REKLAMA

Trzecia tablica rejestracyjna – ile kosztuje i jak ją wyrobić?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 23 października 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zakup i montaż trzeciej tablicy rejestracyjnej pojazdu jest zgodny z prawem od 1 stycznia 2016 roku. W myśl nowych przepisów kierowca, który będzie potrzebował jej do zainstalowania na bagażniku rowerowym może ją nabyć w Wydziale Komunikacji. Ile kosztuje wyrobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej?

Kara za zasłanianie tablicy rejestracyjnej

W myśl do niedawna obowiązujących przepisów nie było możliwości dokupienia trzeciej tablicy rejestracyjnej do danego pojazdu. W rezultacie kierowcy korzystający z zewnętrznych bagażników rowerowych, montowanych na hakach pojazdów, nie mogli zainstalować na nich dodatkowej tablicy, zapewniającej ich identyfikację. Bagażnik z zamocowanymi na nim rowerami zasłania bowiem tylną tablicę auta, narażając tym samym jego kierowcę na mandat karny z tego tytułu w wysokości 100 zł i na dodatkowe 3 punkty karne.

Zobacz: Opłata za odholowanie pojazdu w 2017 roku

Zakaz przenoszenia tablicy rejestracyjnej pojazdu

Choć urządzenia służące przewożeniu jednośladów na samochodzie mają odpowiednie miejsce na tablicę, to są one w tej chwili bezużyteczne. Kierowca nie może bowiem odkręcić zasłoniętej bagażnikiem tablicy i zamontować jej na bagażniku rowerowym, gdyż przepisy polskie nakazują, by tablice pojazdu były na stałe zamontowane na pojeździe, w miejscach konstrukcyjnie do tego przystosowanych.

Zobacz: Dopuszczalna prędkość na drodze w Polsce

Trzecia tablica rejestracyjna legalna od 2016 roku

Wszystko zmieniło się od 1 stycznia 2016 roku. Wtedy to zaczęło obowiązywać rozporządzenie z 24 sierpnia 2015 roku dotyczące tablic rejestracyjnych. Właściciel pojazdu we właściwym dla siebie Wydziale Komunikacji może nabyć trzecią tablicę rejestracyjną. Jej koszt określono na 50% ceny kompletu nowych tablic czyli 40 zł. Do tego doliczyć trzeba także koszt kompletu nalepek legalizacyjnych do zalegalizowania tablicy wynoszący 12,50 zł. Łączny koszt zakupu trzeciej tablicy rejestracyjnej wyniesie zatem 52 zł i 50 gr.

WAŻNE: według informacji przekazanych Nam przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, trzecia tablica rejestracyjna nie będzie wydawana tylko na potrzeby bagażników rowerowych. Jakie inne typy kufrów będzie można oznaczyć trzecią tablicą rejestracyjną? Odpowiedź w poniższym artykule:

Zobacz: Trzecia tablica rejestracyjna a bagażnik autobusowy, kufer na hak, wózek widłowy

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
robertWraith12345Daily Drivermaciej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
12345
Gość
12345

I po cholere to? skoro zakładam bagażnik na hak a bagażnik zasłania tablice to powinno się na ten czas przełożyć tylną tablice rejestracyjną i po sprawie. Ale polak zarabia tak dużo że stać go na kolejny kawałek blachy zupełnie nie potrzebny?. co za kretyni to wymyślają ??

Wraith
Gość
Wraith

Stać Cię na bagażnik,a nie stać Cię aby zappłacić 70 zł za tablicę.

robert
Gość
robert

problem polega na tym, że chcesz pozyczyc bagaznik, albo padlo auto i mam wyjazd, a mam inne w rodzienie i co kicha rowery zostaja….

maciej
Gość
maciej

wszędzie mowa o rozwiązaniu problemu bagazników rowerowych a przecież trzecia tablica potrzebna jest równiez do innych celów np. do kuferka na hak,na wózek widłowy który zasłania tablice właściwe przy naczepach,przyczepach ,czy samochodach,kufry bagazowe do autobusów czy wreszcie do angielskich naczep ,które ciągane są przez polskie ciągniki siodłowe.

Aktualności