REKLAMA

Japońskie samochody będą tańsze dzięki zniesieniu cła?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 14 grudnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Cło na samochody sprowadzane z Japonii do Unii Europejskiej ma być zlikwidowane. Powinno to sprawić, że japońskie auta będą tańsze. Proces ten wymaga jednak czasu i określonych regulacji prawnych. Kiedy cło na samochody z Japonii zostanie zniesione? Które japońskie samochody będą tańsze?

Spora cześć japońskich samochodów sprzedawana w Europie (UE) obwarowana jest wysokim cłem, istotnie podnoszącym finalną ceną pojazdu. To sprawia, że tracą one na konkurencyjności w porównaniu z autami produkowanymi w Europie. Właśnie dlatego cześć japońskich firm przeniosła swoje fabryki do Europy, unikając tym samym dodatkowego podatku. Niedawno testowana przez nas Honda Civic 1.5 VTEC TURBO jest na przykład produkowana w Swindon w Wielkiej Brytanii. W tym samym kraju znajduje się również fabryka japońskiego Infiniti Q30. Cześć japońskich marek nie chce jednak produkować poza Japonią przede wszystkim z uwagi na dobro gospodarki swojego kraju. Mazda od początku swego istnienia jest związana z Hiroszimą, a cały region jest silnie uzależniony od kondycji japońskiego koncernu. I właśnie dlatego zniesienie cła na importowane z Japonii do Unii Europejskiej auta jest szansą dla Kraju Kwitnącej Wiśni. Choć zdaniem przedstawili UE, skorzysta na tym także Stary Kontynent.

Zobacz: Test Lexus RC 200t F Sport

W piątek 8 grudnia Komisja Europejska i rząd Japonii sfinalizowały negocjacje o utworzeniu od 2019 roku największej na świecie strefy wolnego handlu. Ma ona stanowić przeciwwagę dla Stanów Zjednoczonych, które pod kierownictwem Donalda Trumpa, umacniają pozycje swoich rodzimych marek w kraju i za granicą prowadząc silnie protekcjonistyczną strategię gospodarczą. Co więcej, państwo to wycofało się z wynegocjowanego już porozumienia o strefie wolnego handlu nad Pacyfikiem, na którym tak zależało Japonii. W rezultacie UE i Japonia postanowiły połączyć swe siły, aby ograniczyć potencjał USA. O ile mogą obniżyć się ceny aut z Japonii?

Jakie japońskie auta stanieją po likwidacji cła?

Według ustaleń Komisji Europejskiej i rządu Japonii, UE zniesie w ciągu najbliższych lat 10 procentowe cło na samochody z Japonii i 3 procentowe cło na części samochodowe z tego kraju. W zamian za to Kraj Kwitnącej Wiśni zacznie stosować w motoryzacji takie same jak UE standardy w kwestiach bezpieczeństwa i ekologii. Ceny aut produkowanych w Japonii i sprzedawanych w Europie powinny zatem spaść (przynajmniej w teorii, bo wiele zależy od polityki marketingowej importera czy konkretnego dilera). Wybraliśmy kilka modeli samochodów, aby ocenić jak powinny kształtować się ich ceny po zlikwidowaniu obecnie obowiązującego na nie cła. Okazało się, że w przypadku niektórych aut różnica w cenie może sięgnąć nawet 30-40 tysięcy złotych i to względem najtańszej, bazowej wersji! Sportowa Mazda MX-5 w cenie Volkswagena Golfa 1.4 TSI 150 KM? To jak najbardziej możliwe. O tym, które japońskie daily drivery mogą stanieć przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz: Które japońskie auta będą tańsze po likwidacji cła?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności