REKLAMA

Nowe stacje szybkiego ładowania aut elektrycznych w Polsce!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 17 stycznia 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Na stacjach Orlen pojawią się szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych. Nasz flagowy, polski koncern paliwowy jeszcze w 2018 roku chce otworzyć nowe punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Ich lokalizacja ma być powiązania z przebiegającymi w naszym kraju ważnymi trasami tranzytowymi. Firma chce także uruchomić w Polsce stacje tankowania wodoru. O to kiedy i gdzie pojawią się nowe ładowarki do aut elektrycznych na stacjach Orlen zapytaliśmy przedstawicieli koncernu.

Premier Mateusz Morawiecki od dawna marzy o elektryfikacji polskiego transportu drogowego. Choć jego plany wydają się bardzo śmiałe, a przez wiele osób uważane są za nierealne, to trudno odmówić mu determinacji w ich realizacji. Do jego pomysłu przychylnie nastawione jest kierownictwo polskiego koncernu paliwowego Orlen, które ogłosiło intensywne prace nad rozwojem sieci alternatywnych paliwa napędowych. Firma chce stworzyć w najbliższym czasie 23 punkty ładowania aut elektrycznych. Część z nich ma powstać jeszcze w tym roku.

Stacje ładowania aut elektrycznych w Polsce

Orlen posiada już pewne doświadczenie z ładowarkami do aut elektrycznych. W porozumieniu z firmą Tesla stworzył on ładowarki do pojazdów na prąd na stacji Orlen w Kostomłotach oraz w Katowicach. W Niemczech działa taki punkt w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. Z kolei w Czechach koncern planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina w partnerstwie z CEZ. Obecnie działa tam jeden punkt, zlokalizowany w mieście Vrchlabi. Teraz czas na zdecydowanie większe działania inwestycyjne w Polsce.

Stacja ładowania Tesli na stacji Orlen

Polski gigant paliwowy ogłosił właśnie przetarg (tzw. RFP – request for proposal) na zakup 23 ładowarek o mocy 50 kW i 100 kW. Jeszcze w 2018 roku kierowcy będą mieli możliwość naładowania aut elektrycznych na wybranych stacjach zlokalizowanych przy trasach tranzytowych w Polsce. Według założeń, planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych, które są dostępne na europejskim rynku europejskim. Każdy z punktów ładowania, zostanie wyposażony w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS. Oprócz tego będzie dostępne także złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Z punktu widzenia użytkowników niezwykle ważny będzie jednak czas ładowania samochodu. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut.

Kiedy i gdzie pojawią się nowe ładowarki do aut elektrycznych na stacjach Orlen?

Zdaniem przedstawicieli koncernu Orlen, plan inwestycyjny zakłada realizację projektu w latach 2018-2019, ale pierwsze punkty zostaną uruchomione jeszcze w 2018 roku. Na chwilę obecną nie zostało jeszcze ustalone gdzie pojawią się nowe stacje ładowania. Konkretne lokalizacje zostaną podane w dalszej części postępowania zakupowego. Oprócz lokalizacji tranzytowych ładowarki pojawią się również pod siedzibami firmy w Płocku i Warszawie. Orlen chce, aby w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi korzystając z ich punktów ładowania.

Stacje CNG i wodoru koncernu Orlen

Na stacjach wchodzących w skład Grupy ORLEN dostępne są również inne paliwa alternatywne. W ubiegłym roku uruchomiono pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem na niemieckiej stacji Koncernu działającej pod marką star, w miejscowości Mülheim, w tym roku planowane są dalsze działania w tym obszarze. Na 35 stacjach Koncernu zlokalizowanych w Czechach można także tankować CNG.

 Zobacz: Samochody elektryczne – kiedy pojawią się na drogach? Niebawem!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DDbOptimusPRĄDZIK Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
DDb
Gość
DDb

Wystarczy że dadzą niższe ceny niż złodzieje z Greenway a od razu będę stałym gościem Orlenu.

OptimusPRĄDZIK
Gość
OptimusPRĄDZIK

20 – 30 minut można przecierpieć, gdy w pobliżu jest McDonlad lub inny fastfood…no może jak ktoś ma rozwolnienie 😀 to 20 minut przesiedzi w kiblu, ale Polacy chyba nie mają czasu na takie atrakcje i pieniędzy na takie auta. ;-( Może dofinansowania będą na zakup tych transformatorowych pojazdów 😀

Aktualności