Sezon letni to czas, gdy wielu kierowców decyduje się na zakup auta, któremu towarzyszy późniejszy serwis, w tym wymiana oleju silnikowego. Ile kosztuje taka wymiana oleju? Od czego uzależniona jest jej cena? Jak często należy wymieniać olej?
Wymiana oleju silnikowego jest jedną z podstawowych czynności serwisowych w samochodach spalinowych. Przestrzeganie terminów okresowych serwisów olejowych jest kluczem dla zapewnienia sprawności silnika. Ile kosztuje wymiana oleju i jak często należy ją przeprowadzać?
Wymiana oleju silnikowego – dlaczego jest tak ważna?
Olej jest odpowiedzialny za smarowanie ruchomych elementów jednostki, wspomaga także utrzymanie optymalnej temperatury pracy silnika oraz oczyszcza pracujące mechanizmy. Z czasem olej traci swoje właściwości i staje się coraz bardziej zanieczyszczony, przez co nie jest w stanie właściwie spełniać swoich funkcji. Podczas serwisu olejowego należy również pamiętać o wymianie filtra. Szeroki wybór filtrów olejowych w przystępnych cenach jest dostępny na https://deler.pl/c/filtr/filtr-olejowy. Przez zaniedbania w wymianie oleju narażamy się na awarię m.in. rozrządu, turbosprężarki czy panewek. Dlatego tak ważne jest pilnowanie przewidzianych terminów serwisu olejowego.
Co ile należy wymieniać olej?
Okres wymiany oleju jest w dużej mierze zależny od rodzaju samochodu, ale również od stylu prowadzenia. Za optymalny okres można uznać zalecenia producenta samochodu. Specjaliści często jednak rekomendują skrócenie interwałów, jeżeli producent zaleca stosowanie olejów typu long life i wymianę co około 30 tys. km. Za optymalny okres w przypadku samochodów do spokojnej codziennej jazdy uznaje się około 12-15 tys. km. Kierowcy, którzy wykorzystują samochód do intensywnej jazdy miejskiej lub cechują się dynamicznym stylem prowadzenia, powinni przeprowadzać serwis olejowy co około 8-10 tys. km.
Zobacz: Wymiana oleju w silniku Forda 1.5 EcoBlue co 30 tysięcy km!
Należy również pamiętać, że olej w silniku starzeje się, nawet jeżeli pokonujemy w ciągu roku niewielki dystans. Dlatego kierowcom, którzy rocznie wykonują niższe przebiegi, zaleca się wymianę co około 12 miesięcy.
Ile kosztuje wymiana oleju – orientacyjna cena usługi
Na całościowy koszt serwisu olejowego składają się trzy główne czynniki – cena oleju, cena nowego filtra oleju oraz cena usługi. Litr wysokiej jakości oleju syntetycznego kosztuje około 30-60 złotych. Najtańsze oleje można kupić już za kilkanaście złotych za litr, ale należy pamiętać, że najprawdopodobniej zapewnią one znacznie niższy poziom ochrony niż produkty z górnej półki. Koszt zakupu filtra oleju do popularnych modeli samochodów to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Zobacz: Regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego – koszt i zakres naprawy
Oleje są dostępne również w zbiornikach 4- lub 5-litrowych, których zakup wiąże się z wydatkiem 120-250 złotych. Oczywiście w tym wypadku ceny mogą być również znacznie niższe – najtańsze produkty w kilku litrowych opakowaniach kosztują już około 65 złotych, ceny najdroższych mogą sięgać natomiast nawet około 400 złotych. Silniki w popularnych samochodach wymagają około 4-6 litrów oleju, więc zazwyczaj wymiana wymaga zakupu jednego dużego opakowania oleju oraz jednego litrowego. Ile kosztuje wymiana oleju? Ceny usług w niezależnych warsztatach powinny oscylować w okolicach 50-200 złotych. Chcąc zmienić olej w autoryzowanym serwisie, należy oczywiście liczyć się z wyższym wydatkiem, wynoszącym nawet 500 złotych i więcej.
Ile trwa wymiana oleju?
Usługa wymiany oleju nie jest szczególnie skomplikowana, serwisy często wykonują ją „od ręki”. Jeżeli umówimy się na konkretną godzinę, to czas wykonania niezbędnych prac przez wprawionego mechanika powinien zamknąć się w około 20 minutach. Kierowcy, którzy są za pan brat z przeprowadzaniem drobnych prac naprawczych, mogą podjąć się wymiany oleju na własną rękę, co pozwala zaoszczędzić nieco na serwisie olejowym. W takiej sytuacji konieczne jest jednak dysponowanie odpowiednim miejscem z kanałem lub podnośnikiem. Należy również pamiętać, że zużyty olej jest odpadem szkodliwym i należy oddać go do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych lub punktu odbioru zużytego oleju.
Materiał sponsorowany
Polecam olej Scriptum. Jedyny po którym nie robią się nagary w glowicy