REKLAMA

Ford wie jak uwolnić się od teściów i ich marudzenia w święta!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 21 grudnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Święta oraz wizyty teściów w domu potrafią być bardzo uciążliwe i stresujące. Jeśli na dodatek zbiegają się w czasie, to w wielu przypadkach człowiek może zapomnieć o odpoczynku. Ford twierdzi jednak, że za parę lat problemy z teściami będzie można łatwo rozwiązać! Jego pomysł jest naprawdę ciekawy.

Specjalnie przygotowana na zlecenie Forda ankieta wyraźnie pokazuje, że większość respondentów uznaje wizyty teściów w święta Bożego Narodzenia za uciążliwe. Choć badanie było przeprowadzone poza Polską (we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii) to zapewne jego wyniki byłyby podobne także w naszym kraju. Zdaniem ankietowanych najgorszym nawykiem teściów jest bowiem gadatliwość, co potwierdza 1 na 5 ankietowanych. Stałe wypytywanie się o życie, plany i cele choć podyktowane zapewne troską o dzieci, bywa naprawdę męczące. Ale respondenci skarżyli się także na zbyt głośne mówienie oraz wyrażanie krytycznych opinii na temat umiejętności rodzicielskich swoich dorosłych dzieci. Nic więc dziwnego, że w tym świątecznym okresie dochodzi do największej liczby rozwodów.

Zobacz: Ośrodek testowy Forda, w którym można zmieniać pogodę!

A co, jeśli udałoby się zagłuszyć gadanie i narzekanie teściów korzystając z tego samego systemu aktywnego redukowania hałasu, który jest stosowany w wielu słuchawkach, ale bez potrzeby zakładania słuchawek. Ford uważa, że w ciągu najbliższych 5-10 lat będziecie mogli wybrać co – a przede wszystkim kogo – chcecie słuchać.

Ford chce zagłuszyć teściów?!

„Wystarczy umieścić mikrofony i głośniki w odpowiednich miejscach, a dzięki systemowi aktywnego redukowania hałasu będzie można zdecydować, którą osobę chcecie słyszeć, a której nie,” powiedział dr Ralf Heinrichs, ekspert Forda ds. dźwięku. „Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się po zakończeniu świątecznej kolacji, gdy najedzeni domownicy – i często również znajdujący się pod wpływem alkoholu – przystąpią do entuzjastycznych rozmów przeradzających się w kłótnie. W takiej sytuacji dobrze będzie rozsiąść się w fotelu z systemem redukowania hałasu zintegrowanym w zagłówku.”

System aktywnego redukowania hałasu, który nie wymaga stosowania słuchawek, jest już wykorzystywany w samochodach Forda. Rozwiązanie to wykrywa niepożądane hałasy poprzez mikrofony umieszczone ponad głowami kierowcy i pasażera i niweluje je za pomocą fal dźwiękowych w przeciwfazie, które są generowane przez system audio samochodu i wzmacniacze.

Zobacz: W jaki sposób badana jest aerodynamika samochodów?

Kolejnym etapem rozwoju tej technologii będzie stworzenie osobistych stref audio. Dzięki mikrofonom i wzmacniaczom zlokalizowanym w zagłówkach, podróżujący mogliby rozmawiać przez telefon, słuchać muzyki lub oglądać telewizję, nie przeszkadzając innym pasażerom. W takim przypadku nie będzie również konieczności zakładania na głowę słuchawek.

W zagłówkach Mazdy MX-5 też znaleźć można głośniki, ale te są dedykowane zestawowi audio.

Umieszczenie mikrofonów i słuchawek w zagłówkach umożliwi również łatwiejszą komunikację pomiędzy osobami podróżującymi w samochodzie, więc na przykład rodzice siedzący z przodu będą mogli rozmawiać z dziećmi siedzącymi z tyłu bez potrzeby odwracania głowy i odrywania wzroku od drogi. Możliwe będzie również niwelowanie wszelkich hałasów rozpraszających uwagę kierowcy.

„Takie rozwiązanie może się pojawić w samochodach w ciągu najbliższych 5-10 lat,” powiedział Heinrichs. „A jeśli jest to możliwe w samochodach, można wprowadzić ten system również w domach. Ford już teraz wykorzystuje tę technologię w swoich modelach, aby redukować hałas silnika. W przyszłości kierowcy i pasażerowie będą również mogli ‘zagłuszać’ innych podróżujących, muzykę czy rozmowy telefoniczne.”

Z ankiety zleconej przez Forda wynika, że święta spędzone z teściami bardziej dają się we znaki kobietom, niż mężczyznom. 1 na 3 ankietowanych wolałby uniknąć spotkania z teściami lub przynajmniej skrócić czas takiego spotkania. Sposoby na uniknięcie kontaktu z teściami to m.in. przedłużanie zmywania naczyń, symulowanie choroby lub udawanie zapracowanego.

Zobacz: Honda stworzyła silnik o zmiennej pojemności skokowej!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności