Fotoradary w Warszawie znowu działają! Oto ich najnowsza mapa!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 2 stycznia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Fotoradary w Warszawie wracają! Władze stolicy dogadały się z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego i ominęły przepisy zabraniające straży miejskiej korzystania z nich. Gdzie w Warszawie znajdziecie działające fotoradary? Jak się przed nimi można obronić?

W 2016 roku straże miejskie straciły prawo do korzystania ze stacjonarnych fotoradarów. Najwyższa Izba Kontroli zauważyła bowiem, że w większości przypadków urządzenia te stanowiły bardziej źródło dochodu gmin, niż realne narzędzie do walki z piratami drogowymi. W rezultacie warszawskie fotoradary zostały zaklejone czarną folią. Od 1 stycznia 2017 roku sytuacja uległa jednak zasadniczej zmianie.

Zobacz: Dlaczego stacjonarne fotoradary zostały zaklejone folią?

Co prawda ustawy Prawo o ruchu drogowym i o strażach gminnych nie zmieniły się, ale włodarze Warszawy ominęły zapisy prawne i dogadały się z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego w zakresie korzystania z istniejących już urządzeń. Straż Miejska m.st. Warszawy podpisała umowę użyczenia systemu obejmującego 27 urządzeń stacjonarnych. Wartość udostępnionego sprzętu to 5 mln zł.

Fotoradary w Warszawie wracają na mocy specjalnego porozumienia miasta z GITD. Urzędnicy wykorzystali lukę w prawie, aby znowu mogły one działać i przynosić wpływy do kasy miasta.I dbać o bezpieczeństwo oczywiście.

Miasto twierdzi, że usuniecie radarów było błędem o czym przekonują badania przeprowadzone w marcu 2016 roku. Na ul. Puławskiej 50% kierowców przestrzegało ograniczenia prędkości, na ul. Sobieskiego było jeszcze lepiej, bo odsetek prawidłowo jadących kierowców sięgał 72%. Najgorzej było na ul. Modlińskiej, gdzie zgodnie z przepisami w kierunku centrum jechało jedynie od 15 do 30% kierowców.

Zobacz: Zdjęcie z fotoradaru a utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Na chwile obecną nie wiemy jednak nic na temat ewentualnego wzrostu liczby wypadków czy zdarzeń drogowych na wskazanych ulicach po usunięciu z nich radarów. Bo o ile liczba kierowców nie respektujących ograniczeń prędkości na danych odcinkach dróg wzrosła, to brakuje na tę chwilę rzetelnych informacji o wzroście liczby wypadków w tych konkretnych miejscach. Fotoradary bowiem umieszczone są często w miejscach, w których wcale nie dochodzi do największej liczby wypadków a jedynie tam, gdzie kierowcy najczęściej przekraczają prędkość (bez negatywnych skutków). Postaramy się jednak pozyskać dla Was te informacje i jeszcze w tym tygodniu  je opublikować.

Mapa fotoradarów w Warszawie

Korzystając z naszej mapy fotoradarów miejcie na uwadze fakt, że choć przedstawia ona 17 punktów, to w niektórych miejscach umieszczonych jest więcej niż jedne urządzenie rejestrujące. Łącznie jest ich bowiem 27. Dla przykładu na ulicy Modlińskiej umieszczone są dwa, a na Sobieskiego aż cztery fotoradary. Jest to związane z tym, że monitorują one często kilka ulic znajdujących się przy danym punkcie. Co nie mniej istotne, fotoradary te potrafią także rejestrować pojazdy przejeżdżające przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Dlatego tym bardziej zalecamy odpuszczenie nogi z gazu w tych newralgicznych miejscach. Poniższa mapa ma charakter poglądowy (nie sugerujcie się umiejscowieniem „ogonków” w poszczególnych dymkach!).

Aktualna mapa fotoradarów w Warszawie (kliknij aby powiększyć!)

Wykaz fotoradarów w Warszawie
Nr na mapie lokalizacja fotoradarów
1 ul. Armii Krajowej 60
2 al. Komisji Edukacji Narodowej 105
3 ul. Trakt Brzeski/Wesoła 1
4 ul. Grójecka 109, 124/Dickensa
5 Al. Niepodległości 164, 177/Batorego
6 ul. Ostrobramska /Fieldorfa
7 ul. Sobieskiego /Witosa
8 ul. Przyczółkowa 34 a
9 ul. Powstańców Śląskich /Człuchowska 1
10 ul. Modlińska 248 a, 289
11 ul. Górczewska 193/Budy 33
12 ul. Puławska 621/Kuropatwy
13 ul. Radzymińska 287/Bystra
14 Al. Krakowska 208/17 Stycznia
15 ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 51/Karowa
16 ul. Spacerowa 20 a
17 ul. Słomińskiego/ Most Gdański

Czy przywrócenie do służby fotoradarów poprawi bezpieczeństwo na warszawskich drogach. Prawdopodobnie tak. Nadal jednak uważamy, że dużo lepsze wrażenie na kierowcach zrobiła kara odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Przypominam, że od 1 stycznia 2017 roku kierowcy z automatu tracą prawo jazdy za takie wykroczenie, nawet jeśli nie mają prawa jazdy przy sobie. Więcej na ten temat dowiecie się z poniższego artykułu:

Zobacz: Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w 2017 roku!

Jeśli chcesz być na bieżąco z prawem drogowym, albo pociagają Cię sporowe auta i jazda na torze, polub nasz profil na Facebooku. Dzięki temu będziesz wiedział o wszelkich zmianach i nowościach najszybciej. Nasz profil DailyDriver.pl

12
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
marcinDaily DriverGośćKubsxxddd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiktor
Gość
Wiktor

Jest jeszcze wciąż i nie przerwanie od lat działający na Al. Stanów Zjednoczonych na wysokości ul. Międzynarodowej. Warto dodać do mapy.

Grzechu
Gość
Grzechu

jadąc dziś Modlińską widziałem, że radary są zaklejone folią. O co zatem chodzi?

Piter
Gość
Piter

Co za cwaniaki z PO!!!! Hanka kurwa żyć nie może bez pieniędzy.

SANDers
Gość
SANDers

piękna mapka 😀 dziękuwa! swoją droga to zlodzieje z PO dogadali sie i znowu omineli prawo zeby tylko kosić kase !!!!!!!!!!!!

wojtek
Gość
wojtek

Oszczędź sobie tych uwag, jakbyś słuchał wiadomości na normalnej telewizji to byś wiedział czyj to pomysł, i mogę powiedzieć że PO nie maczała w tym rąk.

Kubs
Gość
Kubs

Na bank PiS w rzadziej przez PO w Warszawie nakazał ominąć przepisy które wcześniej uchwalił ..tak tak było!$$$brakuje na audyt reprywatyzacji

Gość
Gość
Gość

Są już aktywne

marcin
Gość
marcin

czy są już uzbrojone ?

Aktualności