REKLAMA

Najbardziej niezawodne auta? Mamy nowy ranking 2022!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 14 lutego 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kia to najbardziej niezawodna marka aut według najnowszego rankingu J.D. Power z 2022 roku. Co więcej koreańskie samochody wypadły w nim wyjątkowo dobrze, deklasując rywali zarówno w klasie modeli popularnych, jak i luksusowych (Premium). To spory postęp, bowiem dotąd na szczycie tej listy były japońskie marki.

Nowy ranking niezawodności JD Power z 2022 roku przyniósł ciekawe rozstrzygnięcia. W badaniu, w którym wzięło udział 29 487 właścicieli samochodów w Stanach Zjednoczonych, oceniono poziom problemów, jakie mieli oni ze swoimi autami. Ocenę przeprowadzono wśród osób, które nabyły nowe pojazdy w 2019 roku, czyli raport dotyczy 3-letnich samochodów. To co może być nadal zaskoczeniem dla przeciętnego kierowcy to fakt, że nadal auta klasy Premium wypadają dużo gorzej pod względem jakości i trwałości od modeli tanich, popularnych marek.

Ranking JD Power

Ranking JD Power przeprowadzany jest już od 33 lat. W tegorocznym badaniu zaszły jednak pewne zmiany, które miały na celu uwzględnić zmiany technologiczne jakie nastąpiły w ostatnich latach w samochodach. Łącznie raport obejmuje 184 konkretne obszary podzielone na 9 głównych kategorii pojazdów pod kątem których oceniane jest auto. Problemy, wymienione w kolejności od najbardziej do najmniej problematycznych.

  1. układ napędowy
  2. multimedia
  3. technologia wspomagania jazdy
  4. funkcje, elementy sterujące i wyświetlacze
  5. klimatyzacja
  6. siedzenia
  7. nadwozie
  8. wnętrze
  9. doświadczenie z jazdy

Zobacz: Trwałość akumulatora – jak wydłużyć jego żywotność?

Badanie mierzy obecnie również poziom zadowolenia ze stanu pojazdu po trzech latach użytkowania, ocenia czy właściciele uważają, że ich pojazd jest nadal tak atrakcyjny dla nich, jak wtedy, gdy go kupowali, oraz jakie aktualizacje oprogramowania zostały wprowadzone w samochodzie. Producenci dostrzegając bowiem fakt, że klienci oczekują coraz częściej naprawiania błędów i modernizowania multimediów oraz funkcji auta poprzez zdalne aktualizacje.

Najbardziej niezawodne marki aut – ranking 2022

W rankingu JD Power 2022 najwyżej oceniono samochody koreańskie. Pierwsze miejsce zajęła Kia, trzecie Hyundai (właściciel Kii), a czwarte Genesis (najlepszy w klasie Premium) czyli luksusowa marka Hyundaia. To już drugi rok z rzędu, kiedy Kia zajmuje pierwsze miejsce wśród tzw. marek masowych, ale po raz pierwszy w historii tego badania, marka popularna zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej. Wynik na poziomie 145 punktów w kategorii „liczba problemów na 100 samochodów” (PP100) jest o aż 47 punktów niższy od średniego wyniku całej branży. Dopiero za koreańskimi autami znalazła się Toyota i Lexus. Ten drugi zanotował wyraźny spadek w rankingu, w którym ostatnio dominował. Za Lexusem znaleźli się Porsche (162 PP100), Cadillac (168 PP100) i Lincoln (180 PP100).

Zobacz: Te auta robią największe przebiegi bez awarii! 300 tys. km bez usterki?

Zadziwiająco słabo w rankingu JD Power (bo poniżej średniej) wypadła Honda. Być może to efekt zmian w rankingu, w którym ocenia się jakość multimediów, kompatybilnością z innymi urządzeniami czy możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania. Honda choć ma trwałą mechanikę, to wyraźnie gorzej wypada pod kątem możliwości łączenia sytemu multimedialnego z innymi urządzeniami (dla wielu osób to coraz ważniejszy aspekt, choć na pewno nie dla każdego). Słabo w rankingu wypadli też Audi, Subaru, Mercedes, Jaguar, Alfa Romeo i Volkswagen. Ale najbardziej martwi 3 od końca miejsce Volvo. Jak na auto klasy Premium to prawie ostatnia lokata w raporcie jest powodem do wstydu.

Najbardziej bezawaryjne auta w poszczególnych klasach

Raport JD Power uwzględnia też konkretny podział na najbardziej niezawodne modele aut. W klasie aut kompaktowych (segment C) zwyciężyła Toyota Corolla (przed Chevroletem Cruze i Hyundaiem Elantra), wśród kompaktowych SUV-ów Bucik Envision (przed Kią Sportage i Hyundaiem Tucson), w klasie średniej Hyundai Sonata (przed Chevroletem Malibu i Kią Optima), a w średniej wyższej BMW serii 4 (przed Infiniti Q50 i Audi A5).

Zobacz: Test Ford Mustang GT 5.0 V8 Facelifting – lepiej już nie będzie

Wśród samochodów sportowych  królowała Mazda MX-5 (klasa kompaktowa), Ford Mustang (średnia klasa) a modelem najbardziej niezawodnym spośród wszystkich klas samochodów (w tym SUV-ów, sedanów, kompaktów) zostało … Porsche 911 (czyli tak jak było to dawniej). Wynik Porsche pokazuje, że po pierwsze marki Premium jak chcą, to mogą tworzyć trwałe auta, a po drugie, że nawet sportowe, mocno wysilone samochody też mogą być bezawaryjne.

Zobacz: Trwałość akumulatora – jak wydłużyć jego żywotność?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Aaaa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aaaa
Gość
Aaaa

Szok

Aktualności