REKLAMA

Ile zarabiają specjaliści z branży motoryzacyjnej?

Autor: Materiał promocyjny · Zdjęcia: · Dodane: 9 listopada 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ile zarabia mechanik, lakiernik albo blacharz samochodowy w Polsce? Na czym polega praca każdego z nich i czy jest zapotrzebowanie na te zawody, także w dłuższej perspektywie czasowej? O tym wszystkim piszą dziś dla Was specjaliści z portalu pośrednictwa pracy Jooble.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat istotnie zmieniła się koniunktura na światowych rynkach, a społeczeństwa sukcesywnie się bogaciły, pozwalając sobie coraz częściej na dobra luksusowe. Dobrym przykładem jest posiadanie samochodu. Dla nas jest to środek transportu, a nasi dziadkowie i babcie uważali to za symbol wysokiego statusu społecznego. Dziś na zakup auta może pozwolić sobie w zasadzie każdy, ale jego utrzymanie i naprawy często przewyższają wartość samochodu. Drogie są nie tylko części, ale i robocizna. Dlatego coraz więcej osób interesuje się zawodami z branży motoryzacyjnej, z uwagi na zarobki i duże zapotrzebowanie na nie. Mechanicy, blacharze, lakiernicy, ślusarze – wszyscy oni mogą liczyć na zatrudnienie z uwagi na braki kadrowe jakie panują na rynku. W tym artykule omówimy po krotce każdy z tych zawodów i dowiemy się, ile zarabiają ich przedstawiciele. Zajmą się nimi specjaliści z portalu Jooble, który skupia oferty pracy m.in. dla pracowników branży motoryzacyjnej.

Mechanik samochodowy – podstawowe informacje

Zawód mechanika samochodowego był i nadal jest poszukiwany. Wszelkiego rodzaju pojazdy mechaniczne (nie tylko auta) stają się coraz  bardziej zaawansowane, a przez to też bardziej złożone i skomplikowane w obsłudze oraz w serwisie. Im bardziej rozbudowany mechanizm, tym wymaga częstszej i bardziej złożonej pielęgnacji. A tym zajmują się dobrze wyszkoleni i wykwalifikowani mechanicy.

Zobacz: Serwis aut francuskich – znajdź dobrego mechanika samochodowego w Q Service Castrol

Mechanik samochodowy to osoba, która wykonuje zarówno konserwację pojazdów, jak i ich późniejsze naprawy. To właśnie ten multidyscyplinarny specjalista monitoruje stan techniczny różnego typu pojazdów. Do pracy mechanika samochodowego potrzebne są instrumenty i wyrafinowany sprzęt, za pomocą których diagnozuje się i eliminuje wszelkiego rodzaju usterki. Niezbędna jest jednak wiedza i doświadczenie, bo sam skaner diagnostyczny nie rozwiąże problemu. Istotne są też pewne manualne zdolności, chociaż te, także można z czasem wypracować.

Jak opanować zawód?

Obecnie działają różne placówki edukacyjne, które szkolą swoich uczniów w zawodzie mechanik samochodowy. Szkoły zawodowe szkolą specjalistów do pracy na stacjach paliw, w technikum można nauczyć się zawodu mechanika samochodowego. Inżynierowie mechanicy otrzymują wyższe wykształcenie techniczne. Osoby, które chcą zdobyć podstawową wiedzę z zakresu pracy mechanika samochodowego, mogą wziąć udział w szkoleniach. Początkujące specjaliści o tym profilu dostaną pracę w małym serwisie samochodowym z niewielką pensją. Duże organizacje wolą zatrudniać mechaników samochodowych z wyższym wykształceniem, gdzie wynagrodzenie będzie odpowiadało wymaganiom.

Zarobki mechanika

W Warszawie mechanik samochodowy, który nie pracuje dla siebie lub jest na samym początku swojej kariery, otrzyma około 3700 zł netto. W dłuższej perspektywie czasowej nawet 2 razy więcej.

Ślusarz

Ślusarz samochodowy to pracownik wykonujący prace związane z obróbką, montażem i naprawą wyrobów metalowych, części samochodowych, konserwacją i naprawą pojazdów oraz monitorowaniem stanu technicznego samochodu.

W zależności od kategorii ślusarz samochodowy może wykonywać proste lub bardziej złożone prace:

  • Cięcie dłutem, cięcie piłą do metalu, piłowanie, gratowanie, mycie, gwintowanie, wiercenie otworów na przyrządzie w samochodzie, czyszczenie od brudu, mycie po demontażu i smarowanie części.
  • Demontaż i montaż opraw oświetleniowych.
  • Wykonywanie prac naprawczych.
  • Demontaż samochodów ciężarowych i autobusów z silnikami wysokoprężnymi i specjalnymi.
  • Sprawdzenie prawidłowego montażu.
  • Rejestracja dokumentacji odbiorowej.

Ile zarabia ślusarz?

Średnia pensja początkowa w Warszawie wynosi 4100 zł netto.

Blacharz i lakiernik samochodowy

Lakiernik i blacharz są specjalistami w prostowaniu i malowaniu samochodów. W razie wypadku, uszkodzenia karoserii lakieru i powłoki lakierniczej samochodu nie można obejść się bez usług mistrzów. Wśród klientów poszukiwany jest kompetentny i zręczny specjalista, dlatego wynagrodzenie za jego pracę jest wysokie. Wysokie wynagrodzenie, szerokie możliwości zatrudnienia, możliwość realizacji twórczego potencjału. Po pracy profesjonalnego lakiernika samochód opuszcza warsztat, jakby z linii montażowej fabryki samochodów. Każdy odrestaurowany samochód to wizytówka mistrza. A kolejka klientów to prestiż usługi.

Wady zawodu to negatywny wpływ chemikaliów na drogi oddechowe, choroby zawodowe skóry i układu nerwowego. Aby uniknąć negatywnych skutków chemicznych zapachów i kurzu, pomocne będzie przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa. Musisz pracować w specjalnej odzieży, chronić drogi oddechowe respiratorem, a oczy okularami. Podczas długotrwałej pracy z lakierami i farbami okresowo wychodź na świeże powietrze.

Jak opanować zawód?

Dobrze, jeśli teoria łączy się z praktyką. Ale nawet po przejściu kursu teoretycznego i praktycznego w instytucji edukacyjnej konieczna jest praca przez co najmniej 1 rok z doświadczonym mistrzem-mentorem. Podstawową wiedzę w specjalności można zdobyć uczestnicząc w kursach jako lakiernik-blacharz. Wybierając ośrodek szkoleniowy, należy preferować taki, w którym więcej czasu poświęca się na zdobywanie umiejętności praktycznych, gdzie są warsztaty sponsorowane, gdzie dostarczany jest nowy profesjonalny sprzęt, gdzie pracują doświadczeni rzemieślnicy.

Ile zarabia lakiernik i blacharz samochodowy?

Średnia pensja dla lakiernika w Warszawie to 4500 zł netto. Pensja blacharza jest o rząd wielkości wyższa i wynosi (w Warszawie) 5500 zł netto.

Obecnie wiele firm szuka ludzi, którzy wiedzą, jak naprawiać samochody. Oczekuje się jednak, że do 2029 r. stopa zatrudnienia wzrośnie o około 4%. Dobrym pomysłem może być znalezienie pracy w tej dziedzinie. Ponadto uczęszczanie do dobrej szkoły napraw samochodów może pomóc w znalezieniu wysokopłatnej i perspektywicznej pracy.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności