość
Henryczek

Czyli jak miga naprzemiennie kontrolka to nie mozna jechac a jak swieci caly czas to tak?

Kuba
Gość
Kuba

Mam ten sam problem ze miga naprzemiennie. Doszedłeś czym to jest spowodowane?

drajwer
Gość
drajwer

U mnie zdjagnozowal mechanik iz bylo to powodem niesprawnego wtrysku benzyny. Troche dziwne ponieważ jeżdze na lpg. Jednak zanim przelączy na lpg to na benie rzeczywiście trochę sie jedzie.

Aktualności