REKLAMA

Auto w leasingu a abonament RTV za radio – kto płaci?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 20 stycznia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kto musi płacić abonament za radio w samochodzie wziętym w leasing? Właściciel pojazdu czy jego użytkownik? Czy trzeba w ogóle płacić abonament za radio samochodowe?

Posiadanie radia w samochodzie nakłada na właściciela takie same obowiązki jak odbiornik stacjonarny. Oznacza to, że właściciel powinien go zarejestrować i regularnie opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Wątpliwości powstają, gdy mamy do czynienia z radiem zainstalowanym w samochodzie wziętym w leasing. Kto ma obowiązek płacić abonament RTV od radia w leasingowanym samochodzie?

Zobacz: Abonament RTV za radio w samochodzie – kto musi płacić?

Radio w firmowym samochodzie – abonament RTV

Obowiązkiem przedsiębiorcy, do którego należy samochód firmowy jest opłacanie abonamentu RTV za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny, również za ten, który znajduje się w jego samochodzie. Obowiązek ten każdorazowo leży na przedsiębiorcy, a nie na jego pracowniku, który korzysta ze służbowego samochodu.

Zobacz: Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie AC?

Sytuacja będzie jednak odwrotna, jeżeli pracodawca powierzył pracownikowi samochód służbowy bez zainstalowanego radia. Po samodzielnym zainstalowaniu radiodbiornika w samochodzie służbowym, to na pracowniku będzie ciążył obowiązek ponoszenia opłaty z tytułu abonamentu RTV.

Zobacz: Czy trzeba płacić za wymianę prawa jazdy?

Przedsiębiorca jest również obowiązany opłacać abonament RTV od radia w samochodzie leasingowanym. Możliwe jest co prawda przeniesienie tego obowiązku na leasingodawcę, na podstawie postanowień umowy, jednak w praktyce trudno spotkać się z takimi postanowieniami stron.

Rejestracja odbiornika radiowego

Aby zarejestrować radio zainstalowane w samochodzie należy:

  • udać się do dowolnego urzędu pocztowego,
  • pobrać i wypełnić Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych,
  • przekazać wypełniony i podpisany wniosek pracownikowi urzędu pocztowego.

Zobacz: Kradzież auta a autocasco – kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z AC?

Po dokonaniu rejestracji, w terminie 14 dni od dnia przyjęcia zgłoszenia, Poczta Polska S.A. przekazuje do abonenta 6 spersonalizowanych formularzy polecenia przelewu/wypłaty gotówki, w przypadku zaznaczenia podczas rejestracji odbiorników opcji otrzymywania blankietów wpłat.

Dowodem potwierdzającym fakt zarejestrowania odbiorników RTV jest „Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika”.

Otrzymane „Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych” lub „Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika” należy zachować i okazywać w trakcie przeprowadzanych kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV.

Rejestracja odbiornika RTV przez Internet

Rejestracja odbiornika RTV jest również możliwa za pośrednictwem internetu poprzez strony internetowe Poczty Polskiej S.A.

Wysokość abonamentu RTV w 2016 roku

Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł).

Zobacz: Trzecia tablica rejestracyjna a bagażnik autobusowy, kufer na hak, wózek widłowy

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego można obniżyć opłacają abonament za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25. dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A. W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia jednostki Poczty Polskiej nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.

Zobacz: Dlaczego stacjonarne fotoradary zostały zaklejone folią?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności