REKLAMA

Trzecia tablica rejestracyjna a bagażnik autobusowy, kufer na hak, wózek widłowy

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Opel · Dodane: 18 stycznia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy trzecia tablica rejestracyjna może być użyta na bagażniku autobusowym albo kufrze mocowanym na hak auta? Czy można ją wykorzystać do oznaczenia wózka widłowego zamocowanego do naczepy ciężarówki? Skontaktowaliśmy się z organami administracji państwowej aby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Jeden z naszych czytelników słusznie zauważył, że nowe przepisy dość jednoznacznie wskazują, że trzecia tablica rejestracyjna może zostać wydana dla bagażnika rowerowego, który zamocowany na pojeździe (nie dotyczy motocykla) zasłania jego własną tablicę. Czy zatem Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pominęło w tym przypadku inne rodzaje kufrów mocowane na pojazdach? Co za bagażnikami mocowanymi na haku? Co z kuframi dla autokarów?

Zobacz: Trzecia tablica rejestracyjna będzie legalna od 1 stycznia 2016 roku

Postanowiłem zapytać o to u źródła. Po chwili oczekiwania otrzymałem odpowiedź. Okazuje się, że nie tylko bagażniki rowerowe zostały uprzywilejowane do montażu trzeciej tablicy rejestracyjnej. Nowe przepisy mają zastosowanie także do innych bagażników, które technicznie zostały przystosowane do montażu na pojazdach samochodowych albo są z nimi zintegrowane.

Zobacz: Prawo jazdy według nowych zasad od 2017 roku

Ważne jest jednak uwzględnienie warunków technicznych jakie taki kufer musi spełniać. Przede wszystkim przepisy wymagają, aby posiadał on miejsce fabrycznie przeznaczone do zamocowania tablicy. Po drugie, jeśli jego konstrukcja jest na tyle duża, że zasłania światła pojazdu, do którego jest zamontowany, to musi posiadać on własne oświetlenie, zsynchronizowane z pracą reflektorów pojazdu.

Zobacz: Kara za brak OC w 2016 roku

Kierowcy pojazdów ciężarowych wiązali spore nadzieje z nadejściem nowych przepisów dotyczących trzecie tablicy rejestracyjnej. Wielu z nich korzysta bowiem na co dzień z możliwości transportowania na naczepie ciężarówki wózka widłowego. Jego konstrukcja, podobnie jak naczepy, umożliwia podczepienie go do niej na sztywno. Ułatwia to w ogromnym stopniu jego transport. Tego typu załadunek wózka niesie za sobą poważny problem – wózek zasłania tablicę rejestracyjną naczepy. Kierowcy liczyli na to, że trzecią tablice będzie można zamocować także do wózka widłowego. Niestety, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa odrzuca takie wykorzystywania trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności