REKLAMA

Nissan wykupił część udziałów Mitsubishi

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Nissan · Dodane: 13 maja 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nissan zamierza rozszerzyć współpracę z koncernem Mitsubishi. W tym celu wykupił 34 procent udziałów w japońskim przedsiębiorstwie. Oba podmioty zgodziły się na współpracę w zakresie zakupów, wspólnych płyt podłogowych, dzielenia się technologiami, wspólnego wykorzystania fabryk oraz rozwijania potencjału rynków.

Firmy Nissan Motor Co., Ltd., („Nissan”), oraz Mitsubishi Motors Corporation, („MMC”) ogłosiły, że podpisały umowę ramową w celu stworzenia dalekosiężnego strategicznego sojuszu pomiędzy tymi dwoma japońskimi markami samochodowymi. Po emisji akcji przez MMC Nissan wykupi 34% udziałów w MMC za kwotę 237 miliardów jenów.

Zobacz: Nissan Juke w czołówce sprzedaży crossoverów na świecie

Ten strategiczny sojusz rozszerzy istniejące już partnerstwo pomiędzy Nissanem i MMC, w ramach którego te dwie firmy współpracowały ze sobą przez ostatnie pięć lat. Firmy Nissan i MMC zgodziły się na współpracę w zakresie zakupów, wspólnych płyt podłogowych, dzielenia się technologiami, wspólnego wykorzystania fabryk oraz rozwijania potencjału rynków.

Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny Nissan Motor Co., Ltd., powiedział: „Jest to przełomowa transakcja oraz sytuacja, w której zyskuje zarówno Nissan, jak i Mitsubishi Motors. W ten sposób stworzymy nową, dynamiczną siłę na rynku samochodowym, która będzie intensywnie współpracować i tworzyć znaczące synergie. Będziemy największym udziałowcem MMC, szanując ich markę, historię i zwiększając perspektywy ich rozwoju. Będziemy wspomagać MMC w ich zmaganiach z wyzwaniami i przywitamy ich jako nowego członka rodziny naszego powiększonego sojuszu.”

Zobacz: Ford Mustang vs BMW 435i vs Audi S5 vs Nissan 370Z

Osamu Masuko, członek zarządu i prezydent MMC powiedział: „W trakcie swojej długiej historii udanych aliansów Nissan Motor zyskał dużą wiedzę na temat maksymalizowania korzyści z partnerskich sojuszy. To porozumienie stworzy długoletnią wartość potrzebną obydwu firmom do dalszego rozwoju. Osiągniemy cele pogłębiając nasze strategiczne partnerstwo, w tym także dzieląc się zasobami takimi, jak prace rozwojowe oraz wspólne sieci dostawcze.”

W ramach transakcji, Nissan zakupi 506,6 milionów wyemitowanych właśnie akcji MMC za cenę 468,52 jenów za akcję. Cena za akcję odzwierciedla średnią cenę wszystkich akcji w okresie od 21 kwietnia 2016 do 11 maja 2016 roku. Nissan stanie się największym udziałowcem MMC. MMC i Nissan oczekują, że Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Corporation oraz The Bank of Tokyo – Mitsubishi UFJ zachowają swoje znaczne udziały akcyjne w Mitsubishi Motors i będą wspierać ten strategiczny sojusz.

Zobacz: Nowy Nissan Juke-R 2.0 – 600 KM z GT-R

Transakcja jest ściśle związana z podpisaniem ostatecznej umowy sojuszniczej, co ma nastąpić do końca maja 2016 roku, a także podpisaniem umowy akcjonariuszy z obecnymi udziałowcami Mitsubishi Group w MMC oraz zgodami ustawodawczymi. Oczekuje się, że nastąpi to pod koniec roku. Decyzja Nissana, by pozyskać strategiczne udziały w MMC, sygnalizuje najnowszy etap ekspansji w jego modelu sojuszniczym zbudowanym wokół 17-letniego powiązania kapitałowego z Renault. Nissan również pozyskał udziały i nawiązał partnerstwa z innymi grupami samochodowymi, w tym z firmą Daimler oraz AvtoVaz. MMC zaproponuje kandydatów ze strony Nissana na dyrektorów zarządzających zgodnie z proporcją głosów Nissana, w tym nominację kandydata Nissana na stanowisko prezesa zarządu.

Zobacz: Abarth i Yamaha kontynuują współpracę ze sobą!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności