REKLAMA

Odcinkowy pomiar prędkości – oto mapa wszystkich 30 miejsc w Polsce

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 23 grudnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Wszystkie miejsca w Polsce, w których umieszczono odcinkowy pomiar prędkości są już aktywne! Zanim wyruszycie w dłuższą podróż autem, zobaczcie na mapie, gdzie w Polsce natkniecie się na odcinkowe pomiary prędkości!

System odcinkowego pomiaru prędkości (w skrócie OPP) zbudowany jest w oparciu o zespół kamer zawieszonych na dwóch bramkach nad drogą, oddalonych od siebie na dystansie przynajmniej 1 kilometra. Na pierwszej, tzw. wjazdowej bramce kamery rejestrują cechy szczególne pojazdu oraz czas przejazdu przez  bramkę. Gdy pojazd dociera do drugiej bramki (tzw. wyjazdowej) odbywa się ponowny pomiar auta uwzględniający te same parametry. Dzięki tym danym system może z łatwością określić średnią prędkość pojazdu z jaką pokonał on dystans dzielący obie bramki.

Jeśli będzie ona wyższa niż dozwolona na tym odcinku drogi, to system prześle zdjęcie pojazdu wraz jego cechami szczególnymi (jak np. nr rejestracyjny) do bazy CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). Na jego postawie Główny Inspektorat Transportu Drogowego przygotowuje wezwanie dla właściciela pojazdu dotyczące ukarania kierowcy prowadzącego pojazd w chwili zarejestrowania wykroczenia.

Nowe punkty pomiaru średniej prędkości

Do niedawna system odcinkowego pomiaru prędkości miał obejmować 29 miejsc w Polsce. W dniu 1 grudnia 2016 roku przekazano Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego do wyłącznego użytkowania urządzenie do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, będące własnością Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, które w dniu 2 grudnia 2016 roku włączono do systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. W ten sposób baza została rozszerzono o 30-sty punkt kontroli prędkości zlokalizowany na odcinku Rekowo Górne – Reda (województwo pomorskie).

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce (20 grudnia 2016 roku)
Nr
Miejscowość
1 Babigoszcz – Gniazdowo
2 Gietrzwałd – Naglady
3 Gwiazdowo – Piecki
4 Łęczna – Turowola
5 Zwierki – Zabłudów
6 Sulechów
7 Szlichtyngowa – Górczyna
8 Lubin
9 Rybitwy – Polesie
10 Pawłowo
11 Szymaki
12 Karniewo
13 Strachówka – Warmiaki
14 Sochaczew
15 Zakręt
16 Regut – Człekówka
17 Złota
18 Tomaszów Mazowiecki
19 Kluki
20 Łosiów
21 Tarnowskie Góry
22 Wilcza – Nieborowice
23 Gorzyce
24 Gorzyce
25 Radlin
26 Łuszczów Pierwszy
27 Kolbuszowa
28 Tarnów – Ładna
29 Krościenko Wyżne – Iskrzynia
30 Rekowo Górne – Reda

System odcinkowego pomiaru prędkości nie powinien być jednak mylony z systemem rejestrującym przejazd pojazdu na czerwonym świetle. Ten drugi nie dość bowiem, że skupia się na zupełnie innym wykroczeniu kierowcy, to na dodatek nie jest w żaden sposób oznaczony.

System odcinkowego pomiaru prędkości jest natomiast wyraźnie opisany na drodze. Co prawda z daleko tablica informująca o jego działaniu wygląda identycznie jak w przypadku klasycznego, stacjonarnego fotoradaru, to tuż pod nią znajduje się informacja o przeprowadzanej na danym odcinku drogi kontroli średniej prędkości.

Zobacz: Mapa nieoznakowanych rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Daily DriverAdam Kowalski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam Kowalski
Gość
Adam Kowalski

Mapa to za dużo powiedziane, co najwyżej lista miejscowości objętych odcinkowym pomiarem prędkości. Szkoda bo mapa byłaby lepszą opcją.

Aktualności