REKLAMA

Co grozi za brak OC w 2018 roku?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 9 grudnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kara za brak ubezpieczenia OC będzie w 2018 roku jeszcze wyższa niż dotąd. Ma to bezpośredni związek ze wzrostem minimalnej płacy w Polsce. Najwięcej za brak OC zapłacą kierowcy aut ciężarowych i osobowych. Jeśli płatność za OC następuje po terminie to liczba dni spóźnienia ma wpływ na wysokość kary. W niektórych przypadkach kara przekracza nawet 6000 zł!

W związku z podwyżką minimalnej pensji jaką ustanowił na nowy rok rząd Prawa i Sprawiedliwości, wzrosną też kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najniższa krajowa ma od 1 stycznia 2018 wynosić 2 100 zł brutto. Jak stanowi ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, kary dla kierowców niewykupujących OC, stanowią wielokrotność lub pewną część minimalnego wynagrodzenia pracowników etatowych (300%, 200%, 33,34%). Korzystając z ustawowych wytycznych, można obliczyć nowe kary dla kierowców nieposiadających obowiązkowego ubezpieczenia w 2018 roku. W stosunku do 2017 r. karne stawki dla samochodów osobowych bez OC wzrosną o 5%.

Kara za brak OC auta, samochodu ciężarowego i motocykla w 2018 roku TABELA

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia samochód osobowy samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy inny pojazd (np. motocykl lub motorower)
spóźnienie z zakupem OC powyżej 14 dni (ukarany kierowca płaci 100% stawki) 4200 zł 6300 zł 700 zł
spóźnienie z zakupem OC od 4 do 14 dni (ukarany kierowca płaci 50% stawki) 2100 zł 3150 zł 350 zł
spóźnienie z zakupem OC do 3 dni (ukarany kierowca płaci 20% stawki) 840 zł 1260 zł 140 zł

Zobacz: Dlaczego rosną ceny ubezpieczeń OC pojazdów?

Powyższa tabela pokazuje, że kara za brak OC jest uzależniona od długości przerwy w ciągłości ubezpieczenia. Jeśli opłacimy polisę w terminie do 3 dni, to kara wyniesie tylko 20% ustawowej składki. Mimo tego, jest to kwota za którą można ubezpieczyć często auto na cały rok więc warto kontrolować termin ważności naszego ubezpieczenia. Pytanie jakie często Nam zadajecie dotyczy jeszcze innej sytuacji. Czy kara za brak OC w poprzednich latach sumuje się?

Czy kara za brak OC się sumuje?

Jeśli z jakiego powodu właściciel nie opłacał składki OC za swój pojazd przez kilka lat, to teoretycznie kwota do zapłaty będzie bardzo wysoka! Na całe szczęście dla takiej osoby, kara jest nakładana jedynie za okres, w którym nie było ubezpieczenia w roku przeprowadzenia kontroli. Pamiętajcie jednak, że przy obecnie działającym systemie CEPiK 2.0, kara może zostać nałożona na właściciela pojazdu nawet jeśli ten nie zostanie skontrolowany przez Policję. Informacja o braku ciągłości polisy OC jest automatycznie odnotowywana w systemie i przekazywana do organów ścigania.

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC jest ważne mimo niezapłacenia drugiej raty składki?

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Daily DriverIkoWłodekJarekOla Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Iko
Gość
Iko

A jak się raty nie zapłaci to OC jest ważne,?

Włodek
Gość
Włodek

A co grozi za dziury na ulicach , które nikt nie łata. czy są jakieś kary dla drogowców? A co grozi za oblodzone drogi?

Jarek
Gość
Jarek
Ola
Gość
Ola

To co grozi za brak OC to jest kpina. Kara jest za mała w stosunku do zagrozenia

Ada
Gość
Ada

Now disallowed?

Aktualności